Ženy a víno patří k sobě

Jan Čeřovský

Vinařský byznys je stále vnímán jako – mírně řečeno – pánský klub, od samotné práce na vinicích a vinaření přes obchod s vínem až po someliérské pozice nebo vinnou kritiku. V tomto se příliš neliší od ostatních odvětví podnikání s alkoholem a několik zásadních a často skloňovaných ženských vinařských osobností v historii na tom příliš nemění. I přesto, že ženy konzumují víno častěji než muži a zároveň mají v průměru znatelně lepší schopnosti k rozeznávání vůní a chutí. Je mezi nimi i mnohem více tzv. supertasterů s obzvlášť velkým množstvím chuťových receptorů a schopností vnímat jemné nuance. Studie dokonce prokázaly, že především ženy v reprodukčním věku dokázaly po určitém tréninku identifikovat aromata v koncentracích až o 11 řádů nižších než muži. A to už je vskutku velký rozdíl!

Přes veškeré problémy, se kterými se musí ženy v tomto podnikání potýkat – a zdaleka nejde jen o mnohdy nepřijatelné chování alkoholem ovlivněných degustátorů –, se zastoupení ve světě vína naštěstí významně mění a role žen stoupá, byť především v úloze vinařek pomaleji než v těch ostatních. Vinařky dnes najdete ve zhruba šestině podniků, číslo je podobné v USA i Evropě a o trochu vyšší v Austrálii. Snad jen Chile se vymyká, zde je to celá třetina! Přitom studentky vinařských škol tvoří spíše dvě pětiny až téměř polovinu absolventů, povolání se ale pak přímo nevěnují. Prestižní titul Master of Wine byl sice od počátku otevřen jak mužům, tak ženám, ale první ženskou MW se stala až Sarah Morphew Stephen v roce 1970 (obtížnost získání titulu dokazuje už to, že od první zkoušky v roce 1953 do dneška jej získalo jen 507 osob z celého světa). Z aktuálně aktivních MW je žen třetina a v poslední době je počet absolventů obou pohlaví vyrovnaný. Jediným držitelem titulu původem z ČR, i když trvale žije ve Velké Británii, je ostatně žena – Lenka Sedláčková.

Z vdov hybatelkami vinařského podnikání

Především v 19. století se mnoho vinařek dostalo do vedení podniku až po smrti manžela a dodnes se stává, že rodinný podnik a vinaření není úplně dobrovolná volba profese. Právě takto získala Antónia Adelaide Ferreira, zvaná též Dona Antónia či Ferreirinha, možnost řídit velké vinařství v portugalském údolí Douro a za svůj život se zasloužila nejen o pozvednutí popularity portugalských vín, ale také o jejich zachování při boji s epidemií fyloxery. Vydala se do zahraničí hledat způsoby boje proti nákaze a zároveň domů přivezla spoustu nových vinařských a vinohradnických technik. Hannah Rabbe Weinberger se poté, co jejího manžela zavraždil zhrzený bývalý zaměstnanec, zase stala v roce 1882 vůbec první vinařkou v americké Napa Valley (a převzala i manželovu pozici ředitele místní banky). V té době se vlastnictví půdy a podniků považovalo za téměř výhradně mužskou úlohu. Ostatně ženy stále ještě neměly volební právo a od vedení nebo vlastnictví podniků byly, mírně řečeno, odrazovány. Vinařství pod rukama Hannah vzkvétalo, produkce se zvětšila a vína se z Kalifornie vyvážela i do dalších států. Její Cabernet Sauvignon se dostal na legendární Světovou výstavu v Paříži v roce 1989 a obdržel stříbrnou medaili. Hannah se tak stala i první vinařkou ze Spojených států, která získala ocenění na světové scéně.

