Pamatujete, co to byla ta hospoda?
Hospody hynou. Hasne hospodský halas, hloupě hlušený hanebnými hrátkami horšími hladových hubených huntovaných hord. Hoši, holky hořekují. Holé hroby hostinců hnijí. Hluché hlavy hlásají hotové hospodářské hrůzy. Hanba! Smutek. A teď jsem to zkazil.
No však. Soumrak českých hospod není zrovna téma ke slovnímu hračičkování. A k tomu soumraku máme k dispozici i tvrdá data. Jak nedávno zveřejnila největší česká pivovarnická skupina, zaniklo u nás v posledních pár letech na 1800 hospod. To je přes dvacet hostinců v každém okrese. Strašné. Strašné to je nejen sociálně, protože jde o krach 1800 živností, živitelů, o krach 1800 rodin, ale strašné je to i kulturně.
Česká hospoda je fenoménem, který nemá na světě obdoby. V žádné jiné zemi není tak běžné a samozřejmé prolínání zástupců zcela odlišných sociologických kategorií u jednoho stolu, u jednoho tématu, u jednoho nápoje. Jestli tahle naše instituce zanikne, zanikne i zásadní kulturní a etnografický rys českého lidu. Jestli tahle instituce zanikne, ať to aspoň není už za současných generací. Aby se ty příští nemusely ptát, co to ta hospoda vlastně byla zač.
Na vsích je ale existenční ohrožení hospod ještě zásadnější. Před několika lety měla větší „středisková“ vesnice o zhruba tisícovce obyvatel běžně tři hospody. Dnes už často nemá ani jedinou. A vesnice se zhruba pětistovkou obyvatel mají svou hospodu jen asi v polovině případů. Jenže kde není hospoda, není ani život. Hospoda na vesnici je odjakživa centrem místní pospolitosti. Zde se domluví naháňka, dětský den, vznik hasičského spolku, fotbalový zápas, výlov rybníka, sousedská taškařice i společné vyřešení nějaké místní komunální potíže. Kolem místní hospody se všechno točí, je to gravitační středisko.
Že funkci hospod leckde přebírají garáže, prostory obecního úřadu, hasičská zbrojnice nebo dvorek na statku? Ano. Ano i ne. Spíše ne. To jsou totiž obvykle uzavřené prostory pro uzavřenou společnost. Jen pro zvané. Tam nikdo zvenčí nezabloudí, aby oživil místní debatu. Tam se nesejdou rozkmotřené klany, které se navzájem zrovna nemusí. Hospoda je neutrální půda. Tam se leckterý spor vyřeší (a občas i nějaký zrodí). A taky se tam lidé poznají do hloubky, věří si, hůř se tam lže.
Na vesnici bez hospody chcípl pes. Celé smečky psů. Už při průjezdu takovou vsí člověk cítí něco divného ve vzduchu. Jako v království, kde Šípková Růženka dosud spí.

Kdo a co tedy za vymírání hospod může?
Těch faktorů je víc, a teprve ve vzájemné kombinaci vytvářejí onen smrtící koktejl:
Změna životního stylu.
Státní boj proti alkoholu.
Hygienické a potravinářské byrokratické tance.
Zákaz kouření.
Televizní mor.
Kontrolní hlášení a EET.
Spotřební daň z piva.
Inflace.
Raketový růst nájmů a cen energií.
Honza Švestík, protože ten může za všechno.
Tak si je probereme po jednom
Čůrat proti větru se nedoporučuje. A postupná změna životního stylu takovým větrem je. V dobrém i ve špatném. Jednou z takových okolností je to, že na vsích stále více lidí za prací dojíždí do města. Vracejí se pozdě a unaveni. Do místní hospody už se jim nechce, zvláště když třeba už stihli nějaké pivo nebo kulturu ve městě. Lidé se méně druží, více se uzavírají do soukromí. Tady se zpožděním zhruba dvou dekád kopírujeme vývoj v sousedních zemích, kde objem čepovaného piva oproti lahvím, plechům a PETkám tvoří už jen zlomek. My jsme byli ještě před asi 15 lety jedinou zemí světa, kde se víc piva vypilo v hospodě než doma, ale to už dnes neplatí a nůžky se každý rok stále více rozevírají v neprospěch piva sudového. A to dnes část sudů kupují chalupníci a chalupáři, kteří mají svůj výčep někde v kůlně. S tímhle se bojuje špatně, ale jednou z cest je i to, aby místní hospody vylepšily své prostředí a služby tak, že to bude u nich zajímavé i pro ženy nebo mladší generaci, kterou stará veteš moc nebaví. Hodně hospod má malé sálky a tam, kde je hostinský akční, většinu útraty v měsíci udělají na dvou či třech povedených akcích. Takže ono to i proti větru někdy jde, ale trend jede jako parní válec a nic ho nezastaví, leda malinko přibrzdí.

