Rozhovor: Holly Graham

Zdeněk Kaštánek

Odhlédneme-li od jejích působivých ocenění a životopisu, je Holly Graham pověstná svou autenticitou, opravdovostí a smyslem pro humor. Její četné aktivity v barmanském prostředí nepřekvapivě přispěly k tomu, že byla nedávno odměněna 9. příčkou v žebříčku 100 nejvlivnějších osobností barového průmyslu roku 2023. V říjnu minulého roku se také stala majitelkou svého vlastního baru Tokyo Confidential, jehož mantrou jsou slova „pull up and fess up“, a s námi si povídala nejen o svých začátcích a dosavadní cestě asijskou barovou scénou.

Kde se, Holly, vidíš za pět let?

Snad budu dělat pořád to, co dělám teď, ale ve volnějším tempu a s větším množstvím času pro sebe, a taky už se v té době třeba budu moct pochlubit větším počtem vlastních podniků a knih – a taky domkem na venkově v Japonsku.

Jak konkrétně ses dostala do pohostinství?

Úplně na začátku jsem pracovala v kavárně v Londýně, bylo mi pouhých třináct let. A během studií jsem brala podobné brigády od hotelů po bary. Když jsem ukončila univerzitní studium, chtěla jsem si splnit sen stát se scénáristkou, ale celosvětová finanční krize roku 2008 mi tuhle vizi zbortila. Chtěla jsem ze Spojeného království vypadnout, takže jsem se přestěhovala do Thajska na vesnici, abych se naučila anglicky, později jsem se stěhovala do Soulu a pak do Hongkongu, a právě tam jsem poznala, co chci doopravdy dělat. Brala jsem všelijaké vedlejšáky a často jsem pracovala i zadarmo, abych si vybudovala renomé v psaní. Nakonec jsem získala místo redaktorky hongkongského Time Out v oblasti jídla a pití. Bylo to jako pohádka. Ale zároveň mi pořád připadalo, že mě víc láká odvětví nápojů. Než jsem se nadála, v záchvatu vzteku jsem s tou prací sekla a najednou jsem seděla v baru, který jsem tenkrát měla moc ráda – jmenoval se The Old Man –, a utápěla tam svůj žal. Vedl ho Agung Prabowo. Ptal se, co mám v plánu. Na to jsem odpověděla, že nevím, možná že bych pracovala s ním? A hned druhý den jsem už jako kouzlem pracovala v podniku, který později vyhrál cenu za nejlepší asijský bar v žebříčku Asia’s 50 Best Bars 2019. Všechno se událo hrozně rychle, ale byla jsem naprosto šťastná, a zároveň jsem věděla, že jsem našla svoje lidi i svoje místo na tomhle světě. Ani mě nenapadlo se ohlížet za minulostí.

Umíš skvěle psát. Lidé znají tvůj časopis DRiNK, navíc se vyznáš v asijské scéně. Popiš nám v pěti minutách, co charakterizuje Asii. Proč je podle tebe tak pestrá a výrazná? Jak ji vnímáš ty sama?

Barové odvětví v Asii charakterizuje pokora a spolupráce. Mnoho jiných barových scén si podle mě myslí, že to mají stejně, ale mám to štěstí, že už jsem toho hodně procestovala, a podobně soudržné prostředí jako to naše asijské jsem nikde jinde nespatřila. Právě proto každý dostává příležitost zazářit, aniž by mezi námi byla zlá krev, a zdejší barmani se mohou pochlubit vytříbeným smyslem pro chuť a báječnými nápady.

Jako dlouholetá obyvatelka Hongkongu nám jistě dokážeš sdělit, jak vypadá tamní barová scéna dnes a jak se situace vyvíjí od protestů z roku 2019, které vyvolala pandemie covidu.

Po krásných deseti letech v Hongkongu jsem se v září přestěhovala do Tokia. Lhala bych, kdybych tvrdila, že posledních pár let v duchu protestů a pandemie bylo lehkých. Hongkong naštěstí patří k nejodolnějším a nejkurážnějším městům na planetě a barová scéna je zpátky, silnější než kdy dřív, a ještě víc se navzájem podporujeme – ani by mě dřív nenapadlo, že to je vůbec možné.

Podílela ses na mnohém udělování cen a sestavování pohostinských žebříčků, ať už jako porotkyně, výherkyně nebo nominovaná. Jaké to má podle tebe výhody a nevýhody?