Velkou roli v emancipaci žen vinařek sehrálo hned několik vdov v oblasti Champagne a i díky nim dnes vypadají nejslavnější šumivá vína světa tak, jak je známe a máme rádi. Napoleonův občanský zákoník z roku 1804 upíral ženám občanská a politická práva, zakazoval jim pracovat, volit, vydělávat peníze nebo vstupovat do škol a na univerzity bez souhlasu manžela či otce. Vdovy byly defacto jedinými ženami ve francouzské společnosti, které byly svobodné a směly podnikat. Jeden z největších a nejznámějších šampaňských domů s víny s nepřehlédnutelnou žlutou vinětou se jmenuje přímo Veuve Clicquot Ponsardin, kde veuve je francouzsky vdova. Barbe-Nicole Ponsardin převzala manželův podnik po jeho smrti v roce 1805 v pouhých 27 letech a stala se tak první ženou vlastnící šampaňský dům a také první šampaňskou vinařkou. Spoustu času trávila i přímo ve vinicích. Za řízení Barbe-Nicole se vinařství rozrostlo z produkce zhruba 60 tisíc lahví ročně na tři čtvrtě milionu v roce 1866, kdy zemřela. V té době již byla zvána „la grande dame de la Champagne“. Sehrála podstatnou roli při prosazování šampaňského jako oblíbeného nápoje vyšší společnosti a šlechty v celé Evropě. Mezi její významné přínosy patří objev a zavedení remuage, setřásání kalů v láhvi a jejich následného odstřelu, kdy se zachová veškeré perlení a víno zároveň zůstane perfektně čisté. Připravila také první opravdové růžové Champagne, když k bílému vínu přidala červené, a ostatně i první čistě ročníkové Champagne. Další ze slavných šampaňských vdov je určitě Louise Pommery, která v roce 1874 nechala připravit Pommery Nature, první komerčně úspěšné suché Champagne. V době, kdy mnohá tamní vína měla více cukru než dnešní vína dezertní, předběhla vývoj o dekády.

Když se přesuneme do dvacátého století, nesmíme opomenout Lily Bollinger. Chtěla vytvořit víno, které by konkurovalo „bouteilles spéciales“ neboli prestižním cuvée jiných šampaňských domů, ale zároveň nechtěla produkovat nové specifické cuvée a svým způsobem tak umenšovat kvality jejich ostatní skvělé produkce. Jejím nápadem bylo ponechat část klasického ročníkového vína vyzrávat na kalech mnohem déle, poté kaly odstřelit a víno rovnou pustit na trh. Tak vzniklo Bollinger R. D. (recently disgorged, nedávno odstřelené – přístup od té doby kopírovaný mnoha dalšími) se specifickou kombinací zralosti a jinak nedosažitelné svěžesti s krásným srovnáním, co udělá se stejným vínem delší školení. Kdo by neznal její slavný citát? „Šampaňské piji, když jsem šťastná a když jsem smutná. Někdy ho piji, když jsem sama. Pokud mám společnost, považuji ho za povinnost. Jen tak s ním laškuji, jestliže nemám hlad, a piji ho, když jsem hladová. Jinak se ho ani nedotknu – pokud tedy nemám žízeň.“

Současnost je plná inspirativních osobností

Které ženy formují svět vína v posledních dekádách a současnosti? I v úctyhodných 92 letech pevnou rukou vede jedno z nejlepších vinařství planety Marcelle Bize-Leroy, známá ovšem spíše jako Lalou, první dáma Burgundska. Legenda praví, že při lokální burgundské variaci křtu jí otec jako nemluvněti potřel rty několika kapkami Musigny 1929. Těžko říct, zda tento rituál přispěl k jejím schopnostem degustátorky a citu poznat špičkové polohy, hrozny i vína. Faktem však je, že v roce 1955 převzala rodinný obchod s vínem Maison Leroy a postupně jej pozvedla na úroveň nejvyšší. Dvě desítky let částečně řídila a dodnes spoluvlastní Domaine de la Romanée-Conti, vybudovala fascinující vinařství Domaine Leroy a Domaine D'Auvenay a coby průkopnice biodynamického vinařství v poměrně konzervativní oblasti Burgundska si získala kultovní oblibu a inspirovala mnoho svých kolegů ve Francii i po celém světě. Její vína dnes dosahují stratosférických cen a většina se bohužel stala pro běžné vínomilce prakticky nedostupnými.

