Portoriko

Vít Šafář

Rumoví fanoušci Portoriko často opomíjejí. A to je veliká škoda! Jde dnes koneckonců o největšího producenta karibského rumu. Vznikají zde desítky milionů litrů lehkého bílého rumu, který se hodí především do koktejlů, místní rumy však umí nabídnout mnohem více. Pojďme se o tom společně přesvědčit.

Španělský název Puerto Rico znamená v překladu Bohatý přístav. Portoriko představuje zámořský departement, který patří USA, přestože hlavním jazykem je zde španělština. Portoriko je zároveň nejmenší ostrov z Velkých Antil. Leží v Karibském moři mezi ostrovem Hispaniola, který sdílí Haiti a Dominikánská republika, a souostrovím Malých Antil. Žije zde 3,2 milionu obyvatel.

První plantáže s cukrovou třtinou na ostrově začaly vznikat v první polovině 16. století, o dvě století později už jich bylo na 790. Portoriko se do poloviny 19. století stalo cukrovou velmocí, poté však karibský cukr pomalu začal ztrácel na významu. Ostrov zůstával pod španělskou nadvládou až do španělsko-americké války, která skončila v roce 1898 porážkou Španělska. Portoriko se pak spolu s Kubou, Filipínami a Guamem stalo kolonií USA.

Historie portorického rumu

Jedno jméno je pro místní rum naprosto zásadní: Familia Serrallés, která píše příběh portorického rumu od samého začátku. Už roku 1820 u města Ponce na jižní straně ostrova vznikla třtinová plantáž a v roce 1865 zahájil Don Juan Serrallés výrobu rumu. Ve stejné době na Kubě začíná s destilací rumu také jistý Facundo Bacardí. Vzniká tak první pomyslné propojení rumové historie těchto dvou ostrovů. Na oba ostrovy se dostala v podobnou dobu (okolo roku 1890) první kontinuální destilační kolona, což vedlo ke vzniku tzv. španělské rumové tradice. Ta je charakteristická výrobou rumu z melasy, krátkou dobou fermentace, destilací pomocí kolony, blendováním lehkých a těžších rumů a jemnějším chuťovým profilem oproti kotlíkovým rumům z britských kolonií.

Na konci 19. století se na ostrově nacházelo 198 rumových palíren, většina z jejich produkce byla spotřebována na lokálním trhu. V roce 1917 zavládla na ostrově prohibice, tedy o dva roky dříve než ve Spojených státech. V této době se prodávalo pouze malé množství rumu pro lékařské účely, proto musely palírny přejít na jiný typ produkce, aby nezkrachovaly. Například společnost The Puerto Rico Distilling Co. začala vyrábět průmyslový líh a také tzv. bay rum, tedy bylinný roztok mimo jiné z vavřínových listů (bay leaves).

Období po prohibici

Konec prohibice v roce 1933 znamenal začátek zlaté éry místního rumu. Rumová produkce vystřelila z 1,2 milionu litrů v roce 1934 na 32 milionů litrů v roce 1935! Jakožto americký departement chtělo Portoriko profitovat z přístupu na americký trh, a tak začaly palírny významně investovat. V roce 1936 otevírá Bacardi svoji první palírnu na ostrově, celkem zde pak fungovalo 17 rumových palíren. Téměř veškerý exportovaný rum byl nestařený nebo jen lehce stařený. Ve skladech prakticky neexistovaly starší zásoby.

Puerto Rican Rum

Po druhé světové válce však zájem o portorický rum začal opadat. Stejně tak přišel propad zájmu o portorickou cukrovou třtinu, což umocnil nástup levnější produkce z Brazílie a Indie. V reakci na pokles prodejů byla v roce 1948 ustanovena ochranná známka „Puerto Rican Rum“ pro zajištění kvality místního rumu. Rum, který chce nést toto označení, musí být vyroben z melasy, destilován na kontinuální koloně a zrát v sudu minimálně jeden rok. Destilace a zrání musí probíhat přímo na ostrově.

