Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína

Jan Čeřovský

Dokážete si tipnout nejstarší dodnes fungující firmu v Německu? Nachází se na Mosele v obci Kröv a je to jedno z nejstarších vinařství v Evropě. První písemnou zmínku o jeho vinicích najdete už v roce 862. Podnik Staffelter Hof rodina založila roku 1447 a předává si ho dodnes, tedy už více než dvacet generací. Během těch dob se jistě nejednou proměnil styl vín, používané odrůdy i technologie, přesto jde o úctyhodnou historii! 

Vinaření je jedním z mála druhů podnikaní, která se mnohde mohou pochlubit nepřerušenou tradicí několika staletí. A často i uchovávanou rodinnou tradicí. Nemálo vinařství s pýchou dává na odiv, kolikátá generace rodiny podnik právě řídí a že, při troše štěstí, bude pokračovat i generace následující. Právě zásadní rodiny spojené s pěstováním révy a rozvojem vinařského podnikání budou tématem následujících řádků. Někde totiž vinařské dynastie nezvratně proměnily svět vína a do dnešních dní jsou jejich jména vyslovovaná s úctou a obdivem.

Začneme u slavné florentské rodiny Marchesi Antinori, po šest století a 26 generací formující vinařskou scénu především Toskánska a potažmo celé Itálie, ale dnes už i kalifornského Napa Valley či údolí Maipo v Chile. Tato rodina je jednou z nejlepších ukázek spojení tradice, inovací a moderních technik a také nezpochybnitelného nejen vinařského, ale i obchodního umu. Dobře to shrnuje podtitul jejich vín – Futuro Antico. Budoucnost zakořeněná v minulosti. Antinori symbolizuje jak klasické milované Chianti, tak moderní „supertoskánskou“ vizi oblasti a expanzi mezinárodních odrůd. Vínomilcům se rozbuší srdce rychleji při pohledu na lahve jako Solaia, Tignanello či Guado al Tasso, a oči se zalijí slzami po zaostření na cenovky, ačkoliv zájemci mají možnost zažít odlesk slávy těchto vín i u lahví cenově veskrze snadno dostupných. 

Giovanni di Piero Antinori se stal členem „Arte Fiorentina dei Vinattieri“, florentského vinařského cechu, v roce 1385. Dnes firmu a její téměř dvě desítky vinařských usedlostí řídí sestry Albiera, Allegra a Alessia Antinori. Podnik je nejen jedním ze zakládajících členů Associazione Marchi Storici d'Italia, sdružení podporujícího, ochraňujícího a propagujícího italské historické značky. Zároveň se nebojí investovat i do takových firem, jako je výrobce autonomních robotů do vinic. Historie i budoucnost. Do dnešních dní je sídlo rodiny Palazzo Antinori nádhernou ukázkou florentské renesanční architektury a dnes se v něm nachází i veřejnosti otevřená restaurace a bar. 

I historie dalšího slavného vinařského jména má počátek v Itálii, byť dnes jde o nejslavnější vinařskou dynastii USA, Mondavi. Americký příběh se začal psát, když se Cesare Mondavi a Rosa Grassi přestěhovali z italské Marche do Minnesoty a založili zde rodinu. V době prohibice Cesare pravidelně jezdil do Kalifornie nakupovat hrozny pro sebe i další Italo-Američany. Připravovat si víno pro vlastní spotřebu totiž bylo stále legální. Učarovalo mu tamní klima a prostředí, proto se sem v roce 1923 celá rodina přestěhovala a založila podnik C. Mondavi & Sons, velkoobchod s hrozny a dalším ovocem. Spoluvlastnili i vinařské závody a následně zakoupili těžce zkoušené nejstarší vinařství v Napa, Charles Krug, včetně všech jeho vinic. Právě tato usedlost se stala základem jejich vzestupu mezi vinařskou elitu. Bratři Peter a Robert se po letech názorově rozešli a Robert založil vlastní podnik. 