Ač se sama označuje spíše za spisovatelku než kritičku, je bezesporu nejvlivnější ženou v tomto oboru. Jancis Robinson, první žena mimo tradiční vinný byznys, která již v roce 1984 získala titul Master of Wine, původně vystudovala matematiku a filozofii na Oxfordu a živila se v marketingu velké cestovní kanceláře. Je také držitelkou Řádu britského impéria a po dvě dekády působila jako poradkyně ve věcech vinných pro britskou královskou rodinu. Napsala nepřeberné množství skvělých článků pro Financial Times, Decanter, Wine & Spirits i svůj vlastní vinný web. Je také spoluautorkou několika významných vinných knih s prodeji v řádu mnoha milionů výtisků, například The Oxford Companion to Wine a The World Atlas of Wine. Pod jejím vedením vznikla i kniha Wine Grapes, nezbytné referenční dílo o světových vinných odrůdách.

Alsaské Domaine Weinbach, vinařství sídlící v prostorách kapucínů již od roku 1612, řídily od konce sedmdesátých let minulého století ženy: Colette Faller společně s dcerami Catherine a Laurence. Pod jejich správou vinařství vystoupalo na mety nejvyšší a řadí se mezi nejlepší světové producenty, navíc již přes čtvrt století certifikovaně biodynamické. Ze tří dam dnes žije a podnik řídí již jen Catherine, s jejíž precizností a smyslem pro detail nadále Weinbach produkuje vznešené velké ryzlinky i další tradiční alsaské odrůdy. Zda je v nich cítit onen tajemný ženský dotyk a charakter, musí každý posoudit sám.

Nejen pro svět naturálních vín, ale i pro vývoj vinného trhu a současných trendů odvádí obrovskou práci tři ženy – Alice Feiring, Isabelle Legeron a Pascaline Lepeltier. Alice je mimo jiné autorkou dvou vlivných knih: „Bitva o víno a lásku aneb Jak jsem zachránila svět před parkerizací“ a „Nahé víno“, které dramaticky formovaly pohled mnohých na obsah lahví a současnou industrializaci produkce vína. Isabelle, taktéž držitelka titulu Master of Wine, je organizátorkou nejúspěšnějšího festivalu naturálních vín Raw Wine, který expandoval z původní samostatné přehlídky v Londýně do série akcí v mnoha městech po celém světě od Kodaně po Tokio. Pascaline je pak jednou z nejlepších světových someliérek, zvítězila v soutěži ve Francii a skvěle se umístila ve světových finále, zároveň se jedná o hlasitou zastánkyni přírodnějších přístupů ve vinici i ve sklepě a také autorku knihy Mille Vignes, jež předkládá klíč k pochopení souvislostí mezi láhví a degustací vína nebo lidmi a vinicemi, díky kterým vína vznikla.

Naštěstí by se dalo ještě dlouho pokračovat; významných inspirativních žen je nemálo. Třeba Adrianna a Laura Catena, které stojí za jedněmi z vůbec nejlépe hodnocených vín Argentiny i zásadním průvodcem tamní vinnou produkcí: knihou Vino Argentino. Vytvořily ovšem i nadaci s názvem Madre Coraje (Matka odvaha), která se věnuje ženám ve vinohradnictví. Pak jsou tu sestry Beatrice a Benedetta Contini Bonacossi z úžasného italského vinařství Tenuta di Capezzana. Nebo sestry Meike a Dörte Näkel, producentky jedněch z vůbec nejlepších německých červených vín ve vinařství Meyer-Näkel, jejichž dramatický příběh při nedávných zničujících povodních v oblasti Ahr obletěl celý svět. Vinařské práce významného australského vinařství Yealands řídí Natalie Christensen, hlavní enoložkou historického německého Kloster Eberbach je zase Kathrin Puff. Nina Højgaard Jensen se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími someliéry na světě a je zodpovědná za víno v legendární kodaňské restauraci Alchemist…

Možná přišel čas přestat používat obraty jako „víno pro ženy“ u čehokoli sladšího. Žen, které milují na prach suché ryzlinky či velké Barolo, existuje mnoho a mužů, jejichž preferencí jsou vína růžová a nasládlé Primitivo, přinejmenším stejně. Musíme konečně uznat, že ženy nejen tvoří větší část vinného trhu, ale čím dál častěji představují hybatele celých vinných trendů a bez nich by mnohá oblíbená vína vůbec nevznikla.

