I v roce 2020 se hodnotily nejlepší české restaurace
Ocenění kvality českých restaurací pečetí se zlatými lvy, které organizuje nakladatelství a vydavatelství TopLife Czech, bylo rozdáno i letos, a to již poosmé. Tři, dva a jeden zlatý lev reprezentují výjimečnou kvalitu služeb a jsou zárukou zážitku pro hosty oceněných restaurací. Zlatí lvi jsou udělováni každoročně na základě hodnocení inspektorů projektu Nejlepší restaurace. Celkový počet restaurací oceněných pro sezónu 2021 je 93. Jejich seznam najdete ve vydaném průvodci Nejlepší restaurace oceněné Zlatými lvy 2021.
Osmý ročník projektu Zlatí lvi se uskutečnil i navzdory koronavirové pandemii. Ta se ostatně na letošních výsledcích také podepsala. Skupina oceněných restaurací se tak pro sezónu 2021 značně obměnila v důsledku pokračujících trendů, ale také zásahů a omezení spojených se šířením koronaviru. Koronavirová krize dále posílila trend, že zákazníci stále častěji vyhledávají jednodušší, ale kvalitní gastronomii, kterou nabízejí moderní zážitková bistra a autentické restaurace s nabídkou pracující výhradně či převážně s regionálními surovinami a produkty.
Negativně současná situace dopadá zejména na podniky zaměřené na zahraniční turisty. Řada z nich musela své provozovny uzavřít, nebo změnit svůj koncept a ze seznamu těch nejlepších kvůli tomu vypadly. Pětina dříve oceňovaných restaurací koronavirovou krizi neustála, ale ty ostatní posílila. Aktuální situace dala možnost vyniknout některým podnikům, které se dosud držely v pozadí a jen čekaly, až budou moci zazářit. „Jsme rádi, že s každou novou publikací v našem gastronomickém průvodci přibývá čím dál více mimopražských restaurací z různých regionů. Je vidět, že se v této oblasti naší zemi skutečně daří,“ říká autor projektu Václav Budinský. Oceněno také bylo méně restaurací než v předchozích ročnících - oproti rovné stovce podniků je celkový letošní počet „jen“ 93 restaurací.
Na hodnocení se podílí tým inspektorů, kteří vytipované restaurace pravidelně navštěvují a podle jednotné a přísné metodiky v každé provozovně sledují kvalitu a estetiku servírovaných pokrmů, úroveň servisu, celkovou atmosféru restaurace a další nezbytné ukazatele kvality. Hodnocení restaurací vychází z pečlivě připravené metodiky, probíhá průběžně a výsledky jsou publikovány vždy jednou ročně. Jediným kritériem pro ocenění je dosažený výsledek v rámci opakovaných anonymních degustací inspektorů projektu.
Restaurace jsou na základě zmínění propracované metodiky oceňovány pečetí s jedním, dvěma nebo třemi zlatými lvy. Jeden značí výbornou kuchyni a kvalitní obsluhu, dva slibují vynikající gastronomii a bezchybnou obsluhu a tři zaručují mimořádný gurmánský zážitek a vysoce profesionální servis. Na ocenění dosáhlo v letošním roce 93 restaurací, tedy méně, než je obvyklé.
Tři Zlatí lvi: Borgo Agnese, Casa De Carli, Coda, Essens, Field, George Prime Steak, Kampa Park, La Degustation Bohême Bourgeoise, La Finestra in Cucina, La Veranda, Oblaca, Paloma Průhonice, Piano Nobile, Salabka, SOHO, Terasa U Zlaté studně, U Malířů 1543, V Zátiší, Zdenek’s Oyster Bar
Dva Zlatí lvi: Angusfarm, Aromi, Arrigō, Asian Temple, Atelier Restaurant, Babiččina zahrada, Blue Wagon, Cafe de Paris, Červený Jelen, Deco restaurace, Dejvická 34, Dvůr Hoffmeister, Entrée, Grand Cru, Grandrestaurant Pupp, Hergetova Cihelna, Chorvatský Mlýn, Kogo Slovanský dům, La Gare, La Villa, Manú Praga, Manú Risto & Lounge, MeatEater steak & wine, Miminoo Garden Restaurant, Miura, Mlýnec, Monarch, Portfolio, Rest., Ristorante Da Emanuel, Symfonie Augustiniánský dům, U Sapíků, Yamato.
