Články

 • Glengoyne – Palírna na pomezí

  Fakt, že palírna stojí na samotné hranici Nížiny a Vysočiny se odráží ve whisky samotné. V okolí Dumgoyne se totiž nenachází žádná rašelina, chuť whisky Glengoyne je tak bohatá na ovocné tony a sladkost, čemuž napomáhá i zrání v sudech po sherry.

  Přečíst
 • Ginové trendy

  Ginovou trilogii uzavíráme kapitolou o trendech, které tuto kategorii v posledních letech hodně rozhýbaly a posunuly o pořádný kus dopředu. Zaměříme se také na servis ginu, jeho snoubení s pokrmy a v neposlední řadě také na koktejly na jeho bázi.

  Přečíst
 • Hudba v baru: Jedna ze základních ingrediencí každého drinku

  Hudba je jedním z detailů, kterému je třeba věnovat při promýšlení konceptu podniku pozornost. Hudba je důležitou součástí provozovny, dotváří její atmosféru a určuje, zda se bude host cítit v podniku příjemně, či právě naopak. Nejen hlasitost, ale i styl hudby a reprodukční zařízení je třeba zvolit správně.

  Přečíst
 • Výroba jalovcové pálenky

  Výroba ginu začíná volbou botanicals, jež významně ovlivňují jeho výsledný charakter. Jednotlivé značky se liší nejen jejich sestavou a poměry, ale někdy také drobnými variacemi na základní výrobní postup. I v tom je kouzlo tohoto destilátu.

  Přečíst
 • Příběh jalovcové pálenky

  Holland, Madam Geneva, ale také Mother's Ruin – to je jen zlomek výrazů, které gin a jeho předchůdci v minulosti dostávali. Jeho příběh zahrnuje nejen období rozkvětu, ale také kapitoly plné bídy a utrpení. Za jeho komplikovaně se vyvíjející slávou nestojí pouze ti, kdo se začali věnovat jeho výrobě, ale i sami konzumenti. Ti si dnes gin spojují především s Anglií, historie tohoto destilátu je však neodmyslitelně spjata také s Nizozemím, kde je nutné hledat jeho kořeny.

  Přečíst
 • Minimalismus, nebo expresionismus?

  Účelem ozdob je především dobře vypadat a vylepšit vzhled koktejlu. V poslední době se začaly jako ozdoba objevovat snacky, které koktejl doplní i chuťově. Na druhou stranu jsou barmani, kteří nedají dopustit na jednoduchost v podobě citrusů.

  Přečíst
 • Pivo a jeho rozmanitost

  Rodinný minipivovar Matuška byl založen v roce 2009. Na pozici sládka záhy nastoupil syn zakladatele Adam, který se v roce 2010 stal nejmladším členem degustační komise na Great American Beer Festivalu. Přes svůj nízký věk tak má k tématu piva v Česku již mnoho co říci.

  Přečíst
 • Výběrová káva z pohledu baristy

  Co je výběrová káva? Otázka je složitá, existují však tři základní kritéria, po jejichž dodržení je možné kávu takto nazývat. Jsou to produkce, zpracování a příprava kávy. Vzájemně na sebe navazují, proto jsme se zabývali každým z nich zvlášť, tentokrát přípravou.

  Přečíst
 • Zůstat v klidu za každých okolností

  Není to tak dávno, co master distiller Angostury John Georges poprvé navštívil Českou republiku, respektive Prahu. Jeho úkolem zde bylo představit některé rumy z portfolia Angostury a spolu s Jiřím Noskem ze Zdenek Oyster’s Baru dokázat, že Angostura Bitters najde své uplatnění i v kuchyni. O práci a rumech trinidadského destilatéra už tedy víme leccos, ale co se dozvědět něco víc o něm samém?

  Přečíst