Foodpairing: Chuť je vším
Ten správný a vkusně připravený koktejl může povznést a rozšířit chuťový profil každého jídla. Existuje tolik zajímavých možností! Klíčem k dokonalým koktejlům v párování s jídlem je experimentování. Neexistují zde správné nebo špatné scénáře, nemějte obavy! Pamatujete? Mixologie je zábava! A i když cestou ze své komfortní zóny vytvoříte nějaké nepodařené kreace, vždy jdete směrem ke zdokonalení. Nakonec, jídlo a pití je určeno k tomu, aby nás těšilo, takže si namíchejte koktejl a uvidíte, co se stane. Naše jarní párování šéfkuchaře Ondřeje Kynčla a šéfbarmana Stanislava Harciníka vám k tomu může být inspirací či průvodcem.
Naše první letošní párování proběhlo v duchu česko-slovenského přátelství. Českou stranu reprezentovala vřele vedená restaurace Bockem, která sídlí na pražském Smíchově, v čele s majitelem a šéfkuchařem Ondřejem Kynčlem. Slovenské barvy pak hrdě zastoupil a svůj vynalézavý přístup k výrobě koktejlů předvedl Stanislav Harciník, globální ambasador a bývalý šéfbarman Mirror Cocktail Baru, který byste našli na bratislavském Hviezdoslavově náměstí. Bockem aktuálně patří mezi 20 restaurací zařazených na český michelinský seznam, Mirror Bar pak obsadil 90. místo v každoročním žebříčku World's 50 Best Bars 2023.
Stanislavova filozofie při párování prvního chodu vycházela z aperitivního stylu v kombinaci Martini a Gimlet koktejlu 1 : 1 v propojení mexické kultury na bázi tequily a dotyku jemně zakouřeného mezcalu. Drink s výraznou aromatikou a plným tělem má vínovo-bylinný charakter s dotykem ovocnosti. Propojil se s ingrediencemi použitými v tacos, jako jsou sherry, estragon, jablko a limetka, a nabídl kontrast k ředkvičce v podobě plátku jablka.
Ideou foodpairingu v případě druhého chodu je zlehčit a zaobalit výraznou chuť jehněčího masa s kořením a koprem ve formě nasyceného koktejlu, který je lehce a svěže aromatický po citrusových bylinkách, propojením s tymiánem a podobností s citrusem. Med zde zastává roli důležité ingredience, která by měla evokovat jemnou sametovou texturu jako protipól ke křupavé panko strouhance a smaženému masu.
Osvěžující chuť třetího drinku pak navázala na pistáciovou stopu v chuti dezertu, avšak s exotickou výrazností mučenky, která je zrcadlem výraznému kořeněnému křenu. Koktejl s krémovou a sametovou texturou má pak smysluplně vyvažovat ostrost křenu.
Ondřej Kynčl
Šéfkuchař a zároveň majitel restaurace Bockem Ondřej Kynčl spojil všechny své vědomosti a zkušenosti, aby hostům mohl sebevědomě, ale s pokorou naservírovat vlastní pohled, jak by chtěl, aby pohostinství vypadalo. Může se opírat o dlouholeté zkušenosti a vřelý vztah k přírodě, kde rád tráví co nejvíce času. Ten ho zatáhl do Teplic nad Metují, kde vystudoval a pak už zahájil bohatou profesní dráhu. Od myčky na nádobí prošel přes streetfood až po michelinské stáže v zahraničí. Vše vypuklo v Hradeckém hotelu Černigov a pražském Erpet golf centru, kde si udělal známosti, a využil tak příležitost pracovat pro Hotel Marriott a Renaissance v Praze. Po otevření hranic se přesunul do Anglie do dalšího hotelu Four Seasons. Po návratu dostal nabídku pracovat jako sous-chef v pražském Café de Paris, kde rychle dostal kontrakt jako šéfkuchař a naučil se, jak inspirovat a motivovat celý tým. Během těchto pracovních povinností si odskočil na stáž do michelinského ABaCu v Barceloně anebo Jets Gordona Ramsayho v Londýně. Pak už následovaly projekty skupiny Dudes & Barbies: Kavárna co hledá jméno, Vnitroblock, Booze and Food Bus, kde zaváděl gastrokoncept, až si jednoho dne řekl, že je čas na vlastní restauraci, kde by mohl prezentovat radost ze své práce.