Ikonický oblouk a věž vinařství Robert Mondavi jsou určitě jedním z nejrozpoznatelnějších symbolů Napa Valley. Cabernet Sauvignon Mondavi pak zase ikonickým vínem a zásadní součásti vzestupu kalifornského vinařství ke světové slávě. Rod stál také za masivním zvýšením popularity odrůdy Sauvignon Blanc pod názvem Fumé Blanc, s výrazným školením v dubových sudech. Robert obratem zaváděl nové technologie ve sklepě i ve vinici, ale i moderní byznysové přístupy v obchodu s hrozny.  Společně s baronem Philippem de Rothschildem založili kultovní vinařství Opus One v Napa Valley, s Eduardem Chadwickem zase špičkový podnik Seña v Chile. Dvě větve rodiny Mondavi byly po léta rozhádané, vedly spolu soudní spory. Přes jisté usmíření stejně nakonec došlo k prodeji značky Mondavi obří skupině Constellation Brands, a ta tak již nadále není v rodinných rukou. Robertovy děti Tim a Marcia založily nový podnik Continuum, vlastní vinařství má i jeho syn Michael Mondavi. A do podniků nastupuje čtvrtá generace…

Další z nejslavnějších světových vinařství jsou spojena s výše zmíněným jménem Rothschild. Rod německých aškenázských Židů se proslavil především ve finanční branži a expandoval do celé Evropy poté, co zakladatel dynastie Mayer Amschel Rothschild poslal svých pět synů každého podnikat v jiném městě. Krom domácího Frankfurtu nad Mohanem také do Vídně, Londýna, Neapole a Paříže. Příběh symbolizuje i jejich erb s pěstí svírající pět šípů. Vinařská historie Rothschildů začíná v roce 1853, kdy Nathaniel de Rothschild zakoupil Château Brane Mouton v Bordeaux a přejmenoval ho na Château Mouton Rothschild. Jen o několik let později investoval baron James de Rothschild, v rámci „přátelské rivality“, do sousedního Château Lafite, jednoho ze čtyř nejvýše postavených château ze slavné a dosud platné klasifikace z roku 1855. Mouton byl „jen“ druhá kategorie z pěti a majitel změnil motto zámku na „Premier ne suis, second ne daigne, Mouton suis“ (Prvním nejsem, druhým být nechci, jsem Mouton). Mouton znamená v překladu beran a zatvrzelost majitele to dobře vystihuje. Vliv rodiny byl takový, že se Moutonu nakonec podařilo dosáhnout povýšení v jinak prakticky neměnné klasifikaci. Pravda, trochu to trvalo, ke změně došlo v roce 1973! 

Mouton byl prvním vinařstvím v Bordeaux, které v roce 1924 začalo plnit svá vína do lahví exkluzivně přímo na zámku, a zrušilo tak tradici, kdy se tato činnost prováděla u jednotlivých obchodníků, kteří historicky měli nad vínem v sudech až nečekaně velkou kontrolu. A opět Mouton přišel se zajímavým konceptem, kdy každý ročník vína zdobí viněta od jiného umělce. Od roku 1945 se na nich vystřídala díla velikánů jako Salvador Dalí, Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso či Andy Warhol, v roce 2004 byl autorem i dnešní král Karel III., roku 1982 zase oscarový režisér a scénárista John Huston. Generace rodiny postupně řídily slavné bordeauxské usedlosti. Větev ze zámku Lafite v průběhu 20. století vybudovala uskupení Domaines Barons de Rothschild, která dnes vlastní jak mnohá další vinařství v Bordeaux, tak vinice v Chile, Argentině, Číně či nejnověji i špičkového producenta Chablis, Domaine William Fèvre. Moutonská větev zase spolupracovala na Opus One v Napa Valley či na jedné ze špiček Chile, vinařství Almaviva. 

A poslední kroky nás zavedou nejprve z Nizozemska do Portugalska a následně opět do celého světa, k rodině Niepoort. Nizozemský podnikatel Franciscus Marius Niepoort se přestěhoval do Porta a založil zde v roce 1842 firmu. Sice nejdříve nevlastnil vinice ani vinařství, ale vytrvale si budoval skvělé jméno při obchodu s portským vínem a distribuce pod jeho jménem byla zárukou kvality. Na jeho podnikání navázalo, v časech velmi turbulentních a pro Portugalsko opakovaně velmi složitých, dalších pět generací. Byl to ale především Eduard Dirk van der Niepoort z páté generace, který rod posunul vinařsky do nových sfér. Nejen že pořídil dvě vinařství, zachránil staré výsadby a vysazoval nové vinice, ale především se zaměřil i na klasická tichá vína, nejen fortifikovaná portská, a to k jisté nelibosti až odporu předchozí generace, která byla ukotvená v rodinné tradici. 