Řekla bych, že tu jsou převážně klady, protože lidé milují oslavy a taky si je zaslouží, navíc zbožňují, když se mohou dívat, jak jejich kolegové sklízí ovace za veškerou práci, kterou odvádí. Jako negativum můžeme počítat lidi, kteří nedělají pořádnou práci, ale stěžují si, když se jim nedostane uznání, nebo pomlouvají ty, kteří se uznání dočkají. Všude kolem je dost nablýskaného balastu a to, že člověk chrlí vlastní myšlenky na sociálních sítích, neznamená vůbec nic.

A jak je to s Tokiem? Zkus nám shrnout, co pro tvůj život toto město znamená.

Upřímně stále nemůžu uvěřit, že tu bydlím, a asi ještě nějakou dobu potrvá, než to moje hlava zpracuje. Každý den znamená novou výzvu, ale výzva je zároveň dobrodružství. Mohla bych to tu prolézt křížem krážem, a stejně bych neobjevila ani setinu toho, co toto fantastické město nabízí.

Otevřít si bar v cizí zemi je určitě obtížné, ale když se jedná o Japonsko, jistě se objevují i dosud nevídané překážky. Vsadím se, že nám o tom můžeš povyprávět.

Lhala bych, kdybych tvrdila, že to nebylo extrémně komplikované. Většina lidí, co tohle čte, si asi dokáže představit, jak je obtížné otevřít si bar, nebo dokonce se se vším všudy přestěhovat do jiné země, jejíž řeč neovládáte. V minulosti jsem do Japonska hodně jezdila a měla jsem tedy za to, že už místní kulturu dobře znám, ale na to, aby tu člověk skutečně žil a podnikal, ho nic nepřipraví. Jen si vezměte, kolik bizarních věcí se tu dennodenně děje, takových, které jsem v žádné jiné lokalitě nezažila – například zemětřesení! Ale i tak – nešla jsem do toho proto, že bych čekala, že to bude lehké. Dělám to, protože to takhle mám ráda.

Tvůj nový projekt a bar nese název Tokyo Confidential. Přibliž prosím našim čtenářům, jaký je koncept podniku a na co se zde mohou těšit.

Bar Tokyo Confidential je místem výrazných kontrastů – ležérní, ale zároveň vznosný, a s otevřenou náručí uvítáme jakéhokoli člověka. Líbí se nám, když je kolem trošičku chaosu, ale zároveň si zakládáme na vřelé a osobní pohostinnosti a snažíme se proniknout hostům do duše, aby se u nás každý cítil jako doma. „Confidential“ (důvěrný) odkazuje k našemu pohrdání hranicemi, které společnost vytváří, a chceme, aby se lidé do našeho podniku vraceli, jak je jim libo. Ať už si večer přestavujete jakkoli, my se přizpůsobíme. Naše společná barová deska – vyrobená z ošetřeného borovicového dřeva starého 300 let – také vyzývá hosty, aby spolu komunikovali, nestyděli se a otevřeli svá srdce. Nacházíme klid v neklidu, nemáme jasný koncept, téma ani styl, ale jakmile člověk vstoupí dovnitř, všechno najednou dává smysl a každému jsou dveře otevřeny. Nebudu prozrazovat, jaká drobná tajemství na hosty čekají – musíte přijít a najít si je sami.

Pověz, na jaký koktejlový bar nikdy nezapomeneš a do jaké země nejraději jezdíš.

Je pro mě nesmírně těžké vybrat nejoblíbenější bar, protože jich mám ráda tolik! Navíc to vždy závisí na mém konkrétním rozpoložení. Ale v tuto chvíli se mi nejvíc zamlouvá Bar Benfiddich – Kayama-san mé chuťové buňky vždycky naprosto ohromí. Země, kam nejradši jezdím, bylo Japonsko, ale teď tu bydlím! A pochopitelně zbožňuju Hongkong, ale dejme tomu, že místo, kde jsem bydlela, se nepočítá, takže by to byla Malajsie. Nádherné místo, kde se výtečně vaří a kde mají skvělou, i když stále nedoceněnou barovou scénu, konkrétně v Kuala Lumpuru a Penangu.

Omakase v Tokiu, nebo knedlíčkový brunch v Hongkongu?

Jsem děvče Hongkongu, takže vždycky zvolím dim sum!