Stanislav Harciník
Stanislav Harciník je rodák z Bytče, kde vystudoval gymnázium. Po maturitě se přestěhoval do Bratislavy kvůli studiu na přírodovědecké fakultě. Vedle školy si přivydělával v legendární bratislavské restauraci El Gaucho, kde pracovalo mnoho úspěšných slovenských barmanů. Na pozici barbacka získal řadu kontaktů a gastronomie mu natolik učarovala, že se rozhodl věnovat se jí naplno. Jako profesionální barman stál poprvé za barem v bratislavském IceBaru a zároveň začal sbírat zkušenosti i v oblasti pořádání eventů ve spolupráci s Michalem Trizuliakem, který výrazně ovlivnil směr jeho kariéry. Díky lásce k barmanskému řemeslu, organizačním schopnostem a objevování a spojování nových chutí se vypracoval na pozici barového manažera a v roce 2018 stál u zrodu The Velvet, který otevíral jako šéfbarman. Tam poznal svého budoucího obchodního partnera a participoval na vytvoření nového hráče na bratislavské gastronomické scéně, kde figuroval jako šéfbarman a zároveň jeden z tvůrců konceptu Sexi Dog. V roce 2020 Stanova cesta vedla do bratislavského Mirror Cocktail Baru v hotelu Carlton na pozici šéfbarmana a zároveň se stal odborným ředitelem printového média pro barmany Bar Magazine – Thinking about Drinking. Své zkušenosti ukázal i jako spoluzakladatel gastronomické iniciativy We Host You, jejímž cílem je plošné zvyšování úrovně gastronomie na Slovensku a edukace mladých slovenských barmanů, zároveň je spolutvůrcem produktů Balance Cocktail Ingredients. Právě předávání nabytých zkušeností a péče o budoucí generace inspirovaly Stana k vytvoření knihy The Cocktail Balance, která je určena všem lidem, kteří na sobě chtějí pracovat. Nejde o pouhou učebnici, ale jedná se o, jak by Stano řekl, život.
Señor Manzana & bylinkové taco s fazolemi
Bylinkové taco s fazolemi
TACO
50 g hladké mouky
10 g cukru
3 g soli
20 g olivového oleje
20 g másla
60 g vajec
20 g petrželky
10 g estragonu
Bylinky očistíme a kromě mouky vše vymixujeme do hladka. Smícháme s moukou a vypracujeme hladké těsto. Necháme 2 hodiny odležet. Rozválíme na plát a vykrojíme kolečka. Pečeme je na tvořítku ve tvaru taco na 160 °C po dobu 20 minut. Měla by křupat, ale zároveň zůstat světlá.
ROZINKOVÝ GEL
200 g rozinek
100 g Madeiry
100 g jablečného džusu
3 g soli
20 g sherry octa
5 g agaru
Vše vymixujeme do hladka a 1 minutu povaříme. Zchladíme. Vzniklou hmotu pak vymixujeme opět do hladka, přepasírujeme a naplníme jí dávkovací láhev.
SALÁT
fazole fava
limetková kůra
rozinkový gel
pažitka
fenykl
marinovaná ředkvička
Fazole spaříme, zchladíme a oloupeme. Okořeníme gelem, nasekanou pažitkou, fenyklem a limetkovou kůrou. Lehce osolíme. Směsí pak naplníme taco.
Señor Manzana
30 ml Patrón Blanco
5 ml mezcalu Ojo de Dios
30 ml cordialu Wormwood Fino*
30 ml čiré jablkové šťávy
20 ml filtrované vody
ozdoba: plátek jablka s kořením tajin
Wormwood Fino Cordial
500 g Martini Ambrato
200 g Tio Pepe Fino Sherry
300 g cukru
15 g kyseliny vinné
10 g kyseliny citronové
3 g vanilky
Vše smícháme. Servírujeme přímo na led do sklenice na whisky.
Ondřej: Nádherný drink, který překvapí svým herbálním tělem. Vinná svěžest se skvěle propojuje s nasládlými tóny rozinek a sherry. Na závěr vyzdvihne lehce uzená chuť mírnou nahořklost fenyklu a estragonu.
Stanislav: Příjemně nakyslá chuť drinku a výrazné aroma tvoří dobrý začátek. Zároveň drink představuje milou kombinaci s texturou a svěžestí samotného taca.
You Can’t Curry Love & jehně v koprové omáčce
Jehně v koprové omáčce
JEHNĚ
1200 g jehněčí plece nebo kýty
2000 g vody
75 g cukru
75 g soli
Jehněčí maso na 24 hodin namočíme do lázně z vody, cukru a soli.
1 ks citronové trávy
10 ks tymiánu
1000 g drůbežího vývaru
2 lžíce koření Ras el-Hanout
2000 g osušeného jehněčího masa
Jehně vaříme 20 hodin metodou sous-vide na 80 °C. Scedíme, rozmělníme maso a zalijeme jej zredukovanou šťávou. Trhané maso poté v tvořítkách upravíme do žádaného tvaru a necháme zchladit.
100 g vajec
50 g hladké mouky
75 g panko strouhanky
Vychladlé jehněčí obalíme v trojobalu a smažíme při teplotě 180°C cca 3 minuty.
