Nezávislý inženýr Daiquiri

Tomáš Mozr

Písčité pláže, žhavé slunce a všude kolem moře, ale i nestabilní a nejistá politická situace plná vnitřních rozkolů či zásahů zvenčí. Přesně taková byla Kuba v době, kdy se zrodil a stal slavným koktejl Daiquiri, jemuž zpočátku holdovala místní populace a později mu propadl doslova celý svět. Jaký je však skutečný vývoj a příběh koktejlu, jehož ideální podobu spisovatel Ernest Hemingway přirovnal ke zpěněné hladině moře, kterým právě projíždí loď rychlostí třiceti uzlů?
 

Když se hovor stočí k Daiquiri, mnozí tvrdí, že za jeho vznikem stojí kubánští barmani, americký inženýr a nespočet dalších. Nicméně, jak správně poukazuje David Wondrich, rum a limeta mají dlouhou společnou historii. Britské námořnictvo zavedlo v roce 1795 k dennímu přídělu rumu rovněž pravidelný přísun limetové šťávy, a tak se zdá nepravděpodobné, že by ke spojení rumu a limety nedošlo již dříve. Navíc většina obyvatel Karibiku a Jižní Ameriky si vyráběla alkohol z cukrové třtiny a kombinovala jej s limetovou šťávou. Příkladem za všech budiž brazilská Caipiriñha nebo tradiční Canchánchara s medovou vodou. Na druhou stranu Daiquiri reprezentuje přirozené spojení lokálních ingrediencí v podobě rumu, limet a cukru, s americkými technologiemi, respektive výdobytky, kdy receptura využívá šejkru a tolik žádaného ledu.

Zrod Daiquiri lze směrovat až k přelomu 19. a 20. století. Jeho příběh je úzce spjat s kubánskou iniciativou na získání nezávislosti, jejíž první záchvěvy je možné sledovat už od roku 1868. Opravdu rozhodujícím momentem ale byl výsledek španělsko-americké války. Kuba připadla pod správu USA a následný příliv Američanů na ostrov vše změnil. Receptura na Daiquiri bývá připisována generálnímu řediteli Španělsko-americké železářské společnosti Jenningu S. Coxovi, o čemž svědčí autorův osobní zápis v deníku. Mělo se tak stát v roce 1905 za přítomnosti pánů C. Manninga Combse, George W. Pfeiffera, De Berneira Whitakera, C. Merritta Holmese a O. Persinga. Koktejl byl pojmenován Daiquiri podle městečka, v jehož blízkosti byl situován americký důl. Od té doby se prameny rozcházejí. Například v knize When It’s Cocktail Time in Cuba z roku 1928 se píše, že dělníci z dolů od Daiquiri si v baru Venus v Santiagu de Cuba objednávali každé ráno 3–4 drinky bezejmenné kombinace rumu, limetové šťávy a cukru. Jméno tomuto koktejlu údajně dal až Jenning Cox. Podle Coxovy vnučky byl ovšem příběh poněkud jiný, řediteli Coxovi prý přijela návštěva ze Spojených států, které chtěl servírovat koktejl. Nicméně došel mu gin a neměl ani vermut, a tak sáhl po rumu, jehož měl dostatek.
Chcete-li dnes ochutnat na Kubě originální Daiquiri, musíte si objednat Daiquiri Natural. V opačném případě totiž můžete očekávat některou z ovocných variant Frozen Daiquiri, jehož první podoby sahají až do roku 1930, kdy se pod názvem Daiquiri Frapé Cocktail objevilo v Manual del Cantinero od Gerarda Corralese. Na konci 30. let tento způsob přípravy ještě umocnil patent na elektrický mixér, jehož prvním promotérem byl Fred Waring, který mixér na trh uvedl nejen ve Spojených státech, ale rovněž na Kubě a v dalších zemích. Různorodost Daiquiri nicméně již ve svých počátcích neznala mezí, což dokazuje i brožurka Floridita Cocktails z roku 1939, v níž se kromě kubánské historie a barových anekdot vyskytuje hned šest receptur na Daiquiri, počítáme-li také Hemigway Special s grepovým džusem a čajovou lžičkou maraschina. A právě americký spisovatel, jakožto známý fanoušek tohoto koktejlu v kubánském baru Floridita, se chlubil tím, že jednou zde zvládl vypít dokonce šestnáct Daiquiri – samozřejmě dvojitých.

