Foodpairing: Do páru s agáve

Soňa Hanušová

Agáve existuje okolo 300 druhů, ovšem pro výrobu nápojů se využívá jen několik z nich. Mezi nejznámější destiláty z agáve patří tequila, mezcal a sotol, které lze vyrábět pouze na území Mexika. Existují i další pálenky, jež se vyrábí mimo toto legislativně chráněné území, musely však zvolit jiný název. Nejčastěji se potkáte s prostým označením „agave spirit“. A přestože mnohdy kvalitou dotahují své populárnější sourozence, nepřekonají všeobecnou oblibu tequily a mezcalu mezi konzumenty. Proto také Filip Káninský z poděbradského Charles Baru vsadil na jistotu a svou část foodpairingu na téma „destiláty z agáve“ postavil především na tequile a mezcalu. A jelikož jsou na párování potřeba dva, doprovodil Filipovy koktejly svými pokrmy Richard Voržák, šéfkuchař poděbradské restaurace Cucina jídlo & víno.

Filip se od začátku netajil tím, že mu téma velice sedlo: „Destiláty z agáve pro mě byly skvělou volbou. Dříve jsem pracoval na zaoceánských lodích a často jsem se pohyboval i v okolí Mexického zálivu. Díky tomu jsem si tequilu a další spirity z agáve oblíbil, což mi nyní celkem usnadnilo práci. S vymýšlením koktejlů nebo párováním k Richardovým pokrmům jsem neměl problém i přes specifickou výraznou chuť těchto destilátů.“

Samotné párování lze rozdělit na dvě poloviny podle různých přístupů. Ve třech případech vznikl jako první koktejl, k němuž se posléze napároval pokrm, zbylé dvě kombinace vznikly přesně obráceně. Stejné rozdělení se týká i chutí: „Krevety a fondant jdou cestou synchronních chutí, ostatní chody byly lehce kontrastní. Popravdě řečeno jsme carpaccio původně zamýšleli také jako synchronní, ale nakonec nám k tomu lépe seděl určitý kontrast,“ vysvětluje Richard Voržák.

A jak se jemu pracovalo s tequilou, potažmo mezcalem? „Tequila a jí podobné nápoje jsou natolik výrazné, že je potřeba hledat stejně silné suroviny, které se jí chutí vyrovnají. U jídla bylo v tomto případě důležité, aby bylo výraznější a vyniklo vedle tequily. Maso lze takto upravit snadno, například prostým přidáním demi glace. U krevet to byla větší výzva, ale nakonec se mi podařilo jejich chuť vytáhnout díky kokosu.“

V pětichodovém menu, o kterém Richard tvrdí, že představuje průřez různými chutěmi, vycházeli oba z aktuální sezóny, dostupných surovin, ale také vlastních chutí. Ostatně, Richard takto pracuje i za normálních okolností. Filipovy koktejly jsou částečně twisty na klasické koktejly jako Moscow Mule nebo Old Fashioned: „Mám je rád a dobře se mi s nimi pracuje. Většinou jsou jednoduché a obsahují maximálně tři ingredience, a přesto je v nich plno prostoru pro inovaci.“

Na závěr Richard povídání o párování a vzniku menu shrnul následující větou: „Dostali jsme téma a snažili se, aby se jídlo i pití proměnilo v jedno. U některých kombinací se nám to povedlo více, u jiných méně. Nejspokojenější jsme pak s krevetami a fondantem, kde se nám podařilo téměř dokonalé souznění všech chutí obsažených v pokrmu i koktejlu.“

Smokey‘s Chelada & zauzené carpaccio

Mexican Mule & slávky

Te Amo & krevety na kokosovém krému

Café Negro & telecí líčka

Oaxaca Old Fashioned & ořechový fondant

Zajímají vás přesné receptury jednotlivých koktejlů a pokrmů? Najdete je v BARLIFE č. 99, který můžete objednávat on-line s doručením zdarma. 


Aperitiv - Pojem běžný, leč opomíjený

Aperitiv - Pojem běžný, leč opomíjený

V každodenním životě sdílíme celou řadu věcí či jevů, které nám přijdou natolik samozřejmé, že si ani neuvědomujeme, jak málo je vlastně používáme. Jedním z takových úkazů je určitě aperitiv.

Foodpairing: Koňak, královská disciplína

Foodpairing: Koňak, královská disciplína

Koňak je pálenka vyrobená z hroznů vinné révy, takže typově se samozřejmě řadí mezi brandy. Ovšem není ledajakou brandy. Aby se tato brandy mohla nazývat koňak, musí splňovat několik kritérii stanovených úřadem Bureau National Interprofessionel du cognac.

Tamarillo, pikantnější rajče

Tamarillo, pikantnější rajče

Tušíte, odkud tamarillo pochází? Že by se jednalo o surovinu ze Španělska či zemí Latinské Ameriky? Podle názvu by to dávalo smysl. Je tu ale háček. Nejdřív sice rostlo v Jižní Americe a konzumovali ho obyvatelé dávné Incké říše, jenže tehdy se tamarillu říkalo pouze „tomate de arbol“ neboli rajče ze stromu.