OMÁČKA
250 g šalotky
4 g soli
100 g bílého vína
1000 g zeleninového vývaru
700 g 30% smetany
400 g kopru
100 g koprového oleje
Nasekanou šalotku zesklovatíme na másle. Bílým vínem ji odvaříme od hrnce a zalijeme vývarem. Zredukujeme na polovinu a zalijeme smetanou. Zredukujeme na konzistenci omáčky a poté vymixujeme s koprem do hladka a scedíme. Před podáváním lehce vmícháme koprový olej.
CIBULOVÉ PYRÉ
400 g cibule
3 stroužky česneku
100 g bílého vína
20 g másla
1 g xanthanu
Na másle orestujeme cibuli a česnek do zlaté až nahnědlé barvy. Zavaříme víno, vymixujeme s xanthanem a přepasírujeme.
OZDOBA
30 g hladké mouky
30 g oleje
30 g bílku
4 g soli
10 g cukru
10 g popela ze sena / sépiového barviva
Vše vymixujeme do hladkého těsta a v silikonové formě pečeme 20 minut při 150 °C.
KOPROVÝ KAVIÁR
100 g kopru
100 g vody
2 g soli
3 g agaru
Kopr blanšírujeme, poté zchladíme a vymixujeme se slanou vodou. Přidáme agar a vaříme 1 minutu. Z dávkovací láhve kapeme do vychlazeného oleje tak, aby se nám tvořily kuličky. Opláchneme vlažnou vodou.
YOU CAN’T CURRY LOVE
30 ml Tanqueray no. 10
20 ml likéru Citrus Herb & Honey
90 ml filtrované vody
ozdoba: parfém citrus herb a čerstvý list kafrové limetky
Likér Citrus Herb & Honey
150 g medovice (destilátu z medu)
450 g Absolut 100 (nebo 50% vodky)
700 g filtrované vody
20 g kyseliny citronové
15 g kyseliny vinné
5 g listů kari
20 g citronového tymiánu
5 g tymiánu
15 g limetkové kůry
600 g květového medu
200 g cukru
Všechny ingredience kromě medu a cukru vložíme do nádoby, rozmixujeme a necháme 12 hodin v chladu macerovat. Přecedíme přes látku. Poté přidáme med a cukr a mícháme, dokud se ingredience zcela nepropojí.
Parfém Citrus Herb
Ingredience z macerace naložíme do 200 ml parfémového alkoholu a necháme dalších 24 hodin macerovat v chladu. Poté přecedíme přes kávový filtr.
Drink vychladíme a nasytíme na hodnotu 40 psi. Podáváme v Nude Savage Highball s ledovou krou v podobě tyčky. Nápoj pomalu lijeme po stěně sklenice, abychom zachovali co nejvíc bublinek.
Ondřej: Tento koktejl výborně doplňuje chuťově výrazný pokrm plný exotických i známých chutí. Zjemňuje a decentně zaobluje hrany použitého koření, ale zároveň doplňuje jeho křupavou texturu.
Stanislav: Výraznou chuť jehněčího a křupavý efekt při zakousnutí dokonale doplňuje sycený koktejl, který lehkým aroma dotváří požitek ze samotného hlavního jídla.
Exo-Madness & křenové tiramisu
Křenové tiramisu
KRÉM
100 g bílku
100 g žloutku
250 g mascarpone
50 g cukru moučka
15 g křeníku (množství lze upravit podle chuti)
Všechny ingredience vymixujeme a přecedíme přes cedník. Krémem naplníme tlakové lahve a použijeme jednu bombičku.
KOLÁČEK
200 g bílku
80 g žloutku
40 g mouky
50 g pistácií
20 g koření marsala
170 g cukr
Směs vymixujeme, přepasírujeme a vložíme do tlakové láhve. Naplníme bombičkou a necháme aspoň 2 hodiny odpočinout. Stříkáme do papírových kelímků na kávu a v mikrovlnné troubě necháme vyběhnout při nejvyšším výkonu.
KŘENÍK
300 g křenu
40 g cukru
2 g soli
10 g octa
50 g vody
100 g 30% smetany
Ingredience vymixujeme, necháme 10 minut v sous-vide při 80 °C a pak zchladíme.
KOŠÍČEK
Filo těsto
Z filo těsta vykrájíme kolečka a pečeme v košíčku asi 15 minut při 160 °C do zlatova.