Boj proti alkoholu. Ano. Stát se rozhodl, že budeme zdraví a šťastní, ať se nám to líbí, nebo ne. A tak na hospody útočí. Přímo i nepřímo. Ano, některé byrokratické kroky (o nich více níže) nejsou činěny s cílem ničit hospody, to je jen jejich vedlejším ošklivým efektem, ale co se týče alkoholu, jde útok eráru přímo na komoru, přímo na existenci hospod. Český svaz pivovarů a sladoven je v této věci zcela v defenzívě a jeho taktikou je „raději neprovokovat“. Jinak že přijde další zdrcující rána. Jenže ona přijde i bez „provokování“. Byrokraté vymýšlejí další a další omezení konzumace alkoholických nápojů, která přitom vůbec nedopadají na ten nejnebezpečnější typ alkoholismu – tzv. tajné domácí pití –, zato na posezení v místní hospodě dopadají likvidačně. Stát totiž ví lépe než my, co nás udělá spokojenými. Asi bych neuspěl příkladem ze života, že jeden můj strejda pil deset piv denně a dožil se osmdesátky, zatímco druhý se alkoholu nikdy nedotkl, a umřel ve svých třech letech.
Klimatizace. Oddělené toalety pro hosty a personál. Separování „čisté“ a „špinavé“ cesty mezi kuchyní a placem. Požární a bezpečnostní předpisy. Povinné vybavení skladů jídla a kuchyní. To jsou ony hygienické a potravinářské tance. To vše si možná může dovolit velká restaurace někde ve městě (a i ta za cenu ohromných nákladů), ale pro vesnickou špeluňku jsou to normy v praxi nesplnitelné. Tak se obcházejí. Nebo to leckdo raději vzdá, než aby riskoval, leckoho zase dostihne nečekaná kontrola hlídačů pečujících o naše štěstí. Divíte se pak provozovateli, který to položí a najde si klidnější a bezpečnější zdroj obživy? Kdo by se mu divil!

Kouření. Věčný spor. Ale není to spor mezi kuřáky a nekuřáky, ale mezi těmi, co respektují svobodu smlouvy mezi poskytovatelem a konzumentem služby, a těmi, co se do dobrovolné smlouvy jiných lidí chtějí vlamovat a zakazovat jim ji. Zákaz kouření postihl opět víc venkovské hospody než ty městské, už proto, že se oba typy podniků zásadně liší svou klientelou. Vesnický strejda si obvykle rád k pivu a malému panáku zapálí, mladý hipster z města by spíš THC někde za rohem nebo šíšu v orientálním podniku. Popřípadě ty různé módní elektronické náhražky. Zrovna tenhle zákaz asi nejvíc mezi lidmi probudil starého zdravého ducha bonzáctví, a tak si málokterý hostinský dovolí spáchat na svém území párhodinovou kuřáckou amnestii. Výsledek? Strejda zůstane doma u lahváče a bude hulit tetce pod nos.
Televize je smrtí hospod. No, nějaké velké fotbalové finále, klíčový hokejový zápas, budiž. Na ten někdo speciálně do hospody i někdy přijde, ač by jinak nepřišel. Ale když si výčepní z nudy nahlas pouští telenovelu nebo politické zpravodajství (což bývá často skoro totéž), hosté si u stolu už moc nepokecají. Leda o tom, jestli si José tu Esmeraldu nakonec vezme nebo nevezme. Třeba v Americe jsou taky všude v barech a hospodách televize. V naprosté většině tam ale běží jedině sport a jedině bez zvuku. Kdo chce, ať si kouká. Kdo ne, ať si pije a klábosí. Ale že televize puštěná nahlas a navíc s nějakým pitomým programem umí vyhnat z hospody tu pravou hospodskou atmosféru, o tom žádná. Nehledě na případy, kdy sám výčepní zírá na „napínavý“ kriminální seriál a za ním mají napnutí hosté prázdné sklenice. Vrahem v tomto seriálu je právě ona televize a její necitlivé používání.