Jeden Zlatý lev: Atelier Bar & Bistro, Aureole, Bistrot de Papa, Bohém, Botel Admirál, Brasileiro U Zelené žáby, Brasserie Ullmann, Brio, Bruxx, Butcher`s Grill & Pasta, Café Savoy, Columna, Eska, Goldie, Hliněná Bašta, Kohout NA VÍNĚ, La Bodeguita del Medio, La Casa Argentina, La Cucina, Les Moules, Mincovna, Monopol, Na Kopci, Nejen Bistro, NOI, Ossegg Praha, Pastař, Penzion V polích, Pizza Nuova, Sempre Pagana, Sladovna Cvikov, Sladovna Praha, Sokolovna Průhonice, Spojka Karlín, Sůl & Řepa, Šatlava, The Bistro, Tiskárna, U Paluků, Vallmo, Větruše.
Seznam oceněných restaurací vychází každoročně v knižním průvodci Nejlepší restaurace oceněné Zlatými lvy. V tom letošním na čtenáře čeká 250 zajímavě polygraficky a obsahově zpracovaných stran s přehlednými prezentacemi oceněných podniků, kdy je každému z nich věnována jedna dvoustrana. Fotografie zobrazují nejen interiér jednotlivých restaurací, vybrané pokrmy, ale také portrét zástupce oceněného podniku s krátkým sdělením v medailonku. Nechybí ani přehledná infografika, QR kódy odkazující na aktuální informace o restauracích a popisné texty v češtině i angličtině.
Timut: pepř ze svahů Himálají
Obyvatelé Okinawy, nejjižnější prefektury Japonska, jsou známí svou nebývalou délkou života a nízkým rizikem nemocí spojených s věkem. Jejich návod na dlouhý věk spočívá mimo jiné v pestrém využití bylin, koření a ochucovadel, které dodávají jejich jídlům jedinečný charakter a zároveň disponují léčivými vlastnostmi. Jeden z takových pokladů přírody představuje pepř timut původem z Nepálu, kde divoce roste na svazích Himálají. Tento nepálský pepř vytváří na jazyku jemně brnivý a znecitlivující dojem a vyznačuje se charakteristickou grapefruitovou chutí, která stojí za prozkoumání. Připojte se k nám na cestě za odhalováním tajemství klíčové ingredience nepálské, bhútánské a tibetské kuchyně!
Rozhovor: John Gakuru
John Gakuru je osobnost, která zanechala stopu na několika kontinentech. Ve světě lihovin jej považují za skutečnou autoritu. Jeho životní cesta je příběhem neúnavného průkopníka: začala v Keni, pokračovala v Anglii i přes Austrálii a nedávno ho zavedla až do Los Angeles. Od svých začátků jako manažer prestižního baru LAB v londýnském Soho, kde byl svědkem znovuzrození klasických koktejlů, až po roli globálního ambasadora brazilské značky Sagatiba Cachaça, se Johnovi podařilo z malých výrobců vytvořit celosvětově uznávané značky. Dnes je též spoluzakladatelem společnosti Coruscent Co., která se zaměřuje na zlepšování míst a produktů, s nimiž přichází do kontaktu. V našem rozhovoru s námi John sdílel své jedinečné zážitky, hluboké znalosti a vizi budoucnosti lihovarnictví, kterou sám pomáhá utvářet.