Saké, nebo šampaňské?

Jedině šampaňské.

Je neděle, máš volno a nacházíš se, kdekoli na světě si přeješ. Chceš si vychutnat jedinečné jídlo a pití. Jak by taková pohodová neděle vypadala?

Stýská se mi po Hongkongu, takže moje ideální neděle by začala takto: vzbudím se, nějakou chvíli se budu povalovat v posteli a popíjet kávu, potom vstanu a vyrazím s přáteli na pláž. Dali bychom si pár drinků a pak se přesunuli na trh při pobřeží. Koupili bychom si tam neuvěřitelně dobré (a laciné) kantonské jídlo a pár lahví šampaňského. Pak bychom se pomalu přesunuli domů k jednomu z nás a vypili trochu moc Martini, tancovali v obýváku a kecali o blbinách až do brzkého rána. Dokonalé.

Holly Graham

Holly Graham platí za renesanční bytost barového odvětví. Je zakladatelkou japonského koktejlového baru Tokyo Confidential a autorkou Cocktails of Asia, knihy, která zachycuje receptury, příběhy a historii skrývající se za koktejly, bary a lidmi, kteří charakterizují svébytnou oblast, již už téměř dvě desetiletí nazývá domovem. Holly je zároveň mezinárodní výkonnou redaktorkou časopisu DRiNK Magazine Asia, hlavního pohostinského média této části světa. V současnosti se pyšní číslem 9 v žebříčku Bar World 100, který hodnotí nejvlivnější osobnosti barového průmyslu v celém světě, a drží si tuto pozici od roku 2020. Patří též k porotě vzdělávání a ocenění Spirited Awards při konferenci Tales of the Cocktail. Zároveň je porotkyní několika uznávaných soutěží v oblasti destilátů a koktejlů.

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 113. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.


Podniky: Na pizzu, nebo do baru?

Podniky: Na pizzu, nebo do baru?

Ani tentokrát se do výčtu níže nevešly všechny podniky, jež nedávno přivítaly své první hosty. Věnujme jim proto aspoň malou zmínku v úvodu – zejména těm v regionech. V Plzni otevřelo Fred Bistro, které servíruje obědy, snídaně a drinky, s nimiž pomáhal Pavel Sochor z pražské Almy. Na spadnutí je také otevření kavárny Lykke v Tišnově, za níž stojí dva bývalí členové Lidí z Baru. A nakonec v pražských Lipencích otevřela restaurace Soulad. Jako vždy je z čeho vybírat!

Jak se připravit na pražský Rumfest

Jak se připravit na pražský Rumfest

Rumfest se již tradičně koná v hlavním městě České republiky, Praze, a láká milovníky rumu nejen z Česka a Slovenska, ale i z celého světa. Na tomto festivalu se setkávají znalci se začátečníky, kteří se o tomto oblíbeném alkoholickém nápoji chtějí dozvědět víc a touží ochutnat zajímavosti ze světa rumu. Rumfest v Praze oslaví 1. června své 12. výročí a já bych vám rád nabídl pár tipů, jak si tuto akci co nejvíce užít.

Ochutnali jsme za vás: Bylinná…

Ochutnali jsme za vás: Bylinná…

Do jarního testu jsme vybrali aromatizované nápoje, jejichž základ tvoří víno z hroznů révy vinné české produkce, obohacené o další přírodní aromatické látky a antioxidanty, především třísloviny, silice či terpeny, zpravidla formou macerátu bylin za studena. Nejen že byliny zvyšují celkovou antioxidační kapacitu vína, ale představují též zajímavou přísadu při přípravě koktejlů a kulinářských výtvorů. Historie těchto nápojů původně především aperitivního či digestivního charakteru sahá až do dob starověkých civilizací, ovšem i dnes zůstávají stále vyhledávané pro svůj jedinečný chuťový profil a medicínské vlastnosti. Naši kategorii jsme rozšířili o český vermut, víno s bylinami a kořením podpořené destilátem. K našemu hodnocení jsme tentokrát přizvali someliéra Romana Novotného.