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 114. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.


Novoroční nadělení

Novoroční nadělení

Od posledního čísla Barlifu se toho na české gastronomické scéně událo hodně. Vzniklo (a chystá se) tolik podniků, že dvoustrana na všechny novinky už nestačí. A přestože se první letošní výběr týká hlavně Prahy, nezapomínáme ani na ostatní místa republiky. S velkým očekáváním vyhlížíme otevření zážitkové restaurace Hale Apana v Hradci Králové nebo brněnského bistra La Špageta. Ale teď už k nejčerstvějším novinkám, které stojí za zmínku i za návštěvu.

Michaela Doležalová: Za světlem

Michaela Doležalová: Za světlem

Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.

Den na kávové farmě

Den na kávové farmě

Zastavit se a vychutnat si šálek své oblíbené kávy je pro mnohé z nás součástí každodenního rituálu. Běžný den na kávové farmě je ale pro většinu lidí na míle vzdálenou představou. Farmáři a jejich zaměstnanci v různých koutech světa vynakládají obrovské úsilí, aby káva dosáhla té nejvyšší kvality. Pojďme se podívat, jak vypadá jeden den na kávové farmě třemi různými způsoby – v Etiopii, Nikaragui a Brazílii. Každá farma, každý farmář a každý region mají svou specifickou dynamiku, výzvy i radosti. Tyto tři příběhy vám přiblíží život lidí, kteří stojí za vaší kávou.

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Ivo Jedlička: S chutí do toho

Mladý výtvarník s otevřenou myslí a pusou od ucha k uchu, kterému je práce koníčkem. Odpočinout si od ní de facto vůbec nepotřebuje. Dělá věci tak, aby mu dávaly smysl. Iva Jedličku jsme zastihli v prázdninové náladě na cestě mezi Boloňou a Muranem. Mluvil o hudbě, designu, o své zálibě v gastronomii a o tom, jak je důležité nebát se zkoušet nové věci.

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Pivo: Svůj k svému? Nebo protiklady?

Autor jednoho populárního seriálu o autech a cestování nedávno publikoval srovnání, jak jsou na tom aktuálně jednotlivé evropské země s cenou piva. Rozdíly byly veliké, nejdražší piva autor shledal ve Skandinávii (pochopitelně, mají tam nevyšší spotřební daň).

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Honza Všetečka: Obyčejné jídlo je svátkem

Sám o sobě tvrdí, že je kluk z vesnice, přitom projel kus světa, vařil v top restauracích a nakonec dobyl Prahu vepřovými oušky s křenem. Honza Všetečka vede kuchyni U Kalendů, přes rondon si obléká kostkovanou řeznickou košili a chvílemi se cítí být víc zemědělcem než kuchařem. To proto, že zná své kořeny – a čerpá z nich inspiraci pro jídelní lístek i pro život. V rozhovoru jsme si povídali o jednoduchosti bez kudrlinek a spoluhře v týmu, o vnitřnostech a telecím brzlíku, ale taky o knedlíku pod duchnou a o jídle, které utváří nás i naši českou kulturu.

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

Drinkologie: Tři prázdné stránky - Fish House Punch

„Nikdo přesně neví, kde, kdy nebo kdo vynalezl punč,“ píše hned zpočátku své knihy Punch koktejlový historik David Wondrich. Nelze na nikoho jasně ukázat prstem, spíše můžeme historii jen skládat jako jednotlivé kousky mozaiky. Přesto nalezneme i takové zástupce této skupiny nápojů, u nichž můžeme být relativně konkrétní. Například se můžeme zatoulat do pánského klubu, kde ústředním tématem není politika ani jiné společenské či kulturní záležitosti, nýbrž rybaření a v prvé řadě hlavně pití punče. Kde se tedy vzal onen pravděpodobně nejslavnější punč všech dob? Z čeho se skládal a koho ohromil?

