Cascara není jenom slupka

Michal Stec

Mýty opředená historie kávy naznačuje, že právě nálev z cascary, tedy sušených slupek, byl jedním z prvních způsobů gastronomického využití kávovníku. A není se čemu divit, kdo by odolal tak sladkému lákadlu. Pojítkem s dávnými časy může být v Jemenu dodnes podávaný Qishr, nápoj se zázvorem, kořením nebo skořicí. Důkaz pohostinnosti, jehož historie sahá do prvního tisíciletí našeho letopočtu.

V moderní době se cascara objevila v kavárnách a na pultech obchodů s příchodem „třetí kávové vlny”. Velice rychle se rozšířila mezi nadšence a její konzumace neustále narůstá. Dnes už to naštěstí není tak velká rarita. Najdete ji v nabídce většiny pražíren výběrové kávy, a co je ještě zajímavější, začíná pronikat i do dalších oblastí gastro scény.

Konec hnojení slupkami

Čím dál více farem se cascaře věnuje a spolu se zelenou kávou se tak stává další částí jejich příjmů. Farmáři ji už nepoužívají jako hnojivo nebo otop do sušiček. Našli pro ni nové využití. Takové rozhodnutí ovšem vyžaduje hodně píle a tvrdé práce. Sušení slupek je náročné a náchylné na vlivy počasí, plísně nebo škůdce. Kávovníky, na kterých plody rostou, by neměly být chemicky ošetřeny a v ideálním případě by měly být součástí organické plantáže. Dřina a pečlivost se vyplatí. Nákupní ceny opravdu dobré cascary jsou mnohdy podobné cenám zelené kávy.

Je zajímavé vnímat rozdíly v chuti a aroma suroviny z odlišných zdrojů. Různé země původu, farmy, odrůdy Arabiky a způsoby zpracování mají na výslednou chuť a vůni nezanedbatelný vliv. Osobně mi nejvíce chutná cascara získaná během zpracování kávy suchou metodou. A nejlepší, kterou jsem kdy pil? Rozhodně ta z panamské Geishi. Její sladkosti a především komplexnosti se jen tak něco nevyrovná. Zdaleka ne všechno, co se vyprodukuje, importuje a dostane až do pražíren, je dobré. Setkal jsem se i se vzorky, které bych určitě do nabídky nezařadil, ani je nikomu nepřipravil. Jednoduše řečeno, i cascaru je třeba vybírat opatrně.

Fantazii se meze nekladou

Sladkost, šťavnatost a ovocnost, s tím si nejvíce spojuji nálev já. Totiž to nejjednodušší, co se slupkami můžete udělat, je připravit si je ve formě výluhu. Přidáním zázvoru, koření, pomeranče a pálenky umocníte zážitek a vznikne tak originální zimní nápoj. Studená varianta? Zchlazený výluh na ledu s kapkou bitters a plátkem limetky - originální ice tea. Zajímavým twistem letních nápojů jsou i ledové kostky z cascary. Podobně jako kávu lze i ji macerovat za studena. Nápoj tak získá jiné aroma a viskozitu. Kavárny si často připravují sirup, který je ideální na limonády nebo jako zpestření alkoholických drinků. Cascaru mám spojenou spíš s létem, stejně tak zmrzlinu. Hodí se na osvěžující sorbet, nebo i trochu hutnější, ale o to zajímavější točenou zmrzlinu se smetanovým základem. S úspěchem vyzkoušeno.

Tímto výčtem však využití cascary vůbec nekončí. Naopak. Ten pořádný boom teprve nastane! Troufám si říct, že hitem letošního léta budou perlivé limonády. Jejich průkopníkem u nás je Jiří Sládek, který má svůj Cascara Fizz vyladěný do posledního detailu a chystá se s ním dobýt svět. Co mě zaujalo, je kombinace s pivem, kterou jsem měl možnost poprvé ochutnat v Rakousku. Lehce nahořklé světlé pivo se sladkou cascarou se chuťově vzájemně velmi dobře doplňují.