EXO-MADNESS
40 g rumu Paranubes
40 g pistáciového mléka
15 g smetanového sýra
25 g mučenkového sirupu
20 g citronové šťávy
Použijeme metodu proteinové klarifikace. V jedné nádobě smícháme všechny ingredience kromě mléka. Ve druhé nádobě si připravíme mléko a pomalu do ní naléváme nápoj. Jemně promícháme a necháme proběhnout koagulaci, tj. srážení tekutiny a pevných částic. Srážení necháme probíhat aspoň hodinu a během této doby s drinkem nehýbeme. Vytvoří se zakalená tekutina. Následně ji přefiltrujeme přes látku (při nedostatečném přecezení můžeme proces opakovat). Vyčištěný koktejl nalahvujeme a skladujeme v chladu.
Pistáciové mléko
100 g pistácií
400 g filtrované vody (velmi horké)
3 g maldonské soli
Ve výkonném mixéru vymixujeme pistáciové mléko z uvedených surovin až do zcela krémové struktury. Následně přecedíme přes látku. Servírujeme přímo do sklenice Nude Savage Pony (coupette).
Ondřej: Perfektně připravený drink, který svojí dlouhotrvající chutí plnou sametové exotiky člověka rozpoltí, zda chce ještě jedno sousto křupavého dezertu, anebo další lahodný hlt drinku.
Stanislav: Bláznivá kombinace, která díky propojení pocitu jemnosti a krémovosti z dezertu a drinku člověka okamžitě přesvědčí, že výrazná chuť křenu a mučenky je správná volba.
BOCKEM
Restaurace Bockem se nachází v nenápadné proluce smíchovského domu z roku 1905 v ulici Elišky Peškové, která leží v blízkosti Švandova divadla nebo zahrady Kinských.
V útulném industriálně laděném, ale zároveň vřelém prostoru ráno servírují degustační snídaně o třech chodech, které dokážou dokonale zahájit úspěšný den. Večer se vše točí kolem promyšleného pětichodového menu, které zde párují především s domácími víny nebo vlastními fermentovanými nápoji a drinky. V Bockem vychází z české a evropské kuchyně a jsou samozřejmě orientováni na sezónnost, lokálnost a udržitelnost surovin. Nebojí se kombinovat různé techniky zpracování surovin, odlišné teploty či textury. Vycházejí z moderních, ale i klasických postupů a principů, přitom jsou v jednoduchém souznění se servisem a atmosférou. Šéfkuchař a majitel Ondřej Kynčl, který tento podnik vlastnoručně a svépomocí postavil, příznačně vystihuje, proč si ho všiml i michelinský průvodce: „Touha kráčet po vlastní cestě a nabízet jídlo a pití připravené poctivě a bez kompromisů nás navedla k vytvoření prostého místa, které však odkrývá veškerou péči a um, jež nás definují.“
MIRROR COCKTAIL BAR
Mirror Bar, umístěný v historickém hotelu Radisson Blu Carlton v bratislavském Starém Městě, vede ambasador Stanislav Harciník a manažer baru Peter Marcin. Loni získal Mirror Bar své debutové uznání v seznamu The World’s 50 Best Bars, který oslavuje to nejlepší z mezinárodního nápojového průmyslu, a umístil se na 90. místě. Mirror Bar se prezentuje avantgardním přístupem k mixologii a interiéry inspirovanými přírodou. Ty byly navrženy tak, aby plynuje propojily původní zachované prvky hotelu z 13. století s moderními materiály a vzdaly hold stylu éry středoevropské bohémy. Hosté jsou tak vítáni v prostoru s impozantním stromem ze studia floristy Roberta Bartolena, který doplňuje zemité barevné tóny baru. Tým baru úzce spolupracoval s místními designéry, umělci, dodavateli a řemeslníky také na designu menu či koktejlů a celkovém estetickém dojmu. Kreativní koktejlový program baru propojuje umění s přírodou a klasickými prvky a předkládá hostu koktejly v nápadných botanických aranžmá, která zprostředkovávají nejen chuťový, ale též divadelní a smyslově bohatý zážitek.
© Barlife, Linkman Media s.r.o.
Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 113. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.
Rumové destinace: Venezuela
Venezuela, celým názvem Bolívarovská republika Venezuela, se rozkládá na severním pobřeží Jižní Ameriky. Skládá se z pevniny a řady ostrovů v Karibském moři. Při své třetí cestě do Ameriky zde v roce 1498 přistál Kryštof Kolumbus, přesněji v deltě řeky Orinoko. V současnosti by mohla být turistickým rájem, ale zemi sužují významné ekonomické problémy. Naštěstí se zde i tak vyrábí výborný rum.
Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!
Ať už whisky, nebo whiskey, na Bar Conventu v Berlíně letos Spirit of Honor nepochybně vzbudí pozornost. Stejně jako v minulém roce bude i letos k dispozici speciální barový hotspot s přidanou vzdělávací zónou – „BCB Whisk(e)y Embassy“. Návštěvníci budou mít navíc příležitost znovu objevit jedinečné chutě tohoto nápoje díky známému barovému týmu.