Cukrovarnický průmysl postupně uvadal a s tím se snižoval i počet palíren. Na přelomu milénia tak zbyly na ostrově pouhé čtyři funkční rumové palírny:

Bacardi

Destilería Serrallés

Club Caribe

Cruz

Bacardi

Existuje řada palíren, které produkují pod jednou střechou více značek rumu. Ale jen jediná značka produkuje stejný rum na několika kontinentech pod jednou značkou. Bacardi, jakožto jedna z nejslavnějších rumových značek, v současnosti provozuje tři palírny – hlavní je v Portoriku, další najdete v Indii a v Mexiku. Bacardi je také největší rodinnou alkoholovou společností na světě a její příběh by vydal na samostatnou knihu.

Bacardi ve všech svých provozech využívá moderní pětisloupové destilační kolony a produkuje dva druhy destilátů – aguardiente a redestilado. Aguardiente projde pouze jednou kolonou a ve výsledku má sílu kolem 80 % alkoholu, jedná se o aromatičtější, ovocnější destilát. Oproti tomu téměř neutrální redestilado prochází všemi pěti kolonami při výsledné síle 95 % alkoholu. Oba typy destilátů se filtrují přes dřevěné uhlí a staří se samostatně. Bacardi má vlastní druh kvasinek, fermentační doba je typicky 24 hodin, u aguardiente o něco delší. Melasa se dováží z Mexika, Brazílie, Fiji a Kostariky. Typická doba staření rumu je 1 až 14 let v sudech po bourbonu. Sudy jsou používány až čtyřikrát.

Pro úplnost dodáme, že produkce portorické palírny představuje 12 milionů beden rumu ročně, každá z nich obsahuje 12 x 750 ml. Samotné lahvování nicméně probíhá na místě vhodném pro cílový trh – Malaga pro Evropu a Jacksonville (na Floridě) pro USA. Celkem jde tedy o 108 milionů litrů rumu ročně. Z jediné palírny! Mexický závod produkuje 5 milionů beden ročně a indický potom 1 milion beden ročně, které jsou výhradně pro indický trh.

Destilería Serrallés

Rodinný podnik po druhé světové válce rostl podobně jako jejich konkurent Bacardi. Společnost Serrallés v roce 1985 koupila od palírny Seagram`s aktiva Puerto Rico Distillers spolu se značkami Ronrico a Palo Viejo a práva na výrobu Captain Morgan a jeho distribuci v oblasti Karibiku, a to až do roku 2011, kdy značku Captain Morgan koupilo Diageo a přesunulo výrobu jinam. V roce 2007 společnost pořídila novou destilační multikolonu. Další rozšíření výrobních kapacit proběhlo v roce 2019.

Společnost v současnosti vede představitel šesté generace rodiny Roberto Serrallés. Vystudoval environmentální studia v USA a směřuje výrobu k co největšímu důrazu na ekologii. K výrobě páry i elektřiny se zde používá bioplyn, střechy skladišť jsou pokryty solárními panely a odpadní vody podstupují pečlivou filtraci. Patrně se jedná o jednu z nejudržitelnějších palíren na světě.

Jejich rumová značka Don Q, která byla představena v roce 1934, dnes tvoří na 80 % místního rumového trhu. Druhou nejprodávanější značkou na ostrově je Palo Viejo, i navzdory tomu, že zde funguje palírna Bacardi. Místní jsou skutečně velcí patrioti.

Společnost plánuje v budoucnu pěstovat i vlastní cukrovou třtinu. Ta by v budoucnu měla pokrýt až 70 % produkce. V současnosti dováží melasu z Brazílie, Dominikánské republiky a Guatemaly. Fermentace melasy trvá jeden až dva dny. Destilace lehkých rumů na multikoloně dosahuje 94 % alkoholu. Těžší rumy jsou destilovány na jedné koloně v síle okolo 75 % alkoholu. Jednotlivé rumové báze se staří samostatně a k jejich blendování dochází před lahvováním. Pouze 20 % produkce se lahvuje pod vlastními značkami, zbytek je prodáván velkoobchodně jako bulk rum.