Pod Dirkovým vedením se vinařské podnikání rozrostlo o vína z různých části Portugalska, nejen z údolí řeky Douro, ale i z regionů jako Vinho Verde, Bairrada, Dão, Alentejo či Azorské ostrovy nebo Madeira. Ve spolupráci s dalšími vinaři rostli směrem do Španělska a dál, kupříkladu spolu s tehdejší manželkou Dirk vinařil i v rakouském Carnuntum. Sláva jména Niepoort stoupala a získala na důležitosti i mezi konzumenty po celém světě, kde jinak portské velkou přízeň nezískalo. Rozjel také značku Nat’Cool s cílem nabízet snadno přístupná šťavnatá nízkointervenční vína neovlivněná příliš sudy a odrážející místo původu. Nárazově či pravidelně se do této značky zapojilo několik dalších špičkových vinařů po světě. V rodinném podnikání teď pokračují i Dirkovy děti Daniel, Marco a Anna. Marco je kupříkladu zodpovědný za německý trh a také společně s rodinou Kettern spravuje jejich vinařský projekt FIO na Mosele. Ve spojení s Niepoorty krásu vinařského podnikání a rodinných vazeb ukazuje také portugalská rodina Nogueira, která pro ně pracuje od roku 1856. Z otce na syna si zde už pět generací předávají pozici a umění „master blender“ a zodpovědnost za finální podobu portských, která jdou do lahví. 

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 116. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.


Rumfest 2025: Praha na jeden den patřila Karibiku

Rumfest 2025: Praha na jeden den patřila Karibiku

V sobotu 25. května se pražský Vnitroblock proměnil v místo, které vonělo po cukrové třtině, rumu a Karibiku. Třináctý ročník Rumfestu, největšího rumového festivalu ve střední Evropě, přilákal rumové nadšence, zvědavce i úplné začátečníky.

Ochutnali jsme za vás: Nealkoholická šumivá vína

Ochutnali jsme za vás: Nealkoholická šumivá vína

Do jarního testu jsme vybrali aromatizované nápoje, jejichž základ tvoří víno z hroznů révy vinné české produkce, obohacené o další přírodní aromatické látky a antioxidanty, především třísloviny, silice či terpeny, zpravidla formou macerátu bylin za studena. Nejen že byliny zvyšují celkovou antioxidační kapacitu vína, ale představují též zajímavou přísadu při přípravě koktejlů a kulinářských výtvorů. Historie těchto nápojů původně především aperitivního či digestivního charakteru sahá až do dob starověkých civilizací, ovšem i dnes zůstávají stále vyhledávané pro svůj jedinečný chuťový profil a medicínské vlastnosti. Naši kategorii jsme rozšířili o český vermut, víno s bylinami a kořením podpořené destilátem. K našemu hodnocení jsme tentokrát přizvali someliéra Romana Novotného.

Rumový business: Independent bottlers neboli nezávislí stáčitelé rumu

Rumový business: Independent bottlers neboli nezávislí stáčitelé rumu

Nejlepší překlad pojmu independent bottlers do češtiny by patrně byl „nezávislí stáčitelé“, i když se v běžné mluvě používá spíše anglický termín, případně jeho zkratka „IBs“, kterou bych pro snazší orientaci používal i v následujícím článku. Alternativně by se dal použít i termín „nezávislí plniči nebo bottleři“, ale nezávislí stáčitelé se zdá jako vhodnější varianta. V každém případě je to trochu překladatelský oříšek.