Elektronická evidence tržeb a další účetně-byrokratické zásahy do podnikání, to představovalo další smrtící zásah do života vesnických hospod. Mnohé velké městské restaurace na tenhle systém najely dobrovolně už dávno, co ale s tím někde na vsi, kde skoro ani není pořádný signál a kde denní tržba činí pár grešlí? To byly jen další dodatečné náklady, další byrokratická agenda, další otravování. Leckde se to na venkově obcházelo od samého začátku, jinde to ale byla ta poslední kapka, která změnila rozhodnutí, zda zůstat, nebo pověsit živnost na hřebík. Hřebík do rakve české hospody.
Na venkově se v hospodách vína moc nevypije. A panáky se tam pijí 0,2, a ještě obvykle takové ty nejlevnější sladké likérky. A tak tržbu dělá pivo. Poslední týdny slyšíme nářek vinařských nátlakových zájmových skupin, že přece víno spotřební daň platit nemůže. A pivo ano? To že je nějaká spravedlnost? Má-li být spotřební daní trestána konzumace alkoholu (a jiný cíl nemá), proč pivo ano a víno ne? A do toho přichází vláda s dramatickým zvýšením DPH z čepovaného piva. To nelze číst jinak než jako vzkaz: nedružte se po těch hospodách a alou domů k lahváčům. Ještě byste v té putyce mohli chytit nějaké divné postoje.

V pivovaru Lužiny se i hrávalo.
Inflace, jaká tu sto let nebyla, zasáhla hlavně zaměstnance s fixním platem a ty důchodce, kteří si zodpovědně na stáří něco našetřili. Reálná hodnota jejich platů nebo úspor rapidně poklesla a oni mají důvod šetřit ještě víc. A to lahvové nebo PETkové v krámě je přece o tolik levnější. Tak pápá, paní hostinská, bylo to u vás pěkné, ale já už to neutáhnu. A když tohle paní hostinská uslyší od sedmého štamgasta, řekne pápá ona i těm, co vydrželi.
Bojujeme s podnebím, a to něco stojí. Energie tvoří u vesnické hospody podstatně vyšší podíl nákladů než u městské restaurace. Takže nejmenovaná planeta bude zachráněna, ale vesnické hospody už nebudou hyzdit její tvář. Stejně nejsou dost moderní a chodí tam divní strejcové, co nemají to pravé pochopení pro svazácké nadšení podnebíčkářů.

A do toho ten Honza Švestík. Kdo to je? No, to já nevím. Dosaďte si místo něj jiné jméno. Jméno toho, kdo může za všechno. On je to každých zhruba pět let někdo jiný.
Tak co my teď s tím? S některými příčinami pub extinction se můžeme poprat. I bez přilepování se k zavíraným hospodám. Jiné jsou věcí velké politiky. Ale tu hlavní zbraň, hlavní nástroj, držíme v rukou my. Své peněženky. Tak se obujme, klobouk na hlavu, hůl do ruky – a vyražme svou útratou zachraňovat druh ohroženější, než jsou velryby. Českou hospodu.
Hýbněme hýžděmi, hybaj honem hospodským hodnotám hodně hmatatelně helfnout!
Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 110. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.
Vocabolo Moscatelli: Mezi tichem a chutí
V samotném srdci zelené Umbrie, mezi starobylými lesy a vinicemi stojí Vocabolo Moscatelli – boutique hotel, který vdechl nový život klášteru starému 800 let. Když Frederik Kubierschky a Catharina Lütjens objevili tuto opuštěnou stavbu, okamžitě v ní viděli příležitost. Chtěli vytvořit něco víc než jen hotel – prostor, kde se historie přirozeně propojí s moderním pohostinstvím a osobním přístupem k hostům.
Vinné mýty, předsudky a jak hudba činí víno lepším
Svět vína je plný úžasných příběhů nejen o vinařích a vinicích v proudu času. Celá řada z nich umí ještě vylepšit už tak skvělé víno ve vaší sklence. Zároveň je s vínem spojeno nemálo dlouhodobě přetrvávajících mýtů či předsudků. O některých – problematice alternativ ke korku, servisu červeného v „pokojové teplotě“, tmavé barvě prokazující kvalitu nebo třeba nápisu staré keře na vinětě – jsme na těchto stránkách psali, na další se podíváme teď. Přestože mohou působit nečekaně, stále jsou to naprosto běžně se vyskytující názory a pohledy.