Aktuálně je ve skladištích Destilería Serrallés uloženo 100 až 110 tisíc sudů (převážně po bourbonu). Z toho se 130 sudů staří metodou solera. Sudy po oloroso sherry se ukládají ve třech řadách nad sebou a jejich obsah se postupně přelévá z horních do dolních pater. Do nejmladší vrstvy solery se přelévají pouze těžké rumy, které zrály minimálně čtyři roky v sudech po bourbonu. Ve střední vrstvě se nachází rumy staré průměrně 20 let a v nejstarší vrstvě najdete rumy staré i více než 50 let, tedy stejně staré jako tato solera. Takto tradiční systém je ve světě rumů zcela ojedinělý.

Club Caribe

Jedná se o jednu z nejnovějších palíren v Karibiku. Vznikla v roce 2012 na místě původního farmaceutického závodu. Palírna se nachází v horském městě Cidra a patří pod americkou společnost Florida Caribbean Distillers, která na Floridě provozuje další dvě palírny. Z daňových důvodů je melasa fermentována a destilována na 80 % na Floridě, na poslední destilaci se pak rum převáží do Club Caribe Distillery, aby získal výslednou sílu 95 % alkoholu. Plánovaná výrobní kapacita je neuvěřitelných 45,5 milionů litrů ročně, z toho je většina určena pro velkoobchod.

Club Caribe disponuje také jedním z největších destilačních kotlů v Karibiku. Jedná se o zařízení, které vychází z klasické konstrukce alembic používané v Cognacu se spirálovým chladičem. Díky tomu je palírna schopna produkovat i těžké aromatické rumy.

Cruz

Svojí velikostí jde o jednu z nejmenších palíren v Karibiku, která se snaží o řemeslnou výrobu rumu. Disponuje pouze jedním hybridním destilačním kotlem značky Arnold Holstein. La Destileria byla postavena v roce 2009 v horské oblasti uprostřed ostrova poblíž města Juyuya. Zakladatelem je Luis José Cruz Rivera, veterán americké armády a úspěšný podnikatel. Jedním z produktů je Pitorico, rum vyrobený ve stylu ilegálních palíren z doby prohibice. Rumy v sudové síle se lahvují pod značkou 106. Vyrábějí zde také rumy pro značku Artesano a Behique.

Závěr
Přestože pěstování cukrové třtiny na ostrově téměř zaniklo (až na několik izolovaných farem), produkce rumu jede už desítky let na plné obrátky. V záplavě lehkých bílých rumů však lze najít skutečné rumové poklady – tradiční soleru, neobvyklé sudy, ale i řemeslnou produkci.

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 110. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.


Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Pokud se řekne bublinky, vybaví se většině milovníků vín především Champagne a Prosecco, případně sekt. A také španělská cava. Produkce šumivých vín se ve Španělsku za poslední dvě dekády více než zdvojnásobila, takže rostla rychleji než celosvětový průměr i spotřeba. Nyní již výrazně přesahuje dva miliony hektolitrů ročně. Celosvětově se tak řadí na čtvrté místo za dominantní Itálii následovanou Francií a Německem. Vývoj se ve Španělsku ovšem nezakládá pouze na objemu –⁠ nabídka se velmi dynamicky transformovala a stále větší důraz Španělé kladou na kvalitu. A to jak u cavy, tak i dalších apelací a uskupení producentů šumivých vín.

Co s tím pivem, vy Češi, pořád máte?

Co s tím pivem, vy Češi, pořád máte?

Češi jsou hrdí na své pivo. Opravdu? Asi jak kdo. Oprávněně? Asi jak v čem. Pijeme pivo nejvíc na světě. Skutečně? Podle některých kritérií vůbec ne. Jsou Češi pivem zpití alkoholici? No, nezdá se.
 Evidentně se kolem fenoménu českého piva točí víc otázek než jen ta v titulku. Tak si na některé zkusme letmo odpovědět.

Dita Buchtová - Z lásky k doteku a přírodnímu materiálu

Dita Buchtová - Z lásky k doteku a přírodnímu materiálu

Dita Buchtová je studentkou pražské UMPRUM a mladou nadějí české designérské scény. Pod jejíma rukama vznikají zajímavé předměty s promyšleným konceptem. Zalíbení Dita našla zejména v práci se dřevem a v ručním soustružení.