Koktejly: Na low-no scéně
Životní styl se v čase proměňuje stejně tak, jako se mění móda, technologie a společenské normy. Dnes k preferencím stále větší skupiny lidí patří zdravý způsob života, udržitelnost a minimalismus. Počet spotřebitelů, kteří abstinují nebo omezují konzumaci alkoholu, roste, mileniálové pijí méně než tzv. baby boomers nebo generace X. Tato skutečnost se samozřejmě promítá do koktejlových menu úspěšných barů a restaurací. Dnešní „low-no“ koktejly jsou vyráběny se stejnou péčí a pozorností jako jejich alkoholické protějšky. Už dávno nejde o přeslazené nápoje plné džusu a cukru! Existuje naštěstí mnoho možností, jak zaplnit mezeru, která zbyde, když se z rovnice odstraní alkohol. Navíc tyto nápoje plní v podniku důležitou roli. Snižují tzv. fear of missing out neboli strach, že vám něco uteče, a umožňují zákazníkům vynechat alkohol bez společenského tlaku. Pokud vám trend low & no dosud unikal, vězte, že toto je teprve začátek.
Smutné konce, veselé začátky
Na tomto místě vás pravidelně informujeme o podnicích, které otevírají. A nejinak tomu bude i tentokrát, krátký úvod bych však chtěla věnovat vzpomínce na ty, které naopak nedávno zavřely. Řeč je o brněnském koktejlovém baru Jekyll & Hyde, pražské středomořské restauraci La Bon, vršovickém Ansámblu či vinohradském Ragazzi Pizza Baru. Zavírat bude též Taro, ovšem to čeká stěhování ze Smíchova na novou adresu. A teď už k těm, které září novotou.
Rozhovor: Tural Hasanov
Charakterizuje ho neutuchající vášeň k nápojům. Jako nesmírně nadaný mixolog už vytvořil spousty vlastních koktejlů, v nichž rád objevuje stále nové chutě, a dává si záležet i na uměleckém vyznění svých výtvorů. Práce Turala Hasanova zavedla do prestižních podniků a hotelů na různých místech světa, například do nejvýše umístěné restaurace a baru na světě v dubajském Burdž Chalífa ve 124. patře, kde v podniku At.mosphere zastával pozici nápojového manažera. V našem rozhovoru se rozpovídal nejen o svých barmanských zkušenostech a autorských publikacích.
Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha
Zdánlivě primitivní a zároveň smrtelně nebezpečný. Takový je národní koktejl Brazílie i jeho účinky, když si jej zamilujete až příliš. Stačí si jen vybavit tento osvěžující drink, v němž se pohybují temně vyhlížející kusy limetek, které sem tam vykouknou nad hladinu podobně jako místní krokodýli. Jaký je ovšem příběh známého brazilského klenotu? Jak se stal nedílnou součástí identity celého národa? A lze jej vůbec považovat za svébytný a dostatečně inovativní koktejl?
Foodpairing: Ahoj, léto!
Kdy jindy si můžeme tolik užívat hojnosti čerstvých surovin a experimentovat při objevování nových kombinací chutí a vůní než v nadcházející teplé a slunečné části roku. Menu i koktejly námi vybraného šéfkuchaře i šéfbarmana hrdě obstojí samostatně, ovšem teprve jejich spárováním se otevírají všem smyslům nové obzory. Párování jídla s pitím je bezesporu způsob, jak umocnit zážitek z obojího. Až se letošní léto přihlásí o slovo, nejbližší vodní plocha nebude na dosah a vy dostanete chuť na něco opravdu osvěžujícího, vězte, že potřebujete letní koktejl Štěpána Šimánka. A budete-li chtít o letním večeru pohostit vzácnou návštěvu, připravte jí k míchaným drinkům rovnou celé tříchodové menu Igora Chramce. Počítejte však s tím, že návštěva nebude chtít odejít.
Diego Loret de Mola: Pisco je nejautentičtější destilát na světě
Diego Loret de Mola opustil Peru před téměř 40 lety, kdy se kvůli studiu odstěhoval do Spojených států amerických. A už zde zůstal. Spojení se svou rodnou zemí však nepřerušil. Dokonce si předsevzal, že peruánskou kulturu zviditelní po celém světě, a to prostřednictvím vlastní značky BarSol Pisco. Během jeho pražské návštěvy jsme se Diega zeptali nejen na jeho značku, ale také na tu nejzásadnější otázku týkající se původu pisca.