Foodpairing: Pod hladinou
Jak už víme, párování jídla a nápojů neznamená pouze kombinaci chutí. Je to hledání rovnováhy mezi aromatem, texturou a celkovým dojmem z pokrmu. Tentokrát jsme se ponořili pod hladinu a prozkoumali jsme možnosti propojení mořských ingrediencí s koktejly, které pracují s mineralitou, kyselostí i jemnou kouřovostí. Nešlo jen o sladění surovin – klíčovou roli hrály kontrast, aromatické složky a moment překvapení. Místo pouhého doplnění tu vznikl dialog, ve kterém se jídlo a nápoj vzájemně pozdvihují.
Novoroční nadělení
Od posledního čísla Barlifu se toho na české gastronomické scéně událo hodně. Vzniklo (a chystá se) tolik podniků, že dvoustrana na všechny novinky už nestačí. A přestože se první letošní výběr týká hlavně Prahy, nezapomínáme ani na ostatní místa republiky. S velkým očekáváním vyhlížíme otevření zážitkové restaurace Hale Apana v Hradci Králové nebo brněnského bistra La Špageta. Ale teď už k nejčerstvějším novinkám, které stojí za zmínku i za návštěvu.
Michaela Doležalová: Za světlem
Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.
Den na kávové farmě
Zastavit se a vychutnat si šálek své oblíbené kávy je pro mnohé z nás součástí každodenního rituálu. Běžný den na kávové farmě je ale pro většinu lidí na míle vzdálenou představou. Farmáři a jejich zaměstnanci v různých koutech světa vynakládají obrovské úsilí, aby káva dosáhla té nejvyšší kvality. Pojďme se podívat, jak vypadá jeden den na kávové farmě třemi různými způsoby – v Etiopii, Nikaragui a Brazílii. Každá farma, každý farmář a každý region mají svou specifickou dynamiku, výzvy i radosti. Tyto tři příběhy vám přiblíží život lidí, kteří stojí za vaší kávou.
Ivo Jedlička: S chutí do toho
Mladý výtvarník s otevřenou myslí a pusou od ucha k uchu, kterému je práce koníčkem. Odpočinout si od ní de facto vůbec nepotřebuje. Dělá věci tak, aby mu dávaly smysl. Iva Jedličku jsme zastihli v prázdninové náladě na cestě mezi Boloňou a Muranem. Mluvil o hudbě, designu, o své zálibě v gastronomii a o tom, jak je důležité nebát se zkoušet nové věci.
Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?
Autor jednoho populárního seriálu o autech a cestování nedávno publikoval srovnání, jak jsou na tom aktuálně jednotlivé evropské země s cenou piva. Rozdíly byly veliké, nejdražší piva autor shledal ve Skandinávii (pochopitelně, mají tam nevyšší spotřební daň).
Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem
Sám o sobě tvrdí, že je kluk z vesnice, přitom projel kus světa, vařil v top restauracích a nakonec dobyl Prahu vepřovými oušky s křenem. Honza Všetečka vede kuchyni U Kalendů, přes rondon si obléká kostkovanou řeznickou košili a chvílemi se cítí být víc zemědělcem než kuchařem. To proto, že zná své kořeny – a čerpá z nich inspiraci pro jídelní lístek i pro život. V rozhovoru jsme si povídali o jednoduchosti bez kudrlinek a spoluhře v týmu, o vnitřnostech a telecím brzlíku, ale taky o knedlíku pod duchnou a o jídle, které utváří nás i naši českou kulturu.
Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch
„Nikdo přesně neví, kde, kdy nebo kdo vynalezl punč,“ píše hned zpočátku své knihy Punch koktejlový historik David Wondrich. Nelze na nikoho jasně ukázat prstem, spíše můžeme historii jen skládat jako jednotlivé kousky mozaiky. Přesto nalezneme i takové zástupce této skupiny nápojů, u nichž můžeme být relativně konkrétní. Například se můžeme zatoulat do pánského klubu, kde ústředním tématem není politika ani jiné společenské či kulturní záležitosti, nýbrž rybaření a v prvé řadě hlavně pití punče. Kde se tedy vzal onen pravděpodobně nejslavnější punč všech dob? Z čeho se skládal a koho ohromil?
Martin Žampach: Design, jako když tiskne
V poslední dekádě se zaměřil na využití 3D tisku. Baví ho zkoumat a rozvíjet možnosti aditivních technologií, v nichž vidí velký potenciál do budoucna. Odjakživa tíhnul k práci s materiály beze zbytku, přičemž pro něj hrají klíčovou roli udržitelnost a lokálnost. Povídali jsme si s průmyslovým designérem Martinem Žampachem.