Foodpairing: V letním sladění

Foodpairing: V letním sladění

Při přípravě koktejlů určených k párování s jídlem je nutné vzít v potaz hned několik faktorů, které ovlivňují výsledný dojem: množství alkoholu, kyselost, vnesení bylinných nebo květinových tónů do drinku či sladění s národní kuchyní. A mnohem víc! Vše má na úspěch výsledného párování významný vliv. Podívejme se tedy, jak se s touto nelehkou disciplínou popasoval náš barman s kuchařem v letně laděném tříchodovém menu.

Podniky: Celé spektrum chutí

Podniky: Celé spektrum chutí

Dal by si někdo toast? Pokud vaše odpověď na tuto nebo jinou pečivovitou otázku zní ano, čtěte dále. Tentokrát pro vás máme tip na pekařství, jež vyrostlo na Letné, ale také na koktejlový bar v Liberci. V úvodu ještě připomeneme, že Bjukitchen Báry Karpíškové už přivítalo první hosty stejně jako dejvické Zrno zrnko nebo liberecká restaurace Nakraji. Novinky hlásí také Ambiente, chystá se Štangl nebo Burger Servis. Seznam podniků, které stojí za návštěvu, se tak opět povážlivě rozšiřuje.

Divočina uvnitř nás může zachránit svět

Divočina uvnitř nás může zachránit svět

Denisa Šimlová alias Divoženka v kuchyni učí lidi poznávat ryzí divokost – v přírodě i uvnitř sebe sama. Posledních pár let se věnuje kurzům a předává zkušenosti s fermentací, sběračstvím a hyperlokálností, kterou jí odkrývá život na statku uprostřed Kokořínska. Právě tam jsme si povídali o fermentačních technikách a mýtech, o léčivých dřevokazných houbách, kvašení ovoce naslano a odhodlání kráčet po vlastní trase.

Koktejly: Oslnit chutí

Koktejly: Oslnit chutí

Léto představuje dobu hojnosti a dostupnosti roztodivných chutí a vůní. Přesto (nebo právě proto) si můžeme dovolit v letních variacích koktejlů myslet i na zítřek, kdy výběr z čerstvých lokálních surovin značně prořídne. Čtyři varianty letních drinků, které připravili zkušení barmani, nabízí přesně takovou inspiraci: čerstvé suroviny nejlépe z květináče nebo ze zahrádky a důraz na udržitelnost. Řekněme si to na rovinu, tato idea přináší do mixologie nový rozměr smyslových vjemů při pití koktejlu. Díky přirozeným způsobům zachování surovin totiž můžeme objevovat další dimenze chutí, a nikdo z nás se u toho nenudí.

Pamatujete, co to byla ta hospoda?

Pamatujete, co to byla ta hospoda?

Hospody hynou. Hasne hospodský halas, hloupě hlušený hanebnými hrátkami horšími hladových hubených huntovaných hord. Hoši, holky hořekují. Holé hroby hostinců hnijí. Hluché hlavy hlásají hotové hospodářské hrůzy. Hanba! Smutek. A teď jsem to zkazil.

„Art de vivre“: tam, kde umějí žít

„Art de vivre“: tam, kde umějí žít

Vášeň pro současné umění umocněná velkorysou francouzskou kuchyní. V srdci Provence servírují komplexní zážitek v intenzivním světle ikonických lamp Klieg a v obklopení nábytkem od Florence Knoll a uměleckými díly Isamu Noguchiho. Olivier a Patrizia Massartovi se stávají pány místa. Olivier se v této zemi narodil, Patrizia do ní přináší italský způsob života.

