Články

 • Butikový bourbon

  U bourbonu, stejně jako u jiných destilátů, piva i vína, nastupuje trend malých značek a mikrodestiloven. Přidáním rodinné tradice a umístěním v samém srdci Kentucky získáme zaručený recept na ideální bourbon. Dvě z destiloven, které toto (alespoň částečně) splňují, vám nyní představíme.

  Přečíst
 • Jak si správně vychutnat whisky

  Degustaci whisky doprovází řada mýtů a klišé v podobě ledu, špatně zvolené skleničky, nesprávné techniky a dalších. Přestože v řadách gastroprofesionálů tyto omyly již téměř nenajdeme, pojďme si společně připomenout celý proces degustace, jak by měl ideálně probíhat.

  Přečíst
 • Přírodní oáza v džungli velkoměsta

  Nesycená NOA Relaxation propojuje moderně pojatý drink s přírodními recepturami. Základ čaje a meduňky doplňují tři různé kombinace, přičemž každá z nich má působit uklidňujícím a následně koncentraci povzbuzujícím způsobem na jinou část mozku.

  Přečíst
 • Výběrová káva z pohledu producenta

  Co je výběrová káva? Otázka je složitá, existují však tři základní kritéria, po jejichž dodržení je možné kávu takto nazývat. Jsou to produkce, zpracování a příprava kávy. Vzájemně na sebe navazují, je proto nutné se zabývat každým z nich zvlášť. V první části této trilogie jsme se věnovali producentům. Problémem u pěstitelů je, že malé farmáře, kteří po generace pěstují kávu stejným a „osvědčeným“ způsobem, je těžké přesvědčit, aby proces pěstování změnili.

  Přečíst
 • Z nuly na sto

  Málokomu se poštěstí ujít za rok tak dlouhou cestu, jako se to povedlo Adriánu Michalčíkovi. Ač se mixologii věnuje relativně krátkou dobu a absolvoval pouhé tři barmanské soutěže, přesto na tomto poli již dosáhl velkého úspěchu. Co se za ním skrývá, jsme se zeptali přímo Adriána, který je živoucím důkazem toho, že nic není nemožné a že léta zkušeností lze dohnat tvrdou prací.

  Přečíst
 • Rum pro pořádného chlapa

  Návštěva palírny River Antoine je cestou v čase do minulosti. Podobně jako Mount Gay čerpá do dnešních dnů ze své dlouhé a bohaté historie. Na rozdíl od palírny Mount Gay se čas zde však zastavil v době koloniální nadvlády, proto jediným strojem je tu osmimetrové dřevěné kolo poháněné vodou, které uvádí do provozu drtičku cukrové třtiny. Tím však „průmyslová revoluce“ na tomto místě skončila.

  Přečíst
 • Čokoládová manufaktura

  Česko bylo v období první republiky čokoládovou velmocí a výroba čokolády nebyla ničím zvláštním. Kvůli světovým válkám však toto odvětví upadlo. V současné době však opět ožívá a v České republice najdeme několik manufaktur, které vyrábí čokoládu přímo z kakaových bobů. Mezi nimi je i brněnská Ajala Chocolate.

  Přečíst
 • Craft brands versus mainstream

  Žádný strom neroste do nebe. Ale je zajímavé, že čím výše roste, tím více prostoru vytváří ve svém stínu pro konkurenci. A roste tím také individuální potřeba podniků odlišit se od davu.

  Přečíst
 • Oranžová vína

  Oranžová vína vzbuzují ve světě odborníků živou diskuzi. Proč ale vlastně? Oranžová vína vznikají z bílých hroznů macerací na slupkách po dobu čtyř a více dní. Vyrábí se především v oblasti Slovinska a Itálie.

  Přečíst