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

Martin Žampach: Design, jako když tiskne

V poslední dekádě se zaměřil na využití 3D tisku. Baví ho zkoumat a rozvíjet možnosti aditivních technologií, v nichž vidí velký potenciál do budoucna. Odjakživa tíhnul k práci s materiály beze zbytku, přičemž pro něj hrají klíčovou roli udržitelnost a lokálnost. Povídali jsme si s průmyslovým designérem Martinem Žampachem.

Koktejly: Vstupte do světa umami

Koktejly: Vstupte do světa umami

Umami – pátá chuť, povyšující nejen pokrmy, ale i koktejly na zcela novou úroveň. Zkuste si vybavit ten bohatý, lahodný pocit, který se vám rozlije po jazyku, když ochutnáte dobře vyzrálý sýr nebo šťavnatý steak. A teď si představte, že tento pocit můžete zakusit i ve sklenici. Umami koktejly nejsou jen hrou s chutí – jsou o vytváření překvapivé a okouzlující hloubky a komplexity. A právě v této oblasti se rodí malá tajná zbraň moderní mixologie – umami přísady jako miso, houby či dokonce uzené maso se stávají hvězdami barmanského umění. Speciálně připravené bittery nebo umami ingredience aktivují naše glutamátové receptory, a vytvářejí tak vyváženější a uspokojivější chuťový zážitek. V čele této revoluce stojí inovativní výtvory předních barmanů, jako je Truffle Martini v newyorském baru Dante, které obsahuje vodku infuzovanou lanýži a omáčku z lanýžového oleje, nebo kouřový twist Shiitake Negroni z londýnského Tayēr + Elementary, který se nese v duchu shiitake-infuzovaného Campari. Zimní inspiromat vám představí čtyři barmany, čtyři drinky a jedno téma: umami koktejl.

Rumové destinace: Mauricius

Rumové destinace: Mauricius

Mauricius, oficiálně Mauricijská republika, je ostrovní stát v Indickém oceánu proslulý nejen svými nádhernými plážemi a bujnou vegetací, ale také výrobou kvalitního rumu. Ostrov se nachází asi 2 000 km od jihovýchodního pobřeží Afriky. Leží východně od Madagaskaru, je součástí souostroví Maskarény a má přibližně 1,2 mil. obyvatel. 


Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Naturhotel Forsthofgut: V náruči lesa

Na úpatí tyrolských Alp, kde se ticho lesa prolíná se šuměním horských potoků a dechberoucí výhledy sahají až k zasněženým vrcholkům, stojí hotel, který je více než jen místem k přenocování. Naturhotel Forsthofgut, ležící v malebné vesničce Leogang, představuje příběh jedné rodiny, která zasvětila svůj život snaze o harmonické spojení člověka s přírodou. Co však činí tento hotel opravdu výjimečným, je jeho hluboký respekt k okolní krajině a historie, která sahá stovky let nazpět.

Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína

Čtyři vinařské rodiny, které formovaly historii vína

Dokážete si tipnout nejstarší dodnes fungující firmu v Německu? Nachází se na Mosele v obci Kröv a je to jedno z nejstarších vinařství v Evropě. První písemnou zmínku o jeho vinicích najdete už v roce 862. Podnik Staffelter Hof rodina založila roku 1447 a předává si ho dodnes, tedy už více než dvacet generací. Během těch dob se jistě nejednou proměnil styl vín, používané odrůdy i technologie, přesto jde o úctyhodnou historii!