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna s sebou přinesla zcela nový pohled na provoz kaváren i samotnou práci s kávou. Noblesní číšníky, stříbrné tácy a přepraženou italskou směs nahradili profesionální baristé, kteří dopodrobna znají původ, zpracování i jedinečný chuťový profil každé kávy v nabídce. Takovéto kavárny dnes najdete téměř po celém světě. Jen v Česku byste jich našli stovky, a to i na vesnicích nebo v menších městech, což z naší země tvoří unikát. Kavárny s pokročilejším přístupem ke kávě ale paradoxně donedávna zcela chyběly v producentských zemích. Ještě před pár lety se nám stávalo, že jedinou dobrou kávu jsme si při cestách za producenty vychutnali pouze při cuppingu přímo na farmách.

Ochutnali jsme za vás: Mandlové nápoje

Ochutnali jsme za vás: Mandlové nápoje

Mandlové nápoje se staly jednou z vyhledávaných alternativ kravského mléka nejen mezi lidmi s laktózovou intolerancí nebo vegany, ale oblíbili si je všichni, kterým jednoduše lahodí charakteristická jemná chuť mandlí. Například v kávě. K hodnocení jsme proto přizvali baristu Zdeňka Smrčku z Respekt Coffee. Do rubriky jsme vybrali nápoje nepřislazované a s největším procentuálním zastoupením mandlí. Přinášíme subjektivní hodnocení této kategorie, ve které se nám sešly čtyři produkty z Itálie a dva z Německa.

Nestydatá hvězda - Porn Star Martini

Nestydatá hvězda - Porn Star Martini

Představte si, že máte koktejl, který je od počátku hit, zdánlivě instantní úspěch, jenž přivede davy. Co ale znamená, když máte v rukávu drink, který nejen že přiláká masy zvědavců, ale stane se skutečnou ikonou? Je to v současné době ještě možné, když se vše zdá být pouze twistem twistu jednoho klasického koktejlu? A co to vlastně vypovídá o koktejlové kultuře a všech kolem ní, když si pozornost stále žádá onen lascivní koktejl s odkazem na tematiku pro dospělé?

Rozhovor: William Pravda

Rozhovor: William Pravda

Ve světě uznávaná barmanská osobnost s českými kořeny. Po mnohých zahraničních zkušenostech William Pravda působí v luxusním pětihvězdičkovém hotelu Capella v Bangkoku na pozici nápojového manažera a má na starost bary celého resortu. Má pověst lídra, který do světa barů a pohostinství vnáší inovace a kvalitu.

Kombu - divoká řasa

Kombu - divoká řasa

V tajemných hloubkách chladných moří severu se v proudech vlní až šest metrů dlouhá a houževnatá zelenina, kterou označují jako jídlo budoucnosti. Mořská řasa kombu, u nás též známá pod výrazem kelp, vykazuje velice specifickou chuť, kterou by bylo opravdu škoda opomenout.

Ginfest představil giny ze všech koutů světa

Ginfest představil giny ze všech koutů světa

Zatímco druhá červnová sobota patřila svátku World Gin Day, ta třetí se nesla ve znamení Ginfestu. Sedmý ročník oslavy jalovcového destilátu se opět uskutečnil v galerii Villa Pellé a nabídl přes 150 ginů z celého světa, nepřeberné variace na Gin & Tonic, semináře i doprovodný program. A přestože počasí bylo toho dne poněkud jankovité, panovala na Ginfestu skvělá nálada.

World Gin Day: Jak oslavit světový den ginu

World Gin Day: Jak oslavit světový den ginu

Podle "The Ultimate Guide to Gin" je gin jedním z nejvíce univerzálních a sofistikovaných nápojů současnosti. Hodí se do tradičních i experimentálních koktejlů a jeho klouzavý svátek připadá vždy na druhou červnovou sobotu. “World Gin Day” tak letos oslavujeme 10. června, kdy máme jedinečnou příležitost naskočit na ginovou vlnu, která vyvrcholí přesně za týden velkolepou oslavou tohoto oblíbeného destilátu ve Ville Pellé v Praze. Jak se gin vyrábí a jak si jej nelépe vychutnat?