Foodpairing: Chuť je vším

Foodpairing: Chuť je vším

Ten správný a vkusně připravený koktejl může povznést a rozšířit chuťový profil každého jídla. Existuje tolik zajímavých možností! Klíčem k dokonalým koktejlům v párování s jídlem je experimentování. Neexistují zde správné nebo špatné scénáře, nemějte obavy! Pamatujete? Mixologie je zábava! A i když cestou ze své komfortní zóny vytvoříte nějaké nepodařené kreace, vždy jdete směrem ke zdokonalení. Nakonec, jídlo a pití je určeno k tomu, aby nás těšilo, takže si namíchejte koktejl a uvidíte, co se stane. Naše jarní párování šéfkuchaře Ondřeje Kynčla a šéfbarmana Stanislava Harciníka vám k tomu může být inspirací či průvodcem.

Sumac: Tajná ingredience

Sumac: Tajná ingredience

Dnes byste museli sníst čtyři mrkve místo jedné, abyste získali stejné množství hořčíku jako v roce 1940. Klesající výživová hodnota potravin pro nás znamená, že do svého jídelníčku potřebujeme zařadit více nutričně bohatých látek. Sumac může být jednou z nich. Nepatříte-li mezi zanícené následovníky Yotama Ottolenghiho, pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli. Toto pikantní citrusové koření barvy červeného vína se v levantské kuchyni používá jako základní, všestranná a často tajná přísada nejen v blízkovýchodním mezze, nekonečném sledu předkrmů.

Rumové destinace: Dominikánská republika

Rumové destinace: Dominikánská republika

Dominikánská republika se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola ve Velkých Antilách v Karibském moři. Ostrov Hispaniola byl prvním místem v Novém světě, kam dorazil Kryštof Kolumbus v roce 1492 během své první plavby. V současnosti se jedná o turistický ráj s bílými písečnými plážemi a křišťálově čistým mořem, ale také o významného producenta rumu.

Pivní koktejly

Pivní koktejly

Ať už vám představa pivního koktejlu připadá vzrušující a geniální, nebo jste do rozjetého vlaku ještě úplně nenaskočili, nelze popřít, že se pivo zhruba v posledním desetiletí objevuje stále častěji v koktejlových menu trendy podniků. Zdaleka však nejde o revoluční nápad. Původní flips, tedy koktejly, které obsahují pivo jako jednu ze svých ingrediencí, se objevily už koncem 16. století a byly vyrobeny z piva, rumu, cukru a vajec. A podávaly se horké. Dnešní podoba pivního koktejlu však bývá sofistikovanější, a my vám na toto téma přinášíme čtyři lahodné inspirace. Vzájemné prolínání světa piva a světa lihovin je totiž momentálně na vzestupu.

Jak voní štěstí?

Jak voní štěstí?

Přemýšleli jste někdy, jak voní štěstí? Uvažovali jste nad tím, jak může aroma, zvuk nebo vizuální stimulace ovlivnit chuť koktejlu nebo jídla? Dumali jste někdy nad tím, jak vytvořit vůni nebo příchuť, která by se hostovi mohla vrýt do dlouhodobé paměti stejně jako do chuťových pohárků?

Drinkologie: Buď sbohem - Last Word

Drinkologie: Buď sbohem - Last Word

Trochu kyselý. Trochu sladký. Trochu štiplavý. Zkrátka dokonale vyvážený. Přesně tak popsala proslulá newyorská barmanka Audrey Saunders tento dlouho zapomenutý řízný koktejl, jenž se stal počátkem nového tisíciletí jakýmsi tajným esem v rukávu barmanů. Chcete-li totiž svého hosta překvapit, zdánlivě neslučitelná kombinace ginu, maraschina, Chartreuse a čerstvé limetkové šťávy zaručuje úžasný výsledek, po jehož ochutnání ztratíte dech a pozbydete slov. Kde se ovšem tento koktejl vzal? A proč se nyní zdá, že mu v Česku odzvonilo a vrátí se mezi ony obskurní koktejly, jichž jsou některé barmanské knihy doslova plné?

České pivní cestování

České pivní cestování

Nejlépe se za pivem cestuje u nás doma – v Česku. Putoval jsem po mnoha pivovarech a významných pivních místech v USA, Belgii, Německu, Rakousku, Polsku či na Slovensku, navštívil jsem pivovary ve Finsku, v Itálii, Ázerbájdžánu, Maďarsku… To ale neříkám, abych se vytahoval. Říkám to proto, abych dodal váhu tvrzení, že nejzajímavější pivní cesty jsou stejně ty po naší vlasti.