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Foodpairing: 1 + 1 = 3

Párování jídla a nápojů je především uměním, nikoliv vědou. Úspěch v této oblasti nemusí být vždy okamžitě zřejmý; spíše vychází z experimentování a hledání té správné cesty. Moderní česká gastronomie, která se neustále vyvíjí, přináší řadu nových možností, jak překročit tradiční normy, a to jak na poli kulinářském, tak barmanském. Stále však obecně platí, že klíčovým prvkem, který ovlivňuje naše chuťové vnímání, je aroma. Lidský čich dokáže rozpoznat více než 10 000 různých vůní a při párování pokrmu a nápoje může být aroma, které vnímáme v drinku, rozhodující pro to, jak vnímáme chuť samotného jídla. Na našem vzrušujícím experimentu se tentokrát podíleli šéfkuchař Mirek Vykysalý z restaurace Ūvoz a barman Jan Budil z baru Forbína, z jejichž spolupráce vzešlo tříchodové menu povýšené o originální koktejly. A vy si to nenechte ujít: 1 (jídlo) + 1 (drink) = 3 (nová hodnota).

Pivní jistoty a pivní překvapení

Pivní jistoty a pivní překvapení

Porouchala se mi doma pivotéka. Než jsem byl schopen zařídit nápravu, bylo nutno přijmout dočasné havarijní opatření v podobě přemístění archivních kousků do náhradní lednice. Jenže ta nebyla dost velká. Co teď?

Timut: pepř ze svahů Himálají

Timut: pepř ze svahů Himálají

Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!

Rozhovor: John Gakuru

Rozhovor: John Gakuru

John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.

Koktejly: Kávová kolekce

Koktejly: Kávová kolekce

Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2

Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné

Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.

Větrník, nebo pivo?

Větrník, nebo pivo?

Úroda nových podniků zasáhla v posledních měsících spíše Prahu. Vinohrady se tak pyšní asijským bistrem Mi I’m, v centru otevřela italská restaurace Farina a Letná se může chlubit tapas barem Tapárna. A také jsme se dočkali otevření koktejlového baru Forbína! Z níže uvedených novinek pak vyplývá, že sladkého a piva není nikdy dost. Čemu dáte přednost?

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Z Londýna do Berlína: „Amaro Bar“ ovládne barový hotspot na BCB!

Jedním z klíčových témat, které se pevně usadilo ve světě barové kultury, je kategorie Low & No (nízkoalkoholické a nealkoholické nápoje). Loni se tento trend poprvé představil na BCB v podobě vlastního barového hotspotu. Letos se na výstavišti objeví znovu – tentokrát v režii týmu londýnského „Amaro Baru“.

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Daniel Juráš: Cílem není být nejlepší, ale neustále se zlepšovat

Nejprve zvažoval studium matematiky, nakonec ho uchvátila kuchařina. Po gymnáziu si proto vypůjčil peníze a odletěl do Londýna, aby získal diplom na prestižní kuchařské škole Le Cordon Bleu. Domů si přivezl také sebedůvěru a rozhodnutí vařit profesionálně. Došel, kam chtěl! Šestadvacetiletý Daniel Juráš působí jako šéfcukrář v michelinské restauraci Koks, která přes léto servíruje zážitky v Grónsku a dává hostům ochutnat kulturní rozměr gastronomie. Pro co si jede kuchař na kraj světa a jakou roli sehrává tým v kuchyni, která se zodpovídá drsné přírodě?

Bergamot: Citrus plný možností

Bergamot: Citrus plný možností

Narazíte-li na čerstvý bergamot, neodcházejte bez něj domů. Tento aromatický poklad ukrytý v srdci Středomoří představuje více než jen citrusový plod. Ačkoli je méně známý než jeho příbuzní, bergamot se pro své jedinečné vlastnosti a množství využití, které z něj činí cennou komoditu, stal nepostradatelným nejen ve světě parfémů a čajů. Jeho výrazná chuť může dodat zajímavý rozměr dezertům, zmrzlinám či koktejlům. Díky intenzivní, svěží a nezaměnitelné vůni bergamot představuje unikátní přísadu kosmetických produktů a pro své harmonizující účinky našel uplatnění také v aromaterapii. Bez ohledu na to, zda ho použijete v kuchyni nebo v péči o tělo, bergamot je jistě tím, co stojí za vyzkoušení.