Ženy a víno patří k sobě
Vinařský byznys je stále vnímán jako – mírně řečeno – pánský klub, od samotné práce na vinicích a vinaření přes obchod s vínem až po someliérské pozice nebo vinnou kritiku. V tomto se příliš neliší od ostatních odvětví podnikání s alkoholem a několik zásadních a často skloňovaných ženských vinařských osobností v historii na tom příliš nemění. I přesto, že ženy konzumují víno častěji než muži a zároveň mají v průměru znatelně lepší schopnosti k rozeznávání vůní a chutí. Je mezi nimi i mnohem více tzv. supertasterů s obzvlášť velkým množstvím chuťových receptorů a schopností vnímat jemné nuance. Studie dokonce prokázaly, že především ženy v reprodukčním věku dokázaly po určitém tréninku identifikovat aromata v koncentracích až o 11 řádů nižších než muži. A to už je vskutku velký rozdíl!
Jana Jelič: Kurzy vaření připomínají lekce všímavosti
Kuchařský rondon jí umožnil procestovat svět a podívat se na něj z různých perspektiv, učit se po boku nejlepších, zažít význam gastronomie a importovat zkušenosti nejen do restaurací Ambiente, kde několik let zastávala pozici kreativní šéfkuchařky. „Přináším jednoduchá řešení, jak kvalitně jíst a užívat si svobodu,“ pojmenovává Jana Jelič svůj životní záměr. Naplňuje ho mimo jiné ve vlastní kuchyni, kde pořádá soukromé kurzy. Jaké know-how předává amatérům a proč stojí za to vést společnost zpět k vaření a k podstatě jídla?
Podniky: Na pizzu, nebo do baru?
Ani tentokrát se do výčtu níže nevešly všechny podniky, jež nedávno přivítaly své první hosty. Věnujme jim proto aspoň malou zmínku v úvodu – zejména těm v regionech. V Plzni otevřelo Fred Bistro, které servíruje obědy, snídaně a drinky, s nimiž pomáhal Pavel Sochor z pražské Almy. Na spadnutí je také otevření kavárny Lykke v Tišnově, za níž stojí dva bývalí členové Lidí z Baru. A nakonec v pražských Lipencích otevřela restaurace Soulad. Jako vždy je z čeho vybírat!
Jak se připravit na pražský Rumfest
Rumfest se již tradičně koná v hlavním městě České republiky, Praze, a láká milovníky rumu nejen z Česka a Slovenska, ale i z celého světa. Na tomto festivalu se setkávají znalci se začátečníky, kteří se o tomto oblíbeném alkoholickém nápoji chtějí dozvědět víc a touží ochutnat zajímavosti ze světa rumu. Rumfest v Praze oslaví 1. června své 12. výročí a já bych vám rád nabídl pár tipů, jak si tuto akci co nejvíce užít.
Ochutnali jsme za vás: Bylinná…
Do jarního testu jsme vybrali aromatizované nápoje, jejichž základ tvoří víno z hroznů révy vinné české produkce, obohacené o další přírodní aromatické látky a antioxidanty, především třísloviny, silice či terpeny, zpravidla formou macerátu bylin za studena. Nejen že byliny zvyšují celkovou antioxidační kapacitu vína, ale představují též zajímavou přísadu při přípravě koktejlů a kulinářských výtvorů. Historie těchto nápojů původně především aperitivního či digestivního charakteru sahá až do dob starověkých civilizací, ovšem i dnes zůstávají stále vyhledávané pro svůj jedinečný chuťový profil a medicínské vlastnosti. Naši kategorii jsme rozšířili o český vermut, víno s bylinami a kořením podpořené destilátem. K našemu hodnocení jsme tentokrát přizvali someliéra Romana Novotného.
Sumac: Tajná ingredience
Dnes byste museli sníst čtyři mrkve místo jedné, abyste získali stejné množství hořčíku jako v roce 1940. Klesající výživová hodnota potravin pro nás znamená, že do svého jídelníčku potřebujeme zařadit více nutričně bohatých látek. Sumac může být jednou z nich. Nepatříte-li mezi zanícené následovníky Yotama Ottolenghiho, pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli. Toto pikantní citrusové koření barvy červeného vína se v levantské kuchyni používá jako základní, všestranná a často tajná přísada nejen v blízkovýchodním mezze, nekonečném sledu předkrmů.
Rumové destinace: Dominikánská republika
Dominikánská republika se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola ve Velkých Antilách v Karibském moři. Ostrov Hispaniola byl prvním místem v Novém světě, kam dorazil Kryštof Kolumbus v roce 1492 během své první plavby. V současnosti se jedná o turistický ráj s bílými písečnými plážemi a křišťálově čistým mořem, ale také o významného producenta rumu.
