VINNÁ: Nový život pro vinnou révu

Soňa Hanušová

Designérka, kterou vám tentokrát představíme, nemá s gastronomií zdánlivě nic společného. Silvie Hrušková totiž tvoří dřevěné šperky. Čím si tedy zasloužila naši pozornost? Název značky VINNÁ napoví. Silvie pochází z vinařské rodiny a její prsteny vznikají ze dřeva vykácených vinohradů. Za každým šperkem se tak ukrývá několik ročníků vína. VINNÁ využívá dřevo výhradně z vinohradu rodinného vinařství Hruška v Blatnici pod svatým Antonínkem.

Silvie Hrušková pochází z obce Blatnice pod svatým Antonínkem na jihu Moravy, v oblasti Slovácka. Narodila se do sedmé generace rodinného vinařství Hruška, které momentálně spravuje její otec. 

Silvie měla vcelku záhy jasno, jakou životní cestou by se chtěla vydat, a vinařství to nebylo. Na dovolené na Šumavě viděla řezbáře opracovávat dřevěné sochy, které jí okamžitě učarovaly. Prosila tak rodiče, aby jí dovolili studovat obor řezbářství, v čemž jí vyhověli a pomohli jí připravit se na přijímací zkoušky. Silvie tak absolvovala Střední školu řezbářskou v Tovačově. Dále pokračovala na brněnskou Mendelovu univerzitu, kde vystudovala obor Design nábytku a na zlínskou Univerzitu Tomáše Bati, obor Prostorová tvorba.

Když pak na Mendelově univerzitě měla Silvie přednášky o dřevinách, zaujaly ji především tvrdé exotické dřeviny. A také ji to přivedlo k myšlence začít pracovat i s jiným materiálem než je lipové dřevo. Dalším podnětem se stala obnova vinohradu v jejich vinařství. „Jednú sa u nás vykopával vinohrad. Dřevo vinné révy plodí několik desítek let, potom sa vinohrad přirozeně vymění a sadí sa nový. Dřevo staré révy sa běžně na nic dalšího nepoužívá a spaluje sa. V tu dobu jsem objevila krásnú barvu tohoto dřeva starého padesát roků. Bylo mně líto spálit zdravé dřevo, a proto jsem začala přemýšlet, co by z něho šlo vyrobit. Náhodú jsem si vyvrtala otvory a různá dřeva začala navlékat na ruku. Líbilo sa mně, jak to vypadá, na ten pocit euforie nezapomenu. Tak vznikl nápad na šperky, které dnes vyrábím pod značkú VINNÁ,“ vypráví Silvie svým typickým slováckým dialektem.
Pokud vás zajímá celý příběh, najdete jej v BARLIFE č. 99. Mimo jiné se dočtete, jak šperky značky VINNÁ vznikají, co Silvie chystá do budoucna a kde se s jejími prsteny můžete setkat.