Design jako souhra tradice a současnosti

Design jako souhra tradice a současnosti

Když se dvojice lékárníků s vášní pro víno, design, koně a autentické lokální zážitky rozhodla otevřít hotel, vzniklo duši uzdravující místo. „Každý den chodíme na vrchol věže, abychom viděli západ slunce a hovořili o našich zážitcích a místní historii,“ říká Ana. Vzhledem ke spletité minulosti, která dvojici přivedla k vlastnictví hotelu na tomto místě, tyto rozhovory trvají dlouho do noci.

Koktejly: Uvědoměle

Koktejly: Uvědoměle

V Inspiromatu vítáme jaro v souladu s přírodou. Udržitelnost se v barmanských kruzích skloňuje čím dál více a dalo by se říct, že kdo se nezapojí, uvízne v minulosti. Představujeme vám tedy čtyři receptury, kterými barmani aktivně usilují o zmenšení barového odpadu. Nic se však nemá přehánět. Jde nám tu především o nalezení rovnováhy mezi chutí, využitím plného potenciálu přísady a menším plýtváním. Mějme na paměti, že koktejly jsou požitkem. Jedním ze způsobů, jak se hýčkat. Co vám tedy takový drink přinese? Bohaté chuťové spektrum, čistší svědomí a, pokud pracujete pro bar, lepší zisky a vyšší marže. Takže nastupte. Kdo by nechtěl zachránit planetu po jednom chutném koktejlu bez viny?

Necháme mladé utéct ke sladkým břečkám?

Necháme mladé utéct ke sladkým břečkám?

To je pořád nějaká středověká veteš, rezavé haraburdí, vybájené letopočty. Marketing většiny průmyslových pivovarů, ale i mnoha mikropivovarů připomíná neudržované zaprášené muzeum. Proč tomu tak je?

Nikaragua - listopad 2022

Nikaragua - listopad 2022

Když se vám dostane takového pozvání jako nám z Premier Wines, jednoduše nemůžete odmítnout. Flor de Caña zůstává v obecném povědomí jako globální výrobce rumu. Méně z nás však asi ví, že jde o producenta s rodinnou tradicí a světového lídra v udržitelných výrobních postupech. V zemi nespočetných přírodních krás, avšak skromných poměrů, pečuje o rodiny svých zaměstnanců všemi možnými i nemožnými způsoby. Vyrážíme tedy do země zaslíbené sopkám, prémiovému rumu a dobrému jídlu. A také stále ještě komunistickému prezidentovi Danielu Ortegovi.

Německo není jen Riesling

Německo není jen Riesling

V německém Düsseldorfu se již tradičně pořádal ProWein, jeden z nejvýznamnějších vinařských veletrhů na světě. Přidružený výzkum odhalil, že obchodníci s vínem z ČR považují německá vína za jedna z aktuálně nejatraktivnějších pro náš trh, a ze statistik je zřejmé, že poslední roky import kvalitních vín z Německa do ČR rychle a utěšeně stoupá. Je tedy na místě si vinařské Německo alespoň ve zkratce přiblížit.

Vidět do talíře

Vidět do talíře

Svět potravin se zrychluje a hráči v potravinářském průmyslu, zejména restauratéři, maloobchodníci i výrobci, se musejí ujistit, že s dobou neztrácí kontakt. Zejména v těchto turbulentních časech je nutné změny sledovat a využít je jako nástroj pro svá lepší rozhodnutí v budoucnu. Jednu věc můžeme říci už teď: že potravinářství představuje spleť výzev a tendencí, které působí často protichůdně. Souvisí to se skutečností, že lidské bytosti jsou samy o sobě rozporuplná stvoření. Všichni chceme zachovat planetu pro budoucí generace, ale stejně důležité jsou pro nás chvíle okamžitého uspokojení vlastních potřeb, naše pohodlí a požitek z jídla.

Adrián Michalčík

Adrián Michalčík

Slovenský barman, který profesionálně vyrostl v Praze, v současnosti působí jako hlavní barman a manažer oceňovaného baru Pier 42 v norském Oslu. Adrián Michalčík získal titul nejlepšího barmana světa pro rok 2022. V globálním kole prestižní barmanské soutěže Diageo Reserve World Class vybojoval v Sydney první místo jako zástupce Norska.

