Jak se daří kávě v Guatemale v čase COVID-19

Jaromír Hanzal

Historie Guatemaly sahá až do 3. století před naším letopočtem, kdy se na jejím území rozkládala oblast osídlená Mayskou civilizací. Mayové tehdy mimo konceptu nuly přinesli také první název oblasti Cuauhtemallan – země obklopená lesy. Název se sice časem proměnil do dnešní podoby, ovšem tropické lesy pokrývající téměř polovinu guatemalského území přetrvaly dodnes. A právě tyto lesy jsou domovem 125 000 registrovaných kávových producentů, jejichž káva posledních 200 let tvoří nedílnou součást ekonomiky země.   

Od samého začátku ale musí překonávat mnoho překážek. První vážné problémy se datují okolo roku 1930, kdy i na Guatemalu dopadla tíha Velké hospodářské krize. Tehdejší diktátor Jorge Ubico plošně snížil ceny za zelenou kávu. Zároveň se v období jeho vlády prosazovala United Fruit Company (UFC), nechvalně proslulá produkcí „banánových republik“. V důsledku toho v zemi panovala bída a zaostalost. Karty se začaly obracet až svržením a vyhoštěním Ubica. Když se v roce 1951 dostal k moci prezident Jacobo Árbenz Guzmán, stala se jeho nejvyšší prioritou celostátní agrární reforma. Ta si kladla za cíl navrácení půdy jednotlivým farmářům a původním obyvatelům (tvrdí se, že polovinu rozlohy země v té době vlastnilo méně než 1000 lidí). Reforma ale nehrála do karet zájmům UFC. Árbenz byl v roce 1954 svržen během puče provedeného CIA na popud Spojených států. Tento akt následovalo dlouhých 36 let občanské války, jejíž následky sužují Guatemalu dodnes. Samotné kávové produkce se ale válka v podstatě nedotkla. Jejím největším odběratelem byly i nadále Spojené státy a kávový sektor pokračoval ve svém růstu. Bohužel opět často na úkor farmářů a původních obyvatel. Naděje jim svitla až s ukončením konfliktu v roce 1996. Jakmile ale se sektor začal znovu nadechovat, došlo v roce 2001 k historicky největšímu propadu cen zelené kávy. Mnoho farmářů se tehdy raději rozhodlo přejít na produkci avokáda a makadamových ořechů.

V současnosti pak na všechny obyvatele Guatemaly dolehla krize spojena s pandemií COVID-19. Situaci v ulicích Ciudad de Guatemala popsal v červenci 2020 pro Barlife Markos Ortiz Fischer, importér guatemalské kávy do Evropy: „Denně čtu, že v mnoha zemích šíření viru zpomaluje, ovšem v Guatemale je realita naprosto odlišná. Když s tebou teď mluvím, tak je tu téměř 20 000 potvrzených případů a 1000 mrtvých. To z nás dělá druhou nejpostiženější zemi ve Střední Americe. V návaznosti na to vláda prosadila striktní zákaz vycházení na téměř tři měsíce, zcela omezila meziregionální dopravu a uzákonila celostátní karanténu. To znamená, že spousta lidí po celé zemi nemůže pracovat a vykonávat běžné aktivity.”

Jaké dopady budou mít současná opatření spojená s pandemií koronaviru na pěstování kávy v Guatemale? A s čím dalším se obyvatelé musí ještě potýkat? Celý článek najdete v BARLIFE č. 99.


Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Už řadu let se s vámi v každém čísle vydáváme po vzrušujících stezkách kávy. Procestovali jsme řadu producentských zemí, objevovali ty nejvzácnější odrůdy světa nebo zkoumali ekonomiku produkce výběrové kávy. V tomto vydání se ale zaměříme na to, co má největší vliv na chuť každého šálku. Když si přijdete do pražírny nebo kavárny vybrat kávu, nejčastěji se rozhovor stočí k metodám zpracování. Právě ty totiž zásadně ovlivňují, jak bude konkrétní odrůda z jedné farmy chutnat. Pojďme si zrekapitulovat, jak jednotlivé metody probíhají, proč některé z nich představují pro farmáře nástrahy a hlavně jak ovlivní chuť vaší ranní kávy. Na téma jsme se navíc snažili podívat optikou roku 2023, proto se dozvíte něco nového, i když už o zpracování kávy víte dost. Přidali jsme i informace o celém hodnotovém řetězci a jeho souvislosti právě se zpracováním kávy.

Soutěžní kávy

Soutěžní kávy

Kávové soutěže slouží jako globální platforma pro sdílení nejnovějšího vývoje a výzkumu napříč celým řetězcem. Ať už se jedná o znovuobjevené, prastaré odrůdy kávovníku, experimentální metody zpracování, revoluční technologie pražení nebo pomůcky, které navždy změnily dynamiku přípravy kávy v kavárnách, všechny tyto inovace se sdílí na pódiích světových baristických šampionátů.