Koktejly: Vstupte do světa umami
Umami – pátá chuť, povyšující nejen pokrmy, ale i koktejly na zcela novou úroveň. Zkuste si vybavit ten bohatý, lahodný pocit, který se vám rozlije po jazyku, když ochutnáte dobře vyzrálý sýr nebo šťavnatý steak. A teď si představte, že tento pocit můžete zakusit i ve sklenici. Umami koktejly nejsou jen hrou s chutí – jsou o vytváření překvapivé a okouzlující hloubky a komplexity. A právě v této oblasti se rodí malá tajná zbraň moderní mixologie – umami přísady jako miso, houby či dokonce uzené maso se stávají hvězdami barmanského umění. Speciálně připravené bittery nebo umami ingredience aktivují naše glutamátové receptory, a vytvářejí tak vyváženější a uspokojivější chuťový zážitek. V čele této revoluce stojí inovativní výtvory předních barmanů, jako je Truffle Martini v newyorském baru Dante, které obsahuje vodku infuzovanou lanýži a omáčku z lanýžového oleje, nebo kouřový twist Shiitake Negroni z londýnského Tayēr + Elementary, který se nese v duchu shiitake-infuzovaného Campari. Zimní inspiromat vám představí čtyři barmany, čtyři drinky a jedno téma: umami koktejl.
Rumové destinace: Mauricius
Mauricius, oficiálně Mauricijská republika, je ostrovní stát v Indickém oceánu proslulý nejen svými nádhernými plážemi a bujnou vegetací, ale také výrobou kvalitního rumu. Ostrov se nachází asi 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Leží východně od Madagaskaru, je součástí souostroví Maskarény a má přibližně 1,2 mil. obyvatel.
Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa
Na úpatí tyrolských Alp, kde se ticho lesa prolíná se šuměním horských potoků a dechberoucí výhledy sahají až k zasněženým vrcholkům, stojí hotel, který je více než jen místem k přenocování. Naturhotel Forsthofgut, ležící v malebné vesničce Leogang, představuje příběh jedné rodiny, která zasvětila svůj život snaze o harmonické spojení člověka s přírodou. Co však činí tento hotel opravdu výjimečným, je jeho hluboký respekt k okolní krajině a historie, která sahá stovky let nazpět.
Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína
Dokážete si tipnout nejstarší dodnes fungující firmu v Německu? Nachází se na Mosele v obci Kröv a je to jedno z nejstarších vinařství v Evropě. První písemnou zmínku o jeho vinicích najdete už v roce 862. Podnik Staffelter Hof rodina založila roku 1447 a předává si ho dodnes, tedy už více než dvacet generací. Během těch dob se jistě nejednou proměnil styl vín, používané odrůdy i technologie, přesto jde o úctyhodnou historii!
Foodpairing: 1 + 1 = 3
Párování jídla a nápojů je především uměním, nikoliv vědou. Úspěch v této oblasti nemusí být vždy okamžitě zřejmý; spíše vychází z experimentování a hledání té správné cesty. Moderní česká gastronomie, která se neustále vyvíjí, přináší řadu nových možností, jak překročit tradiční normy, a to jak na poli kulinářském, tak barmanském. Stále však obecně platí, že klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše chuťové vnímání, je aroma. Lidský čich dokáže rozpoznat více než 10 000 různých vůní a při párování pokrmu a nápoje může být aroma, které vnímáme v drinku, rozhodující pro to, jak vnímáme chuť samotného jídla. Na našem vzrušujícím experimentu se tentokrát podíleli šéfkuchař Mirek Vykysalý z restaurace Ūvoz a barman Jan Budil z baru Forbína, z jejichž spolupráce vzešlo tříchodové menu povýšené o originální koktejly. A vy si to nenechte ujít: 1 (jídlo) + 1 (drink) = 3 (nová hodnota).
Pivní jistoty a pivní překvapení
Porouchala se mi doma pivotéka. Než jsem byl schopen zařídit nápravu, bylo nutno přijmout dočasné havarijní opatření v podobě přemístění archivních kousků do náhradní lednice. Jenže ta nebyla dost velká. Co teď?
Timut: pepř ze svahů Himálají
Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!
Rozhovor: John Gakuru
John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.
Koktejly: Kávová kolekce
Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.
Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2
Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.
Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie
Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.
Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné
Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.
Větrník, nebo pivo?
Úroda nových podniků zasáhla v posledních měsících spíše Prahu. Vinohrady se tak pyšní asijským bistrem Mi I’m, v centru otevřela italská restaurace Farina a Letná se může chlubit tapas barem Tapárna. A také jsme se dočkali otevření koktejlového baru Forbína! Z níže uvedených novinek pak vyplývá, že sladkého a piva není nikdy dost. Čemu dáte přednost?
Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!
Jedním z klíčových témat, které se pevně usadilo ve světě barové kultury, je kategorie Low & No (nízkoalkoholické a nealkoholické nápoje). Loni se tento trend poprvé představil na BCB v podobě vlastního barového hotspotu. Letos se na výstavišti objeví znovu – tentokrát v režii týmu londýnského „Amaro Baru“.
Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat
Nejprve zvažoval studium matematiky, nakonec ho uchvátila kuchařina. Po gymnáziu si proto vypůjčil peníze a odletěl do Londýna, aby získal diplom na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu. Domů si přivezl také sebedůvěru a rozhodnutí vařit profesionálně. Došel, kam chtěl! Šestadvacetiletý Daniel Juráš působí jako šéfcukrář v michelinské restauraci Koks, která přes léto servíruje zážitky v Grónsku a dává hostům ochutnat kulturní rozměr gastronomie. Pro co si jede kuchař na kraj světa a jakou roli sehrává tým v kuchyni, která se zodpovídá drsné přírodě?
Bergamot: Citrus plný možností
Narazíte-li na čerstvý bergamot, neodcházejte bez něj domů. Tento aromatický poklad ukrytý v srdci Středomoří představuje více než jen citrusový plod. Ačkoli je méně známý než jeho příbuzní, bergamot se pro své jedinečné vlastnosti a množství využití, které z něj činí cennou komoditu, stal nepostradatelným nejen ve světě parfémů a čajů. Jeho výrazná chuť může dodat zajímavý rozměr dezertům, zmrzlinám či koktejlům. Díky intenzivní, svěží a nezaměnitelné vůni bergamot představuje unikátní přísadu kosmetických produktů a pro své harmonizující účinky našel uplatnění také v aromaterapii. Bez ohledu na to, zda ho použijete v kuchyni nebo v péči o tělo, bergamot je jistě tím, co stojí za vyzkoušení.
Rumové destinace: Venezuela
Venezuela, celým názvem Bolívarovská republika Venezuela, se rozkládá na severním pobřeží Jižní Ameriky. Skládá se z pevniny a řady ostrovů v Karibském moři. Při své třetí cestě do Ameriky zde v roce 1498 přistál Kryštof Kolumbus, přesněji v deltě řeky Orinoko. V současnosti by mohla být turistickým rájem, ale zemi sužují významné ekonomické problémy. Naštěstí se zde i tak vyrábí výborný rum.
Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!
Ať už whisky, nebo whiskey, na Bar Conventu v Berlíně letos Spirit of Honor nepochybně vzbudí pozornost. Stejně jako v minulém roce bude i letos k dispozici speciální barový hotspot s přidanou vzdělávací zónou – „BCB Whisk(e)y Embassy“. Návštěvníci budou mít navíc příležitost znovu objevit jedinečné chutě tohoto nápoje díky známému barovému týmu.
Koktejly: Na low-no scéně
Životní styl se v čase proměňuje stejně tak, jako se mění móda, technologie a společenské normy. Dnes k preferencím stále větší skupiny lidí patří zdravý způsob života, udržitelnost a minimalismus. Počet spotřebitelů, kteří abstinují nebo omezují konzumaci alkoholu, roste, mileniálové pijí méně než tzv. baby boomers nebo generace X. Tato skutečnost se samozřejmě promítá do koktejlových menu úspěšných barů a restaurací. Dnešní „low-no“ koktejly jsou vyráběny se stejnou péčí a pozorností jako jejich alkoholické protějšky. Už dávno nejde o přeslazené nápoje plné džusu a cukru! Existuje naštěstí mnoho možností, jak zaplnit mezeru, která zbyde, když se z rovnice odstraní alkohol. Navíc tyto nápoje plní v podniku důležitou roli. Snižují tzv. fear of missing out neboli strach, že vám něco uteče, a umožňují zákazníkům vynechat alkohol bez společenského tlaku. Pokud vám trend low & no dosud unikal, vězte, že toto je teprve začátek.