Moderní variace

Odchýlení se od striktního použití však nemusí být vždy na škodu – můžeme narazit například na Sparkling Daiquiri Sorbet od Tristana Stephensona, jehož ztvárnění nijak nezakrývá „zmrzlinovou“ minulost Daiquiri. V roce 2005 vytvořil Gregor de Gruyther v londýnském baru LAB novodobou klasiku s názvem Nuclear Daiquiri skládající se z overproof rumu, zelené Chartreuse, čerstvé limetové šťávy, Velvet Falernum a vychlazené vody. V našich zeměpisných šířkách můžete ochutnat zajímavé jasmínovo-meruňkové Daiquiri v pražském L’Fleur baru. Za dlouhých zimních večerů si můžete pustit DrinkTube Jamieho Olivera a připravit si Winter Daiquiri s mandarinkovou šťávou a javorovým sirupem. V neposlední řadě je nutné zmínit i Simona Difforda, jenž je pověstný svým nadšením pro Daiquiri a dovedl pojetí tohoto koktejlu až do krajnosti – představil totiž světu Difford’s Daiquiri Bitters ochucené karamelizovaným ananasem, mátou a dalšími tajnými

Daiquiri – receptura podle IBA

4,5 cl bílého rumu
1,5 cl cukrového sirupu
2,5 cl čerstvé limetové šťávy

Ingredience odměřte do šejkru a protřepejte. Poté sceďte do vychlazené koktejlové sklenice. Případně můžete ozdobit řezem limety.

Tento a další články najdete v BARLIFE č. 75, který můžete objednávat na našem e-shopu. 

Mystérium starých keřů

Mystérium starých keřů

Zkroucený vinný kmen a kořeny nořící se hluboko do země, které přenáší do hroznů ten pravý terroir – to jsou staré keře. Tajemné a dlouhověké Vieilles Vignes, Alte Reben, Viñas Viejas, Vinhas Velhas, Vecchie Viti. Přidejte označení staleté keře, Vignes Centenaires, a zní to až mysticky – pocit, že pijete nápoj z hroznů rostliny zasazené před tolika lety, je prostě jiný. Cítíte všechnu péči, kterou jim někdo musel roky dávat, aby víno doputovalo až do vašich úst. A možná, když budete mít štěstí, budou hrozny! Hrozny starých keřů, někdy dokonce pravokořenných, jsou neodmyslitelnou součástí mnoha nejlepších vín po celém světě, a, co si budeme povídat, také přesný zásah do cíle na vinětě a mocný marketingový nástroj.

Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Pokud se řekne bublinky, vybaví se většině milovníků vín především Champagne a Prosecco, případně sekt. A také španělská cava. Produkce šumivých vín se ve Španělsku za poslední dvě dekády více než zdvojnásobila, takže rostla rychleji než celosvětový průměr i spotřeba. Nyní již výrazně přesahuje dva miliony hektolitrů ročně. Celosvětově se tak řadí na čtvrté místo za dominantní Itálii následovanou Francií a Německem. Vývoj se ve Španělsku ovšem nezakládá pouze na objemu –⁠ nabídka se velmi dynamicky transformovala a stále větší důraz Španělé kladou na kvalitu. A to jak u cavy, tak i dalších apelací a uskupení producentů šumivých vín.

Německo není jen Riesling

Německo není jen Riesling

V německém Düsseldorfu se již tradičně pořádal ProWein, jeden z nejvýznamnějších vinařských veletrhů na světě. Přidružený výzkum odhalil, že obchodníci s vínem z ČR považují německá vína za jedna z aktuálně nejatraktivnějších pro náš trh, a ze statistik je zřejmé, že poslední roky import kvalitních vín z Německa do ČR rychle a utěšeně stoupá. Je tedy na místě si vinařské Německo alespoň ve zkratce přiblížit.

Těžkosti vinařů

Těžkosti vinařů

Co v dnešní době trápí vinaře a vinohradníky? Jaké jsou největší výzvy, se kterými se producenti potýkají nezávisle na prestiži oblasti? A co může v nadcházejících desetiletích představovat nejzávažnější komplikaci?

Tomáš Nossek: na naturální víno by se nemělo dívat skrz prsty

Tomáš Nossek: na naturální víno by se nemělo dívat skrz prsty

Víno vyráběné bez chemického zásahu, tzv. víno naturální, oslovuje v Česku čím dál větší publikum. Paradoxem je, že zahraniční spotřebitelé jsou o kvalitě českého naturálního vína přesvědčeni mnohem více než čeští. Jak to s naturálním vínem na českém trhu reálně vypadá?

Víno v Čechách na vzestupu

Víno v Čechách na vzestupu

Když se řekne víno, většina lidí si představí moravské vinohrady. Přes blahosklonné úsměvy na téma víno z Čech se ale malá severní výspa vinohradnictví pomalu dostává na výsluní. Jaká jsou vína z Čech a proč jejich popularita roste?

Víno na cestách

Víno na cestách

Přeprava vína má za sebou dlouhý vývoj, jak probíhala a jak ovlivnila projev vín a vznik jeho specifických kategorií?