Rumové destinace: Guadeloupe

Rumové destinace: Guadeloupe

Společně s Martinikem je Guadeloupe kolébkou francouzského stylu výroby rumu, který se označuje rhum agricole. Jde tedy o rum přímo z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, nikoli z melasy. Tropické klima a vulkanická půda ostrova poskytují ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Stejně jako Martinik patří Guadeloupe k zámořským regionům a departementům Francie, je tedy také součástí EU a k přímé cestě sem postačí občanský průkaz.

Kateřina Jakusová: Na dobrou pizzu neexistuje vzorec

Kateřina Jakusová: Na dobrou pizzu neexistuje vzorec

Z kuchyně do pekárny, od chleba k pizze a nakonec do vlastního podniku, kde se spojuje zkušenost s kreativitou a odvahou zůstat sám sebou bez jakéhokoli škatulkování. Kateřina Jakusová si na české gastronomické scéně zahrála několik rolí – vařila v karlínské Esce, rozjížděla Další kus, pekla v pražírně Alf & Bet a mezitím se podílela na řadě pop-upů. Z jednoho takového vyrostla pizzerie Slice slice baby. Jak chutná bánh mi pizza, proč se do těsta míchá droždí i kvas a kolik váží odpovědnost za tým?

Koktejly: Bez kompromisů

Koktejly: Bez kompromisů

Udržitelnost není pouze celosvětový hit barů a barmanů, ale též velké téma průmyslových značek nápojů. Jejich propojením se nastavují nové standardy udržitelnosti, a to vede k zelenější budoucnosti pro kategorii lihovin. Pojem se navíc rozvinul do stále relativně nového konceptu „mindful drinking“, zhruba přeloženo jako uvědomělá konzumace alkoholu. Tedy abychom si byli vědomi toho, co pijeme, proč a v jakém množství. Udržitelné koktejly se více zakládají na rovnováze mezi nápojem a přírodou. I tentokrát tak přinášíme čtyři zdroje inspirace, jak v barovém provozu integrovat udržitelné postupy do každodenních operací a jak efektivněji nakládat se zbytky a využít plný potenciál přísady. A to bez kompromisu na poli kvality nebo chuti.

Rozmanitá tvorba Karolíny Vintrové

Rozmanitá tvorba Karolíny Vintrové

S mladou designérkou jsme si povídali o studiu na UMPRUM, o její nutkavé potřebě tvořit a také o tom, co pro ni znamenají tradice, řemesla a její vlastní kořeny.

Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Už řadu let se s vámi v každém čísle vydáváme po vzrušujících stezkách kávy. Procestovali jsme řadu producentských zemí, objevovali ty nejvzácnější odrůdy světa nebo zkoumali ekonomiku produkce výběrové kávy. V tomto vydání se ale zaměříme na to, co má největší vliv na chuť každého šálku. Když si přijdete do pražírny nebo kavárny vybrat kávu, nejčastěji se rozhovor stočí k metodám zpracování. Právě ty totiž zásadně ovlivňují, jak bude konkrétní odrůda z jedné farmy chutnat. Pojďme si zrekapitulovat, jak jednotlivé metody probíhají, proč některé z nich představují pro farmáře nástrahy a hlavně jak ovlivní chuť vaší ranní kávy. Na téma jsme se navíc snažili podívat optikou roku 2023, proto se dozvíte něco nového, i když už o zpracování kávy víte dost. Přidali jsme i informace o celém hodnotovém řetězci a jeho souvislosti právě se zpracováním kávy.

Podniky: Bude zima, bude mráz…

Podniky: Bude zima, bude mráz…

… a my vám poradíme, kam se schovat. Počet nových podniků opět dalece přesahuje náš výběr. Například v pražských Holešovicích se na otevření chystá Kateřina Jakusová a její Slice Slice Baby. Novotou voní také budova Masaryčky, kde se zabydlely podniky L’Osteria, Loka, čtvrtá kavárna pražírny Doubleshot, a svůj flagship store zde otevřela cukrárna Ollies. Na kávu a dort můžete vyrazit také do Hedera Café v Českém Těšíně.

The Cambrian: Příběh dvou zemí

The Cambrian: Příběh dvou zemí

Uhnízděný hluboko v údolí Adelboden, The Cambrian oživuje švýcarský chalet pro 21. století a nabízí jedny z nejméně poskvrněných 360stupňových výhledů, jaké Alpy mohou nabídnout. „Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem poznal toto místo, a tak se cítím zavázán se o něj podělit,“ říká Grant Maunder, majitel podniku, horský patriot a vášnivý lyžař, kterému přezdívají „náhodný hoteliér“.