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna s sebou přinesla zcela nový pohled na provoz kaváren i samotnou práci s kávou. Noblesní číšníky, stříbrné tácy a přepraženou italskou směs nahradili profesionální baristé, kteří dopodrobna znají původ, zpracování i jedinečný chuťový profil každé kávy v nabídce. Takovéto kavárny dnes najdete téměř po celém světě. Jen v Česku byste jich našli stovky, a to i na vesnicích nebo v menších městech, což z naší země tvoří unikát. Kavárny s pokročilejším přístupem ke kávě ale paradoxně donedávna zcela chyběly v producentských zemích. Ještě před pár lety se nám stávalo, že jedinou dobrou kávu jsme si při cestách za producenty vychutnali pouze při cuppingu přímo na farmách.

Uganda: Od robusty k výběrové kávě

Uganda: Od robusty k výběrové kávě

Historie kávy v Ugandě se začala psát jen něco málo před sto lety. Ovšem i tak si Uganda stihla za tu dobu vybudovat celosvětový věhlas a zmnohonásobit svou každoroční produkci. Během jednoho století se proměnila z kávového Davida na Goliáše. Dnes se jedná o třetího největšího exportéra robusty na světě. O své místo se ale hlásí také výběrová káva.

Horká vzpruha Irish Coffee

Horká vzpruha Irish Coffee

Káva má stejně jako alkohol svou bohatou historii plnou ambivalentních postojů. V současnosti můžeme hovořit o kávě jako o jednom z nejrozšířenějších nápojů na světě. Přirozeně se tedy nabízí polemika o kombinaci s alkoholem, obzvlášť uvážíme-li, že počet vskutku slavných kávových koktejlů bychom pravděpodobně spočítali na prstech jedné ruky.

Za vznikem designové Kapsle stojí touha po jednodušší přípravě kávy

Za vznikem designové Kapsle stojí touha po jednodušší přípravě kávy

Podívejte se s námi pod ruce dalšímu zástupci nové generace designérů. Tím je Karolína Jeřábková, která nás zaujala svou Kapslí. Jde o minimalistický a zároveň elegantní set na přípravu filtrované kávy, který obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost kávy s sebou. Cílem bylo zjednodušit a zpříjemnit přípravu filtrované kávy.

Byla vždy Rwanda (kávě) zemí zaslíbenou?

Byla vždy Rwanda (kávě) zemí zaslíbenou?

Rwanda je malým středoafrickým státem. Rozloha jejího území odpovídá zhruba jedné třetině Česka. Obklopují ji Uganda, Tanzanie, Burundi a Demokratická republika Kongo. Kvůli své vnitrozemské pozici naráží na velkou překážku při transportu kávy, která i přesto dominuje žebříčku rwandského exportu. Přírodním potenciálem Rwanda patří k „zemím zaslíbeným“ pro produkci výběrové kávy.

Martin Hudák: Každý den za barem je pro mě soutěžní

Martin Hudák: Každý den za barem je pro mě soutěžní

Martin Hudák patří mezi osobnosti, které není třeba na české a slovenské barové scéně dlouze představovat. Jeho vášeň pro koktejly i kávu je všem dobře známá a vyvrcholila nejen jeho vítězstvím na světovém finále Coffee in Good Spirits v roce 2017, ale též spoluprací se značkou kávového likéru Mr. Black.

Trendy kávové koktejly

Trendy kávové koktejly

S tím, jak se rozmáhají kavárny třetí generace, se rozmáhá i trend experimentování s kávovými nápoji. Příčku, kterou dříve drželo latte, nyní obsadilo cortado nebo flat white. Tam, kde před pár lety byla filtrovaná káva, je dnes drip nebo nitro – cold brew sycené dusíkem. Vůbec se pak nemůžeme divit, že do kávových drinků postupně přibývají ingredience, které by tam před dekádou nikdo ani nehledal.

Kostarika: Pura Vida!

Kostarika: Pura Vida!

Tato dvě slova uslyšíte v Kostarice téměř při každém rozhovoru nebo i jen pozdravu na ulici. V překladu to znamená „čistý život“ a místní se touto frází zdraví, loučí, děkují si nebo jí nahrazují pozitivní slovo. Kostariku jsme navštívili letos v lednu, tedy v době, kdy byla sklizeň kávy v plném proudu.

Cascara není jenom slupka

Cascara není jenom slupka

Tentokrát jsme se zaměřili na květy kávovníku. V našich končinách vcelku originální a chuťově velice zajímavý produkt. Tím druhým, známějším, je cascara. Název pocházející ze španělštiny v překladu znamená celkem široký pojem - slupka. Původně odpad při zpracování kávy se v dnešní době těší velké popularitě a poptávka po něm roste s každou další sklizní.

Káva a mléko

Káva a mléko

Díky rostoucí vyspělosti českého kávového trhu se termíny jako cappuccino, caffè latte, espresso macchiato nebo flat white zabydlely i v jazyce zákazníků. Mléko zůstává jednou ze zásadních surovin i témat kávového segmentu. Tereza Balá shrnuje základní fakta, postupy i trendy, které byste měli vést v patrnosti.