Pivní koktejly
Ať už vám představa pivního koktejlu připadá vzrušující a geniální, nebo jste do rozjetého vlaku ještě úplně nenaskočili, nelze popřít, že se pivo zhruba v posledním desetiletí objevuje stále častěji v koktejlových menu trendy podniků. Zdaleka však nejde o revoluční nápad. Původní flips, tedy koktejly, které obsahují pivo jako jednu ze svých ingrediencí, se objevily už koncem 16. století a byly vyrobeny z piva, rumu, cukru a vajec. A podávaly se horké. Dnešní podoba pivního koktejlu však bývá sofistikovanější, a my vám na toto téma přinášíme čtyři lahodné inspirace. Vzájemné prolínání světa piva a světa lihovin je totiž momentálně na vzestupu.
Jak voní štěstí?
Přemýšleli jste někdy, jak voní štěstí? Uvažovali jste nad tím, jak může aroma, zvuk nebo vizuální stimulace ovlivnit chuť koktejlu nebo jídla? Dumali jste někdy nad tím, jak vytvořit vůni nebo příchuť, která by se hostovi mohla vrýt do dlouhodobé paměti stejně jako do chuťových pohárků?
Rozhovor: Holly Graham
Odhlédneme-li od jejích působivých ocenění a životopisu, je Holly Graham pověstná svou autenticitou, opravdovostí a smyslem pro humor. Její četné aktivity v barmanském prostředí nepřekvapivě přispěly k tomu, že byla nedávno odměněna 9. příčkou v žebříčku 100 nejvlivnějších osobností barového průmyslu roku 2023. V říjnu minulého roku se také stala majitelkou svého vlastního baru Tokyo Confidential, jehož mantrou jsou slova „pull up and fess up“, a s námi si povídala nejen o svých začátcích a dosavadní cestě asijskou barovou scénou.
Drinkologie: Buď sbohem - Last Word
Trochu kyselý. Trochu sladký. Trochu štiplavý. Zkrátka dokonale vyvážený. Přesně tak popsala proslulá newyorská barmanka Audrey Saunders tento dlouho zapomenutý řízný koktejl, jenž se stal počátkem nového tisíciletí jakýmsi tajným esem v rukávu barmanů. Chcete-li totiž svého hosta překvapit, zdánlivě neslučitelná kombinace ginu, maraschina, Chartreuse a čerstvé limetkové šťávy zaručuje úžasný výsledek, po jehož ochutnání ztratíte dech a pozbydete slov. Kde se ovšem tento koktejl vzal? A proč se nyní zdá, že mu v Česku odzvonilo a vrátí se mezi ony obskurní koktejly, jichž jsou některé barmanské knihy doslova plné?
České pivní cestování
Nejlépe se za pivem cestuje u nás doma – v Česku. Putoval jsem po mnoha pivovarech a významných pivních místech v USA, Belgii, Německu, Rakousku, Polsku či na Slovensku, navštívil jsem pivovary ve Finsku, v Itálii, Ázerbájdžánu, Maďarsku… To ale neříkám, abych se vytahoval. Říkám to proto, abych dodal váhu tvrzení, že nejzajímavější pivní cesty jsou stejně ty po naší vlasti.
Rumové destinace: Guadeloupe
Společně s Martinikem je Guadeloupe kolébkou francouzského stylu výroby rumu, který se označuje rhum agricole. Jde tedy o rum přímo z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, nikoli z melasy. Tropické klima a vulkanická půda ostrova poskytují ideální podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Stejně jako Martinik patří Guadeloupe k zámořským regionům a departementům Francie, je tedy také součástí EU a k přímé cestě sem postačí občanský průkaz.
Kateřina Jakusová: Na dobrou pizzu neexistuje vzorec
Z kuchyně do pekárny, od chleba k pizze a nakonec do vlastního podniku, kde se spojuje zkušenost s kreativitou a odvahou zůstat sám sebou bez jakéhokoli škatulkování. Kateřina Jakusová si na české gastronomické scéně zahrála několik rolí – vařila v karlínské Esce, rozjížděla Další kus, pekla v pražírně Alf & Bet a mezitím se podílela na řadě pop-upů. Z jednoho takového vyrostla pizzerie Slice slice baby. Jak chutná bánh mi pizza, proč se do těsta míchá droždí i kvas a kolik váží odpovědnost za tým?
Koktejly: Bez kompromisů
Udržitelnost není pouze celosvětový hit barů a barmanů, ale též velké téma průmyslových značek nápojů. Jejich propojením se nastavují nové standardy udržitelnosti, a to vede k zelenější budoucnosti pro kategorii lihovin. Pojem se navíc rozvinul do stále relativně nového konceptu „mindful drinking“, zhruba přeloženo jako uvědomělá konzumace alkoholu. Tedy abychom si byli vědomi toho, co pijeme, proč a v jakém množství. Udržitelné koktejly se více zakládají na rovnováze mezi nápojem a přírodou. I tentokrát tak přinášíme čtyři zdroje inspirace, jak v barovém provozu integrovat udržitelné postupy do každodenních operací a jak efektivněji nakládat se zbytky a využít plný potenciál přísady. A to bez kompromisu na poli kvality nebo chuti.