Mystérium starých keřů

Mystérium starých keřů

Zkroucený vinný kmen a kořeny nořící se hluboko do země, které přenáší do hroznů ten pravý terroir – to jsou staré keře. Tajemné a dlouhověké Vieilles Vignes, Alte Reben, Viñas Viejas, Vinhas Velhas, Vecchie Viti. Přidejte označení staleté keře, Vignes Centenaires, a zní to až mysticky – pocit, že pijete nápoj z hroznů rostliny zasazené před tolika lety, je prostě jiný. Cítíte všechnu péči, kterou jim někdo musel roky dávat, aby víno doputovalo až do vašich úst. A možná, když budete mít štěstí, budou hrozny! Hrozny starých keřů, někdy dokonce pravokořenných, jsou neodmyslitelnou součástí mnoha nejlepších vín po celém světě, a, co si budeme povídat, také přesný zásah do cíle na vinětě a mocný marketingový nástroj.

Rozhovor: Milan Petkovic

Rozhovor: Milan Petkovic

Na pozici hlavního manažera pohostinství u největší lodní flotily Carnival Cruise Line, jež sídlí na jihu Floridy, pomáhá Milan Petkovic každý rok přepravit miliony pasažérů v typicky americkém stylu. Carnival Cruise Line se proslavila výletními plavbami po celé oblasti Karibiku. V letošním roce rozšířila svou námořní flotilu o tři nové výletní lodě v italském stylu, v blízké budoucnosti plánuje veřejnosti představit další dvě. Milan je hrdý na to, že má společnost vůdčí roli v odvětví výletních lodí, které při přepravě zavádějí nový udržitelný přístup. Pojďme tedy nahlédnout do světa nejen rodinné zábavy a luxusu.

Drinkologie: Občerstvení národů - Soyer au Champagne

Drinkologie: Občerstvení národů - Soyer au Champagne

Zachránce hladových, inovátor, vizionář i mistr marketingu – takový byl francouzský šéfkuchař, který si předsevzal, že zlepší nejen stravovací návyky společnosti, ale přímo pozvedne možnosti gastronomického zážitku. Co ovšem o této osobnosti říká koktejl s jeho jménem? Kde se tento nápoj vzal? A opravdu za ním stojí renomovaný šéfkuchař, nebo se jedná o drink, který byl „pouze“ vytvořen na jeho počest?

Česnek: Černé zlato

Česnek: Černé zlato

Na první pohled může vypadat, že se zkazil či že zplesnivěl a pro konzumaci už se tedy nehodí. Ve skutečnosti ale to, co vidíte, tvoří velmi zajímavou součást asijské kuchyně po celá staletí, ne-li tisíciletí. Díky atraktivní černé barvě a především jemně nasládlé zemité chuti plné umami se černý česnek probojoval do nabídky restaurací po celém světě. „Nic se nevyrovná černému česneku,“ říká Sarah Rich, majitelka a šéfkuchařka Rich Table v San Franciscu. „Způsob, jakým černý česnek zraje, přidává jídlu řadu jemných a chuťově bohatých nuancí,“ dodává. Mnozí už mu propadli, přidáte se také? K jeho získání stačí relativně málo úsilí, zato hodně trpělivosti.

Foodpairing: O jídle a koktejlu

Foodpairing: O jídle a koktejlu

Párování jídla s koktejly se zprvu zdá komplikovanější než párování jídla s vínem, avšak s trochou vedení jej lze snadno uchopit. Navíc jde o zábavnější proces s překvapujícím smyslovým výsledkem. Koktejl totiž můžete začít stavět úplně od začátku a chuť individuálně vyladit. Vše záleží na sladění a kontrastu a také záměru nenechat jednu chuť přebít druhou. Teď už se ale nechte vtáhnout do tříchodového příběhu našeho kuchaře a barmana a posuďte sami, jak se jim ho podařilo odvyprávět.

Voda...

Voda...

Voda… Pod tímto pojmem si každý představí něco jiného – někdo zurčící potůček, někdo rozbouřené moře, jiný déšť, ale většině z nás asi vytane na mysli pitná voda, která nám doma vytéká z kohoutku. Stačí otočit kohoutkem a voda teče, jak samozřejmé. Ale je stejně samozřejmé kohoutkovou vodu i pít?