Koktejly: Kávová kolekce
Pro mnoho z nás představuje káva neodmyslitelnou součást našich každodenních rituálů. Ať už si tedy vychutnáváme ranní šálek, nebo relaxujeme s kávou po večeři, její chuť nás provází celým dnem. Kromě tradičního podávání však káva exceluje i v kreativních koktejlech. Přestože byla objevena před více než 900 lety v Etiopii, první skutečně proslulý kávový koktejl Irish Coffee vznikl podle známého příběhu až ve 40. letech v rukou Joea Sheridana, mladého kuchaře z irského pobřeží. Kombinace kávy a alkoholu nabízí nespočet variací. Whisky a rum se nejlépe pojí s tmavou kávou a silnými chutěmi, zatímco gin a tequila ladí s jemnějšími, květinovými tóny. Možností je tedy mnoho, ale při tvorbě kávového koktejlu je klíčové dodržovat jednu zásadní radu: nikdy nepoužívejte více alkoholu než kávy a držte se poměru jedna ku jedné. Žádná složka tak nepřebije tu druhou. Inspiraci nemusíte ani tentokrát hledat daleko – tři námi vybraní barmani a jeden barista se vám představí právě prostřednictvím svých originálních kávových výtvorů.
Drinkologie: Smrtící životabudič - Corpse Reviver #2
Představte si dobu, kdy neexistovaly žádné aspiriny, brufeny, vyprošťováky či jiné šumivé nápoje s extra obsahem vitamínu C. Lidé přirozeně hledali zaručený lék na kocovinu, zvlášť pokud předešlý večer vypili láhev šampaňského. Oněch kombinací, které měly přinášet jednoznačnou úlevu, byste našli celou řadu. Například Antifogmatic vás zbavil pomyslné mlhy předešlého dne, Eye-opener vám spolehlivě vyčistil zrak, Morning Glory zase proměnil zdánlivě nepříjemné ráno v radostnou událost. A právě vedle nich stojí celá kategorie nápojů, která dovede zažehnout jiskru dokonce v už vyhaslém těle.
Foodpairing: Umění kontrastu a harmonie
Už jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé ingredience tvoří dokonalou harmonii, zatímco jiné se k sobě nehodí? Tajemství tkví ve společných aromatech, která spojují chutě do jedinečného celku. Překvapivě je totiž až 80 % našeho chuťového zážitku utvářeno právě čichem. Úspěšné párování spočívá v nalezení rovnováhy mezi jednotlivými složkami koktejlu a chutěmi připravovaného pokrmu. Zpravidla totiž pozvedne zážitek z obou, a právě proto má smysl se o něj pokoušet! Ať už pořádáte brunch, nebo formální večeři, ujistěte se, že každé sousto a doušek jsou dokonale spárovány. Výsledný dojem na hosta za to stojí a možná bude důvodem k jeho další návštěvě. Tentokrát vás vezmeme na cestu za hledáním vyvážených kombinací, na níž se pod vedením šéfbarmana Jana Jančara a šéfkuchaře Michala Horvátha snoubí tříchodové menu s nejen vizuálně promyšlenými koktejly.
Pět světoznámých vinic a čím jsou tak výjimečné
Ve světě vína existuje několik jmen, která po vyslovení milovníkům vína rozbuší srdce. Jde samozřejmě o názvy kultovních vinařství, ale v detailu také o pojmenování vinic nebo konkrétních vín s nimi spojených, případně o jména kousků země, na nichž vznikají světoznámá vína a která se leckdy stala poutními místy cest po vinařských oblastech. Od téměř každého vinaře se ostatně dozvíte, že „víno vzniká na vinici“ a právě tam. Každý z nich chce směřovat vaše kroky mezi vinohrady dřív, než začnete ve sklepě ochutnávat. Několik významných vinic si představíme na řádcích níž. Pohybovat se budeme protentokrát především ve Francii, ale zavítáme i do Německa a Itálie.