Koktejly: Síla jednoduchosti

Koktejly: Síla jednoduchosti

Skvělý drink nemusí být složitý. Zatímco barmani dnes experimentují s fermentacemi, fat-washingem nebo ultrazvukovou extrakcí, snadno se zapomíná na to podstatné – koktejl má především chutnat a být přístupný. Ti nejlepší na světě vědí, že sofistikovanost nespočívá ve složitosti, ale v precizním výběru surovin a dokonale vyvážené chuti. Tentokrát jsme oslovili čtyři zkušené barmany s jasným zadáním: vytvořit koktejl, který si každý zvládne připravit doma. Žádné klarifikace, žádné složité sirupy, žádné techniky vyžadující laboratorní vybavení. Jen skvělé ingredience a chytrá kombinace chutí. Výsledkem je inspirativní čtveřice drinků, které ukazují, že i doma můžete míchat jako profesionál. Ať už zvolíte osvěžující Collins, elegantní twist na Daiquiri, nebo jarní fizz, všechny mají jedno společné – důkaz, že jednoduchost a kvalita jdou ruku v ruce.

Veronika Pikrtová: Láska jménem řemeslo

Veronika Pikrtová: Láska jménem řemeslo

Čiší z ní radost a dobrá nálada. O keramice hovoří s nadšením, raduje se z každé chvilky, kterou může strávit v ateliéru. Kudy vedla její cesta za hrnčířský kruh v Příbrami, jsme se ptali keramičky Veroniky Pikrtové.

Vocabolo Moscatelli: Mezi tichem a chutí

Vocabolo Moscatelli: Mezi tichem a chutí

V samotném srdci zelené Umbrie, mezi starobylými lesy a vinicemi stojí Vocabolo Moscatelli – boutique hotel, který vdechl nový život klášteru starému 800 let. Když Frederik Kubierschky a Catharina Lütjens objevili tuto opuštěnou stavbu, okamžitě v ní viděli příležitost. Chtěli vytvořit něco víc než jen hotel – prostor, kde se historie přirozeně propojí s moderním pohostinstvím a osobním přístupem k hostům.

Vinné mýty, předsudky a jak hudba činí víno lepším

Vinné mýty, předsudky a jak hudba činí víno lepším

Svět vína je plný úžasných příběhů nejen o vinařích a vinicích v proudu času. Celá řada z nich umí ještě vylepšit už tak skvělé víno ve vaší sklence. Zároveň je s vínem spojeno nemálo dlouhodobě přetrvávajících mýtů či předsudků. O některých – problematice alternativ ke korku, servisu červeného v „pokojové teplotě“, tmavé barvě prokazující kvalitu nebo třeba nápisu staré keře na vinětě – jsme na těchto stránkách psali, na další se podíváme teď. Přestože mohou působit nečekaně, stále jsou to naprosto běžně se vyskytující názory a pohledy.

Foodpairing: Pod hladinou

Foodpairing: Pod hladinou

Jak už víme, párování jídla a nápojů neznamená pouze kombinaci chutí. Je to hledání rovnováhy mezi aromatem, texturou a celkovým dojmem z pokrmu. Tentokrát jsme se ponořili pod hladinu a prozkoumali jsme možnosti propojení mořských ingrediencí s koktejly, které pracují s mineralitou, kyselostí i jemnou kouřovostí. Nešlo jen o sladění surovin – klíčovou roli hrály kontrast, aromatické složky a moment překvapení. Místo pouhého doplnění tu vznikl dialog, ve kterém se jídlo a nápoj vzájemně pozdvihují.

Novoroční nadělení

Novoroční nadělení

Od posledního čísla Barlifu se toho na české gastronomické scéně událo hodně. Vzniklo (a chystá se) tolik podniků, že dvoustrana na všechny novinky už nestačí. A přestože se první letošní výběr týká hlavně Prahy, nezapomínáme ani na ostatní místa republiky. S velkým očekáváním vyhlížíme otevření zážitkové restaurace Hale Apana v Hradci Králové nebo brněnského bistra La Špageta. Ale teď už k nejčerstvějším novinkám, které stojí za zmínku i za návštěvu.

Michaela Doležalová: Za světlem

Michaela Doležalová: Za světlem

Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.

Den na kávové farmě

Den na kávové farmě

Zastavit se a vychutnat si šálek své oblíbené kávy je pro mnohé z nás součástí každodenního rituálu. Běžný den na kávové farmě je ale pro většinu lidí na míle vzdálenou představou. Farmáři a jejich zaměstnanci v různých koutech světa vynakládají obrovské úsilí, aby káva dosáhla té nejvyšší kvality. Pojďme se podívat, jak vypadá jeden den na kávové farmě třemi různými způsoby – v Etiopii, Nikaragui a Brazílii. Každá farma, každý farmář a každý region mají svou specifickou dynamiku, výzvy i radosti. Tyto tři příběhy vám přiblíží život lidí, kteří stojí za vaší kávou.