Běžně, když si koupíte balíček domů, najdete v něm slupky podobné sušeným šípkům. Nálev z nich se připravuje až deset minut. Abychom mohli nápoj prodávat i na trzích, potřebovali jsme čas louhování zkrátit. Napadlo nás: „No, a co kdybychom ji rozemleli! Menší kousky, rychlejší extrakce!” Mlýnek práci nezvládl, ale blender si se surovinou poradil. Fungovalo to! Vzhledem k tomu, že hodně cestujeme a rádi s sebou vozíme svačinku v podobě raw energetických tyčinek, další nápad byl na světě! Do směsi ořechů a sušeného ovoce jsme začali přidávat i cascaru. Už tak na živiny bohatý pamlsek jsme ještě obohatili o antioxidanty, vitamíny a kofein, který se tam přirozeně také vyskytuje. A to už byl jenom krok od toho přidat ji i do čokolády…

Ukázalo se, že nápad s mletím jsme neměli jenom my. Coffee Flour neboli mouka z kávy. Název trochu mate, ve skutečnosti je to velice jemně rozemletá cascara s obrovským potenciálem v pekařině. Chléb, cookies, granola nebo třeba dort. Kromě toho, že je to docela dobrá kuriozita, je to i varianta pro lidi, kteří jsou intolerantní na lepek.

Fascinuje mě, jak lze z tak zdánlivě jednoduché věci získat tak širokou škálu produktů. Surovina, která ještě donedávna byla považovaná za odpad, je dnes na výsluní. V různých formách ji najdete v kavárně, baru nebo pekárně. Svou atraktivitou dokáže spojovat různé obory a díky ní může spousta lidí objevit svět výběrové kávy. A to mě baví. Věřím, že ty nejlepší časy cascaru teprve čekají.

Tento a další články najdete v BARLIFE č. 80, který můžete objednávat na našem e-shopu. 


Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Zpracování kávy v hodnotových řetězcích

Už řadu let se s vámi v každém čísle vydáváme po vzrušujících stezkách kávy. Procestovali jsme řadu producentských zemí, objevovali ty nejvzácnější odrůdy světa nebo zkoumali ekonomiku produkce výběrové kávy. V tomto vydání se ale zaměříme na to, co má největší vliv na chuť každého šálku. Když si přijdete do pražírny nebo kavárny vybrat kávu, nejčastěji se rozhovor stočí k metodám zpracování. Právě ty totiž zásadně ovlivňují, jak bude konkrétní odrůda z jedné farmy chutnat. Pojďme si zrekapitulovat, jak jednotlivé metody probíhají, proč některé z nich představují pro farmáře nástrahy a hlavně jak ovlivní chuť vaší ranní kávy. Na téma jsme se navíc snažili podívat optikou roku 2023, proto se dozvíte něco nového, i když už o zpracování kávy víte dost. Přidali jsme i informace o celém hodnotovém řetězci a jeho souvislosti právě se zpracováním kávy.

Soutěžní kávy

Soutěžní kávy

Kávové soutěže slouží jako globální platforma pro sdílení nejnovějšího vývoje a výzkumu napříč celým řetězcem. Ať už se jedná o znovuobjevené, prastaré odrůdy kávovníku, experimentální metody zpracování, revoluční technologie pražení nebo pomůcky, které navždy změnily dynamiku přípravy kávy v kavárnách, všechny tyto inovace se sdílí na pódiích světových baristických šampionátů.

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna s sebou přinesla zcela nový pohled na provoz kaváren i samotnou práci s kávou. Noblesní číšníky, stříbrné tácy a přepraženou italskou směs nahradili profesionální baristé, kteří dopodrobna znají původ, zpracování i jedinečný chuťový profil každé kávy v nabídce. Takovéto kavárny dnes najdete téměř po celém světě. Jen v Česku byste jich našli stovky, a to i na vesnicích nebo v menších městech, což z naší země tvoří unikát. Kavárny s pokročilejším přístupem ke kávě ale paradoxně donedávna zcela chyběly v producentských zemích. Ještě před pár lety se nám stávalo, že jedinou dobrou kávu jsme si při cestách za producenty vychutnali pouze při cuppingu přímo na farmách.

Uganda: Od robusty k výběrové kávě

Uganda: Od robusty k výběrové kávě

Historie kávy v Ugandě se začala psát jen něco málo před sto lety. Ovšem i tak si Uganda stihla za tu dobu vybudovat celosvětový věhlas a zmnohonásobit svou každoroční produkci. Během jednoho století se proměnila z kávového Davida na Goliáše. Dnes se jedná o třetího největšího exportéra robusty na světě. O své místo se ale hlásí také výběrová káva.