Jak se připravit na letošní Rumfest

Jak se připravit na letošní Rumfest

Pražský Rumfest se již tradičně koná v hlavním městě České republiky, Praze, a láká milovníky rumu nejen z Česka a Slovenska, ale i z celého světa. Na tomto festivalu se setkávají znalci i začátečníci, kteří se chtějí naučit víc o tomto oblíbeném alkoholickém nápoji a ochutnat zajímavé rumy. Rád bych vám nabídl pár tipů, jak se na tuto akci co nejvíce připravit a užít si ji. 11. ročník nás čeká již 20. května.

Foodpairing: Souhra smyslů

Foodpairing: Souhra smyslů

Párování jídla a pití se stalo již tradičním způsobem, jak umocnit zážitek z obojího. Trochu komplikovanější situace pak nastává právě při práci s koktejly, jejichž chutě jsou složitější. Výsledný zážitek však může být zábavný, stejně jako v případě níže uvedených kombinací. Tříchodové menu kuchaře a barmanky se nese v jarním duchu. Koktejly přirozeně doplňují zvolené pokrmy, aniž by s nimi soupeřily. A tak to máme rádi.

Michal Ondráček - Designér s dosahem k architektuře

Michal Ondráček - Designér s dosahem k architektuře

Designér Michal Ondráček se pohybuje napříč grafikou, průmyslovým designem a architekturou. Právě o tom, jak důležité pro něj je smývat hranice mezi těmito obory a proč při navrhování výslovně dbá na koncepční myšlení, se dozvíte v článku.

Ochutnali jsme za vás: GIN & TONIC READY TO DRINK

Ochutnali jsme za vás: GIN & TONIC READY TO DRINK

Ready-to-drink koktejly se v posledních letech staly jedním z největších úspěchů nápojového průmyslu. Základní kámen byl položen před pandemií: tehdy mainstreamoví hráči, řemeslné značky, a dokonce i barmani vytvořili prémiové koktejly a uložili je do recyklovatelných plechovek. Pandemický tlakový hrnec pak katapultoval segment do rychloběhu. A protože Gin & Tonic bývá označován jako nejpopulárnější míchaný drink na světě, pojďme se podívat, co nám aktuálně trh nabízí.

Guyana

Guyana

Rum z Guyany má v rumové historii vskutku výjimečné místo. Rum demerara představoval více než dvě století klíčovou složku, v pravidelných dávkách jej dostávali námořníci britského královského námořnictva, a to až do roku 1970. V dnešní době patří guyanský rum k celé řadě rumových značek. Pro příklad uveďme Pusser’s, Lamb’s, Wood’s nebo Lemon Heart. Zcela jistě se tak jedná o jednu z nejdůležitějších rumových destinací vůbec.

Proslulý plukovník - Gin Rickey

Proslulý plukovník - Gin Rickey

Někteří se pro slávu narodili a někteří jí přinejmenším dosáhli, zatímco jiným přinese vskutku nemalé množství trpkosti. Zářným zástupcem posledního příkladu byl i tvůrce velice prostého, a přesto značně oblíbeného koktejlu, jenž se do obecného povědomí dostal na přelomu 19. a 20. století. Kde se ovšem vzala zdánlivě moderní kombinace ginu, limetky a sody, která v sobě nemá ani za mák cukru? A kdo za koktejl Gin Rickey vlastně loboval, když na počátku postrádal svou základní složku?

Tomáš Urban - Chleba je emocionální záležitost

Tomáš Urban - Chleba je emocionální záležitost

Dříve vařil, dneska peče. Někdy na ohni, jindy v konvektomatu – s respektem vůči mouce a kvasu, který je podle něj základem řemeslné pekařiny. Tomáš Urban došel ke gastronomii oklikou. Naučil se sebekritice a pokoře. K těm se přidala zvídavost a rutina. Nakonec se z amatéra vyklubal profesionál, který tvoří tým projektu Ze Mě a sdílí zkušenosti na kurzech pečení. Co všechno se dá zkoumat nad díží s těstem a jak se z kuchaře stane pekař?