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Mladý výtvarník s otevřenou myslí a pusou od ucha k uchu, kterému je práce koníčkem. Odpočinout si od ní de facto vůbec nepotřebuje. Dělá věci tak, aby mu dávaly smysl. Iva Jedličku jsme zastihli v prázdninové náladě na cestě mezi Boloňou a Muranem. Mluvil o hudbě, designu, o své zálibě v gastronomii a o tom, jak je důležité nebát se zkoušet nové věci.

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Autor jednoho populárního seriálu o autech a cestování nedávno publikoval srovnání, jak jsou na tom aktuálně jednotlivé evropské země s cenou piva. Rozdíly byly veliké, nejdražší piva autor shledal ve Skandinávii (pochopitelně, mají tam nevyšší spotřební daň).

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Sám o sobě tvrdí, že je kluk z vesnice, přitom projel kus světa, vařil v top restauracích a nakonec dobyl Prahu vepřovými oušky s křenem. Honza Všetečka vede kuchyni U Kalendů, přes rondon si obléká kostkovanou řeznickou košili a chvílemi se cítí být víc zemědělcem než kuchařem. To proto, že zná své kořeny – a čerpá z nich inspiraci pro jídelní lístek i pro život. V rozhovoru jsme si povídali o jednoduchosti bez kudrlinek a spoluhře v týmu, o vnitřnostech a telecím brzlíku, ale taky o knedlíku pod duchnou a o jídle, které utváří nás i naši českou kulturu.

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

„Nikdo přesně neví, kde, kdy nebo kdo vynalezl punč,“ píše hned zpočátku své knihy Punch koktejlový historik David Wondrich. Nelze na nikoho jasně ukázat prstem, spíše můžeme historii jen skládat jako jednotlivé kousky mozaiky. Přesto nalezneme i takové zástupce této skupiny nápojů, u nichž můžeme být relativně konkrétní. Například se můžeme zatoulat do pánského klubu, kde ústředním tématem není politika ani jiné společenské či kulturní záležitosti, nýbrž rybaření a v prvé řadě hlavně pití punče. Kde se tedy vzal onen pravděpodobně nejslavnější punč všech dob? Z čeho se skládal a koho ohromil?

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

V poslední dekádě se zaměřil na využití 3D tisku. Baví ho zkoumat a rozvíjet možnosti aditivních technologií, v nichž vidí velký potenciál do budoucna. Odjakživa tíhnul k práci s materiály beze zbytku, přičemž pro něj hrají klíčovou roli udržitelnost a lokálnost. Povídali jsme si s průmyslovým designérem Martinem Žampachem.

Koktejly: Vstupte do světa umami

Koktejly: Vstupte do světa umami

Umami – pátá chuť, povyšující nejen pokrmy, ale i koktejly na zcela novou úroveň. Zkuste si vybavit ten bohatý, lahodný pocit, který se vám rozlije po jazyku, když ochutnáte dobře vyzrálý sýr nebo šťavnatý steak. A teď si představte, že tento pocit můžete zakusit i ve sklenici. Umami koktejly nejsou jen hrou s chutí – jsou o vytváření překvapivé a okouzlující hloubky a komplexity. A právě v této oblasti se rodí malá tajná zbraň moderní mixologie – umami přísady jako miso, houby či dokonce uzené maso se stávají hvězdami barmanského umění. Speciálně připravené bittery nebo umami ingredience aktivují naše glutamátové receptory, a vytvářejí tak vyváženější a uspokojivější chuťový zážitek. V čele této revoluce stojí inovativní výtvory předních barmanů, jako je Truffle Martini v newyorském baru Dante, které obsahuje vodku infuzovanou lanýži a omáčku z lanýžového oleje, nebo kouřový twist Shiitake Negroni z londýnského Tayēr + Elementary, který se nese v duchu shiitake-infuzovaného Campari. Zimní inspiromat vám představí čtyři barmany, čtyři drinky a jedno téma: umami koktejl.