Ochutnali jsme za vás: Skořicové sirupy

Ochutnali jsme za vás: Skořicové sirupy

Vrchní kůra stálezeleného stromu skořicovníku pravého pocházejícího z oblasti Srí Lanky se sklízí v období dešťů. Pěstitel řeže výhonky těsně u země a při zpracování se uvolněná kůra rozštípe a oloupe. Slupky kůry se teleskopicky zasouvají jedna do druhé a tvoří brk o délce asi 100 cm, který se poté suší. Skořice představuje oblíbené koření, které se používá v mnoha kuchyních po celém světě a v podobě sirupu jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak povýšit chuť téměř v jakékoli receptuře, ať už jde o zazimování letní klasiky, jako je Daiquiri, nebo přidání hřejivých tónů koření do tiki koktejlu.

60 hodin v kuchyni

60 hodin v kuchyni

Nahlédnout pod ruce zkušeným kuchařům, naučit se nové techniky a receptury, pochopit organizaci provozu? To všechno můžete zažít ve cvičném provozu a kuchyni Ambiente –⁠ Prostoru UM, vybaveném nejmodernější gastronomickou technologií. Přihlásila jsem se na intenzivní kurz „60 hodin v kuchyni“, abych si všechno vyzkoušela.

Cretan Malia Park: Úzké uličky a minojská civilizace

Cretan Malia Park: Úzké uličky a minojská civilizace

Pohupující se palmy, indické fíkovníky a banánovníky tvoří součást exotické zahrady, která slouží jako silný referenční bod a dynamický architektonický prvek, který Cretan Malia Park oživuje. V tomto rozsáhlém útočišti, kde tradiční materiály a textury nabízejí nový pohled na krétský luxus, se harmonicky snoubí svěží venkovní svět s modernistickou stavbou hotelu.

Výpečky Terezy Beránkové - V jednoduchosti je krása

Výpečky Terezy Beránkové - V jednoduchosti je krása

Gastronomie. Foodstyling. Porcelán. Tato tři slova s naprostou přesností vystihují um jediné osoby. V ateliéru na pražském Smíchově jsme navštívili výtvarnici Terezu Beránkovou.

Shiitake: Houba z Marsu

Shiitake: Houba z Marsu

Hranice mezi zdravím a udržitelností se začínají stírat. Co je tím myšleno? Společnost se stále více zajímá, odkud jídlo pochází, jak se vyrábí a jaký vliv má jeho produkce na životní prostředí. A z dobrého důvodu. Světová populace rychle roste. Základ stravy by tak měl tvořit výběr potravin, který je dostupný a výživný a zároveň respektuje celkové zdraví planety. Není tedy náhoda, že NASA zkoumá pěstování hub ve vesmíru. Právě houby lze totiž pěstovat rychle, nenáročně a udržitelně, ať už na Zemi, nebo v daleké galaxii. V neposlední řadě přispívají k rozkladu organické hmoty a recyklaci živin zpět do ekosystému. Pojďme se podívat na druhou, po žampionech nejvíce pěstovanou houbu na světě: shiitake.

Cože, ocet na baru?

Cože, ocet na baru?

Vždyť i při umývání povrchů to smrdí! Ale ve skutečnosti získávají nápoje založené na octu stále větší oblibu. Klíčovým argumentem je –⁠ možná překvapivě –⁠ chuť. Obyvatelům Česka se při slově ocet nejčastěji vybaví velmi silný a čpící kvasný lihový ocet, ideální na tlačenku či na nakládání hub. Ale ocet nabízí daleko širší možnost chuti. Řemeslně vyráběné octy chutnají komplexně a mnohdy dodají základu nápoje větší rafinovanost než citrusová šťáva.

Úroda podniků

Úroda podniků

Podzimní sklizeň provozů, které vznikly v průběhu léta, je skutečně bohatá. Jen skupina Ambiente otevřela tři nové podniky, nezahálí však ani ostatní. Přestože se náš výběr tentokrát zaměřuje na hlavní město, novinky najdeme i v regionech. Například v Hradci Králové otevřela restaurace 100letá, v Pardubicích Bistro Višňovka a v Novém Boru vznikla restaurace La Vita.