Rumové destinace: Venezuela

Rumové destinace: Venezuela

Venezuela, celým názvem Bolívarovská republika Venezuela, se rozkládá na severním pobřeží Jižní Ameriky. Skládá se z pevniny a řady ostrovů v Karibském moři. Při své třetí cestě do Ameriky zde v roce 1498 přistál Kryštof Kolumbus, přesněji v deltě řeky Orinoko. V současnosti by mohla být turistickým rájem, ale zemi sužují významné ekonomické problémy. Naštěstí se zde i tak vyrábí výborný rum.

Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!

Bar Convent Berlin 2024: Zaměření na Whisk(e)y!

Ať už whisky, nebo whiskey, na Bar Conventu v Berlíně letos Spirit of Honor nepochybně vzbudí pozornost. Stejně jako v minulém roce bude i letos k dispozici speciální barový hotspot s přidanou vzdělávací zónou – „BCB Whisk(e)y Embassy“. Návštěvníci budou mít navíc příležitost znovu objevit jedinečné chutě tohoto nápoje díky známému barovému týmu.

Koktejly: Na low-no scéně

Koktejly: Na low-no scéně

Životní styl se v čase proměňuje stejně tak, jako se mění móda, technologie a společenské normy. Dnes k preferencím stále větší skupiny lidí patří zdravý způsob života, udržitelnost a minimalismus. Počet spotřebitelů, kteří abstinují nebo omezují konzumaci alkoholu, roste, mileniálové pijí méně než tzv. baby boomers nebo generace X. Tato skutečnost se samozřejmě promítá do koktejlových menu úspěšných barů a restaurací. Dnešní „low-no“ koktejly jsou vyráběny se stejnou péčí a pozorností jako jejich alkoholické protějšky. Už dávno nejde o přeslazené nápoje plné džusu a cukru! Existuje naštěstí mnoho možností, jak zaplnit mezeru, která zbyde, když se z rovnice odstraní alkohol. Navíc tyto nápoje plní v podniku důležitou roli. Snižují tzv. fear of missing out neboli strach, že vám něco uteče, a umožňují zákazníkům vynechat alkohol bez společenského tlaku. Pokud vám trend low & no dosud unikal, vězte, že toto je teprve začátek.

Smutné konce, veselé začátky

Smutné konce, veselé začátky

Na tomto místě vás pravidelně informujeme o podnicích, které otevírají. A nejinak tomu bude i tentokrát, krátký úvod bych však chtěla věnovat vzpomínce na ty, které naopak nedávno zavřely. Řeč je o brněnském koktejlovém baru Jekyll & Hyde, pražské středomořské restauraci La Bon, vršovickém Ansámblu či vinohradském Ragazzi Pizza Baru. Zavírat bude též Taro, ovšem to čeká stěhování ze Smíchova na novou adresu. A teď už k těm, které září novotou.

Rozhovor: Tural Hasanov

Rozhovor: Tural Hasanov

Charakterizuje ho neutuchající vášeň k nápojům. Jako nesmírně nadaný mixolog už vytvořil spousty vlastních koktejlů, v nichž rád objevuje stále nové chutě, a dává si záležet i na uměleckém vyznění svých výtvorů. Práce Turala Hasanova zavedla do prestižních podniků a hotelů na různých místech světa, například do nejvýše umístěné restaurace a baru na světě v dubajském Burdž Chalífa ve 124. patře, kde v podniku At.mosphere zastával pozici nápojového manažera. V našem rozhovoru se rozpovídal nejen o svých barmanských zkušenostech a autorských publikacích.

Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha

Drinkologie: Národní hrdina - Caipiriñha

Zdánlivě primitivní a zároveň smrtelně nebezpečný. Takový je národní koktejl Brazílie i jeho účinky, když si jej zamilujete až příliš. Stačí si jen vybavit tento osvěžující drink, v němž se pohybují temně vyhlížející kusy limetek, které sem tam vykouknou nad hladinu podobně jako místní krokodýli. Jaký je ovšem příběh známého brazilského klenotu? Jak se stal nedílnou součástí identity celého národa? A lze jej vůbec považovat za svébytný a dostatečně inovativní koktejl?