Trendy pro následující roky aneb věštění z vinných kalů

Trendy pro následující roky aneb věštění z vinných kalů

Jakým směrem se bude ubírat svět vína a jemu spřízněných nápojů v nejbližší době? I za běžné situace je nutné podobné odhady brát s jistou rezervou, ovšem v současné pandemii a při bezprecedentním způsobu, kterým zasáhla restaurace, bary a vůbec celé pohostinství, to platí dvojnásob. Přesto se o „věštění z vinných kalů“ a prorokování několika následujících trendů pokusím.

Sommelierská latina

Sommelierská latina

Znalosti vína a umění degustace se v posledních letech dostává značné pozornosti. Vína se pije stále více a hosté si již zvykli i na službu sommelierů, kteří jim v restauraci bez zaváhání doporučí víno doslova na míru. Nakolik jsou ale tito důležitě vyhlížející pánové a dámy skuteční fachmani a nakolik jen obyčejní užvaněnci, kteří si osvojili nesčetné množství přívlastků a mávají jimi kolem sebe jako prodlouženým kopím?

Od vína v dlaních po tenkostěnný nezdobený křišťál

Od vína v dlaních po tenkostěnný nezdobený křišťál

I tak by se dal popsat vývoj konzumace vína. Sklo je tu s námi kratší dobu než víno a zpočátku rozhodně nepředstavovalo materiál přístupný každému. I proto si cesta k dnešní naprosto dominantní vinné sklence – čiré, na stopce, s velkým kalichem užším na okraji – zaslouží bližší prozkoumání.

VINNÁ: Nový život pro vinnou révu

VINNÁ: Nový život pro vinnou révu

Designérka, kterou vám tentokrát představíme, nemá s gastronomií zdánlivě nic společného. Silvie Hrušková totiž tvoří dřevěné šperky. Čím si tedy zasloužila naši pozornost? Název značky VINNÁ napoví. Silvie pochází z vinařské rodiny a její prsteny vznikají ze dřeva vykácených vinohradů. Za každým šperkem se tak ukrývá několik ročníků vína.

Vinní jednorožci

Vinní jednorožci

Také svět vína má své mytické láhve a tekuté legendy. V poslední době se čím dál častěji můžete setkat s termínem „Unicorn Wines“, vinní jednorožci. A podobně jako neodolatelného, ale bájného jednorožce viděl tato vína na vlastní oči jen málokdo. Téměř nikdo je neochutnal, ovšem žádný vínomilec by si podobnou příležitost rozhodně nenechal utéct.

Co ukrývají sklepy Starého Plzence?

Co ukrývají sklepy Starého Plzence?

Šumivá vína zůstávají v našich končinách populární dodnes – dle statistických dat Celní správy České republiky se v loňském roce v Česku vypilo 19,3 milionu láhví šumivých vín, a jedná se tak o zhruba 6% nárůst oproti předchozímu roku. Drtivý podíl na prodejích má největší tuzemský producent, skupina Bohemia Sekt, se 16 miliony prodaných láhví sektů a šumivých nápojů (čímž překonal svůj vlastní prodejní rekord z roku 1999).

Spritz: S lehkostí bublinek

Spritz: S lehkostí bublinek

Ředit víno vodou pro Řeky představovalo zcela přirozený způsob, jak se udržet v patřičných mezích během ritualizovaných hostin zvaných sympozion. Nicméně tyto první zmínky o úpravách vína představují pouhou předzvěst perlivého nápoje, jenž si svou jednoduchou skladbou, ať už v tradiční, či obměněné podobě, vydobyl na počátku 21. století místo mezi klasickými koktejly.

Nové hvězdy mezi vinnými odrůdami

Nové hvězdy mezi vinnými odrůdami

Odrůdový panteon se mění jen pomalu a jména jeho obyvatel všichni milovníci vína dobře znají. Nejsou to nutně odrůdy vysazené na největších plochách, byť ve většině případů jde skutečně o ty nejrozšířenější, ale ty spojené s nejslavnějšími a nejpopulárnějšími víny. V posledních letech se ale objevilo několik odrůd, které si získávají věrné následovníky a jejichž popularita stále stoupá.

Krása pěstitelských champagne

Krása pěstitelských champagne

Champagne, na historii i současnost bohatý region severovýchodní Francie, dává jméno bezesporu nejslavnějším a nejdůležitějším šumivým vínům světa. Tamních 34 300 hektarů vinic obhospodařuje 15 800 různých majitelů a pěstitelů hroznů. Šampaňských domů je dnes přes tři stovky, družstevních spolků na sto padesát. Některé domy či družstva připravují jedinou značku, jiné jich mají i několik desítek.