Rozmanitá tvorba Karolíny Vintrové
S mladou designérkou jsme si povídali o studiu na UMPRUM, o její nutkavé potřebě tvořit a také o tom, co pro ni znamenají tradice, řemesla a její vlastní kořeny.
Zpracování kávy v hodnotových řetězcích
Už řadu let se s vámi v každém čísle vydáváme po vzrušujících stezkách kávy. Procestovali jsme řadu producentských zemí, objevovali ty nejvzácnější odrůdy světa nebo zkoumali ekonomiku produkce výběrové kávy. V tomto vydání se ale zaměříme na to, co má největší vliv na chuť každého šálku. Když si přijdete do pražírny nebo kavárny vybrat kávu, nejčastěji se rozhovor stočí k metodám zpracování. Právě ty totiž zásadně ovlivňují, jak bude konkrétní odrůda z jedné farmy chutnat. Pojďme si zrekapitulovat, jak jednotlivé metody probíhají, proč některé z nich představují pro farmáře nástrahy a hlavně jak ovlivní chuť vaší ranní kávy. Na téma jsme se navíc snažili podívat optikou roku 2023, proto se dozvíte něco nového, i když už o zpracování kávy víte dost. Přidali jsme i informace o celém hodnotovém řetězci a jeho souvislosti právě se zpracováním kávy.
Podniky: Bude zima, bude mráz…
… a my vám poradíme, kam se schovat. Počet nových podniků opět dalece přesahuje náš výběr. Například v pražských Holešovicích se na otevření chystá Kateřina Jakusová a její Slice Slice Baby. Novotou voní také budova Masaryčky, kde se zabydlely podniky L’Osteria, Loka, čtvrtá kavárna pražírny Doubleshot, a svůj flagship store zde otevřela cukrárna Ollies. Na kávu a dort můžete vyrazit také do Hedera Café v Českém Těšíně.
The Cambrian: Příběh dvou zemí
Uhnízděný hluboko v údolí Adelboden, The Cambrian oživuje švýcarský chalet pro 21. století a nabízí jedny z nejméně poskvrněných 360stupňových výhledů, jaké Alpy mohou nabídnout. „Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem poznal toto místo, a tak se cítím zavázán se o něj podělit,“ říká Grant Maunder, majitel podniku, horský patriot a vášnivý lyžař, kterému přezdívají „náhodný hoteliér“.
Mystérium starých keřů
Zkroucený vinný kmen a kořeny nořící se hluboko do země, které přenáší do hroznů ten pravý terroir – to jsou staré keře. Tajemné a dlouhověké Vieilles Vignes, Alte Reben, Viñas Viejas, Vinhas Velhas, Vecchie Viti. Přidejte označení staleté keře, Vignes Centenaires, a zní to až mysticky – pocit, že pijete nápoj z hroznů rostliny zasazené před tolika lety, je prostě jiný. Cítíte všechnu péči, kterou jim někdo musel roky dávat, aby víno doputovalo až do vašich úst. A možná, když budete mít štěstí, budou hrozny! Hrozny starých keřů, někdy dokonce pravokořenných, jsou neodmyslitelnou součástí mnoha nejlepších vín po celém světě, a, co si budeme povídat, také přesný zásah do cíle na vinětě a mocný marketingový nástroj.
Rozhovor: Milan Petkovic
Na pozici hlavního manažera pohostinství u největší lodní flotily Carnival Cruise Line, jež sídlí na jihu Floridy, pomáhá Milan Petkovic každý rok přepravit miliony pasažérů v typicky americkém stylu. Carnival Cruise Line se proslavila výletními plavbami po celé oblasti Karibiku. V letošním roce rozšířila svou námořní flotilu o tři nové výletní lodě v italském stylu, v blízké budoucnosti plánuje veřejnosti představit další dvě. Milan je hrdý na to, že má společnost vůdčí roli v odvětví výletních lodí, které při přepravě zavádějí nový udržitelný přístup. Pojďme tedy nahlédnout do světa nejen rodinné zábavy a luxusu.
Drinkologie: Občerstvení národů - Soyer au Champagne
Zachránce hladových, inovátor, vizionář i mistr marketingu – takový byl francouzský šéfkuchař, který si předsevzal, že zlepší nejen stravovací návyky společnosti, ale přímo pozvedne možnosti gastronomického zážitku. Co ovšem o této osobnosti říká koktejl s jeho jménem? Kde se tento nápoj vzal? A opravdu za ním stojí renomovaný šéfkuchař, nebo se jedná o drink, který byl „pouze“ vytvořen na jeho počest?