Rumové destinace: Mauricius

Rumové destinace: Mauricius

Mauricius, oficiálně Mauricijská republika, je ostrovní stát v Indickém oceánu proslulý nejen svými nádhernými plážemi a bujnou vegetací, ale také výrobou kvalitního rumu. Ostrov se nachází asi 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Leží východně od Madagaskaru, je součástí souostroví Maskarény a má přibližně 1,2 mil. obyvatel. 


Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Na úpatí tyrolských Alp, kde se ticho lesa prolíná se šuměním horských potoků a dechberoucí výhledy sahají až k zasněženým vrcholkům, stojí hotel, který je více než jen místem k přenocování. Naturhotel Forsthofgut, ležící v malebné vesničce Leogang, představuje příběh jedné rodiny, která zasvětila svůj život snaze o harmonické spojení člověka s přírodou. Co však činí tento hotel opravdu výjimečným, je jeho hluboký respekt k okolní krajině a historie, která sahá stovky let nazpět.

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Párování jídla a nápojů je především uměním, nikoliv vědou. Úspěch v této oblasti nemusí být vždy okamžitě zřejmý; spíše vychází z experimentování a hledání té správné cesty. Moderní česká gastronomie, která se neustále vyvíjí, přináší řadu nových možností, jak překročit tradiční normy, a to jak na poli kulinářském, tak barmanském. Stále však obecně platí, že klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše chuťové vnímání, je aroma. Lidský čich dokáže rozpoznat více než 10 000 různých vůní a při párování pokrmu a nápoje může být aroma, které vnímáme v drinku, rozhodující pro to, jak vnímáme chuť samotného jídla. Na našem vzrušujícím experimentu se tentokrát podíleli šéfkuchař Mirek Vykysalý z restaurace Ūvoz a barman Jan Budil z baru Forbína, z jejichž spolupráce vzešlo tříchodové menu povýšené o originální koktejly. A vy si to nenechte ujít: 1 (jídlo) + 1 (drink) = 3 (nová hodnota).

Pivní jistoty a pivní překvapení

Pivní jistoty a pivní překvapení

Porouchala se mi doma pivotéka. Než jsem byl schopen zařídit nápravu, bylo nutno přijmout dočasné havarijní opatření v podobě přemístění archivních kousků do náhradní lednice. Jenže ta nebyla dost velká. Co teď?

Timut: pepř ze svahů Himálají

Timut: pepř ze svahů Himálají

Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!

Rozhovor: John Gakuru

Rozhovor: John Gakuru

John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.

Koktejly: Kávová kolekce

Koktejly: Kávová kolekce

Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.

Větrník, nebo pivo?

Větrník, nebo pivo?

Úroda nových podniků zasáhla v posledních měsících spíše Prahu. Vinohrady se tak pyšní asijským bistrem Mi I’m, v centru otevřela italská restaurace Farina a Letná se může chlubit tapas barem Tapárna. A také jsme se dočkali otevření koktejlového baru Forbína! Z níže uvedených novinek pak vyplývá, že sladkého a piva není nikdy dost. Čemu dáte přednost?

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Jedním z klíčových témat, které se pevně usadilo ve světě barové kultury, je kategorie Low & No (nízkoalkoholické a nealkoholické nápoje). Loni se tento trend poprvé představil na BCB v podobě vlastního barového hotspotu. Letos se na výstavišti objeví znovu – tentokrát v režii týmu londýnského „Amaro Baru“.

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Nejprve zvažoval studium matematiky, nakonec ho uchvátila kuchařina. Po gymnáziu si proto vypůjčil peníze a odletěl do Londýna, aby získal diplom na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu. Domů si přivezl také sebedůvěru a rozhodnutí vařit profesionálně. Došel, kam chtěl! Šestadvacetiletý Daniel Juráš působí jako šéfcukrář v michelinské restauraci Koks, která přes léto servíruje zážitky v Grónsku a dává hostům ochutnat kulturní rozměr gastronomie. Pro co si jede kuchař na kraj světa a jakou roli sehrává tým v kuchyni, která se zodpovídá drsné přírodě?