Horká vzpruha Irish Coffee

Horká vzpruha Irish Coffee

Káva má stejně jako alkohol svou bohatou historii plnou ambivalentních postojů. V současnosti můžeme hovořit o kávě jako o jednom z nejrozšířenějších nápojů na světě. Přirozeně se tedy nabízí polemika o kombinaci s alkoholem, obzvlášť uvážíme-li, že počet vskutku slavných kávových koktejlů bychom pravděpodobně spočítali na prstech jedné ruky.

Jak se daří kávě v Guatemale v čase COVID-19

Jak se daří kávě v Guatemale v čase COVID-19

Historie Guatemaly sahá až do 3. století před naším letopočtem. Mayové tehdy mimo konceptu nuly přinesli také první název této oblasti Cuauhtemallan – země obklopená lesy. A právě tyto lesy jsou domovem 125 000 registrovaných kávových producentů, jejichž káva posledních 200 let tvoří nedílnou součást ekonomiky země.

Za vznikem designové Kapsle stojí touha po jednodušší přípravě kávy

Za vznikem designové Kapsle stojí touha po jednodušší přípravě kávy

Podívejte se s námi pod ruce dalšímu zástupci nové generace designérů. Tím je Karolína Jeřábková, která nás zaujala svou Kapslí. Jde o minimalistický a zároveň elegantní set na přípravu filtrované kávy, který obsahuje dripper, hrnek a bambusové víčko pro možnost kávy s sebou. Cílem bylo zjednodušit a zpříjemnit přípravu filtrované kávy.

Byla vždy Rwanda (kávě) zemí zaslíbenou?

Byla vždy Rwanda (kávě) zemí zaslíbenou?

Rwanda je malým středoafrickým státem. Rozloha jejího území odpovídá zhruba jedné třetině Česka. Obklopují ji Uganda, Tanzanie, Burundi a Demokratická republika Kongo. Kvůli své vnitrozemské pozici naráží na velkou překážku při transportu kávy, která i přesto dominuje žebříčku rwandského exportu. Přírodním potenciálem Rwanda patří k „zemím zaslíbeným“ pro produkci výběrové kávy.

Martin Hudák: Každý den za barem je pro mě soutěžní

Martin Hudák: Každý den za barem je pro mě soutěžní

Martin Hudák patří mezi osobnosti, které není třeba na české a slovenské barové scéně dlouze představovat. Jeho vášeň pro koktejly i kávu je všem dobře známá a vyvrcholila nejen jeho vítězstvím na světovém finále Coffee in Good Spirits v roce 2017, ale též spoluprací se značkou kávového likéru Mr. Black.

Trendy kávové koktejly

Trendy kávové koktejly

S tím, jak se rozmáhají kavárny třetí generace, se rozmáhá i trend experimentování s kávovými nápoji. Příčku, kterou dříve drželo latte, nyní obsadilo cortado nebo flat white. Tam, kde před pár lety byla filtrovaná káva, je dnes drip nebo nitro – cold brew sycené dusíkem. Vůbec se pak nemůžeme divit, že do kávových drinků postupně přibývají ingredience, které by tam před dekádou nikdo ani nehledal.

Kostarika: Pura Vida!

Kostarika: Pura Vida!

Tato dvě slova uslyšíte v Kostarice téměř při každém rozhovoru nebo i jen pozdravu na ulici. V překladu to znamená „čistý život“ a místní se touto frází zdraví, loučí, děkují si nebo jí nahrazují pozitivní slovo. Kostariku jsme navštívili letos v lednu, tedy v době, kdy byla sklizeň kávy v plném proudu.

Káva a mléko

Káva a mléko

Díky rostoucí vyspělosti českého kávového trhu se termíny jako cappuccino, caffè latte, espresso macchiato nebo flat white zabydlely i v jazyce zákazníků. Mléko zůstává jednou ze zásadních surovin i témat kávového segmentu. Tereza Balá shrnuje základní fakta, postupy i trendy, které byste měli vést v patrnosti.