Foodpairing: Do páru s agáve

Foodpairing: Do páru s agáve

Agáve existuje okolo 300 druhů, ovšem pro výrobu nápojů se využívá jen několik z nich. Mezi nejznámější destiláty z agáve patří tequila, mezcal a sotol, které lze vyrábět pouze na území Mexika. Filip Káninský z poděbradského Charles Baru vsadil na jistotu a svou část foodpairingu na téma „destiláty z agáve“ postavil především na tequile a mezcalu. A jelikož jsou na párování potřeba dva, doprovodil Filipovy koktejly svými pokrmy Richard Voržák, šéfkuchař poděbradské restaurace Cucina jídlo & víno.

I v roce 2020 se hodnotily nejlepší české restaurace

I v roce 2020 se hodnotily nejlepší české restaurace

Ocenění kvality českých restaurací pečetí se zlatými lvy, které organizuje nakladatelství a vydavatelství TopLife Czech, bylo rozdáno i letos, a to již poosmé. Celkový počet restaurací oceněných pro sezónu 2021 je 93. Jejich seznam najdete ve vydaném průvodci Nejlepší restaurace oceněné Zlatými lvy 2021.

Koji: světem šířící se plíseň

Koji: světem šířící se plíseň

Podle Organizace pro výživu a zemědělství existuje na světě přes 300 000 druhů jedlých rostlin. Přibližně polovina z nich byla domestikována či patří mezi běžně konzumované potraviny. Jednu z nich představuje třeba koji. Co si pod tímto názvem představit? Jedná se o kulturní plíseň Aspergillus oryzae, česky kropidláka rýžového.

Umami. Nejen pátá chuť

Umami. Nejen pátá chuť

Umami se dlouhodobě definuje jako pátá chuť. To je samozřejmě pravda, ale rozhodně ho necharakterizuje jen tento prázdně znějící termín. Ani přirovnání k sójové omáčce, potažmo k celé asijské kuchyni, není nejtrefnější. Takže co si pod pátou chutí máme představit? Kombinaci všech čtyř předchůdkyň dohromady nebo něco úplně jiného? S umami to není tak jednoduché.

Mangalica: Kudrnatá delikatesa

Mangalica: Kudrnatá delikatesa

Se začátkem roku se pojí hodně předsevzetí. A touto dobou už většina ze zmíněných předsevzetí dávno vzala za své. Ovšem věřím, že pro velkou část populace jedno z předsevzetí platí každoročně a celoročně. A to neustále se vzdělávat, zkoušet nové chutě a objevovat nepoznané. Proto jsme letos přidali do našeho menu novou rubriku věnovanou atypickým surovinám.

Hořkosladký eurotrip

Hořkosladký eurotrip

Období jara jsme se v rubrice Foodpairing rozhodli spárovat s amary, bylinnými likéry italského původu. Přestože se pojem amaro dříve pojil především s italskými výrobky, v poslední době se kategorie rozšířila také na obdobné likéry vyráběné i jinde v Evropě. Proto vybrat pět rozdílných produktů, navíc z různých zemí, nebylo pro Tomáše Melzera z baru Blind Lion nic složitého.

Od ledničky přes sous-vide až po virtuální realitu

Od ledničky přes sous-vide až po virtuální realitu

Ačkoli se v gastronomii čím dál častěji vracíme k tradičním postupům, technologie mají v podnicích své nezastupitelné místo. Těžko si představit, že by v baru či restauraci chyběly. Jenže svět jde kupředu rychleji než kdy dříve a to, co se před pár lety zdálo jako sci-fi, je dnes krám vhodný jenom do šrotu. Dnes proto můžeme jen hádat, jak bude vypadat bar za deset, dvacet, třicet let. Přesto, pojďme se na chvíli zasnít.

Maso bez masa

Maso bez masa

Rostlinná strava je úzce spjata s pojmem veganství. Otázkou je, zda tento způsob stravování nabývá na popularitě právoplatně, protože je pro lidské tělo a planetu skutečně tou nejlepší volbou, nebo jestli trend rostlinné stravy rozdmýchává síla médií. Ať tak či onak, gastronomie na otázku veganství musí nějak odpovědět.

Zpátky ke kořenům

Zpátky ke kořenům

Jako malá holka jsem si často hrála se sestrou na pískovišti. Stavěly jsme hrady z písku, ale hlavně jsme vařily ty nejchutnější pokrmy z hlíny, kamení, písku a všelijakých rostlin. Měli jsme dům se zahradou, takže naše „vaření” vždy obsahovalo sezónní květiny; od pampelišek a růží přes lichořeřišnice až po nějaký ten hrášek. Netušila jsem, že před těmi skoro dvaceti lety jsem byla trendy a se sestrou jsme „vařily“ ve stylu foragingu.