Divočina uvnitř nás může zachránit svět

Blanka Datinská

Denisa Šimlová alias Divoženka v kuchyni učí lidi poznávat ryzí divokost – v přírodě i uvnitř sebe sama. Posledních pár let se věnuje kurzům a předává zkušenosti s fermentací, sběračstvím a hyperlokálností, kterou jí odkrývá život na statku uprostřed Kokořínska. Právě tam jsme si povídali o fermentačních technikách a mýtech, o léčivých dřevokazných houbách, kvašení ovoce naslano a odhodlání kráčet po vlastní trase.

Deniso, proč právě kvašení?

Od dětství mě zajímaly věci, které se dají nasbírat a sníst. Nebyl to tedy žádný náhlý útěk z korporátu, ale pozvolná cesta, která mě krůček po krůčku přibližovala tomu, co si mě dlouho volalo. Vystudovala jsem mezinárodní politiku a diplomacii s vidinou perspektivní manažerské pozice, ale místo toho jsem pak nastoupila do neziskovky pro humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci. Vedle toho jsem sledovala food blogy, kupovala časopisy o jídle a trávila hodiny v knihkupectví u regálu s kuchařkami.

Kvašení mě lákalo, ale všechny postupy mi připadaly moc složité, až jsem si jednoho dne půjčila knížku od Sandora Katze. Jeho intuitivní přístup k fermentaci a recepty, které jsou spíš návody, mě motivovaly k tomu, abych začala experimentovat.

Nejdřív jsem zkvasila zelí, které se povedlo hned napoprvé. Díky tomu jsem zjistila, že to není až tak náročné. Stačí, aby člověk porozuměl procesům, které se odehrávají ve sklenici a surovinách, a uvědomil si, že je řídí pouze zdánlivě – hrajeme hru s přírodou a pokaždé to může dopadnout jinak, i když dodržíme pravidla. Po zelí následovaly všelijaké podivnosti – od kimči přes fermentované pasty až po fermentovaný med – a ze záliby se postupně stávalo povolání.

Kdy ses rozhodla pojmout kvašení jako živnost?

Ještě když jsme žili v Praze, napadlo mě organizovat jedlé procházky. Brzy mi totiž došlo, že fermentace a sběr divokých bylin a plodů jsou spolu v synergii. Přesunem na Kokořínsko se má idea zintenzivněla a posléze i zhmotnila. Vymyslela jsem si Divoženku v kuchyni – blog, workshopy a nástroj, jak šířit kvašení mezi lidi. Název vznikl, když se nám narodila první dcera, krásná divoká bytost, ale je v něm ukryto i moje vlastní divočení a opouštění starých vzorců.

Upřímně jsem zpočátku nevěřila, že by moje fermentační bejkárny kdesi na statku někoho oslovily. Teď se mi vynaložená energie vrací – už to není jen pět nebo deset nadšenců, ale celá spousta lidí, kteří chtějí sbírat a kvasit a jezdí na kurzy přímo za mnou.

Co potřebuje slyšet začátečník?

Na úvod vysvětluju, že se není čeho bát. Největší překážkou při kvašení je fakt, že jsme ztratili důvěru v přírodní procesy a straníme se všeho spontánního. Držíme se stereotypu, že zkvašené znamená automaticky zkažené, poněvadž jsme si zvykli na potraviny, které nějak vypadají, chutnají a chovají se dle našeho očekávání. Jakmile něco zvláštně bublá, znejistíme a vzdáme to. Lidi taky často chybují v tom, že nerespektují jednoduchý „fermentační zákon“ – a nemají zeleninu vždy ponořenou pod šťávou. Anebo si pletou plíseň s křísem a zbytečně svoje pokusy vyhazují.

S předsudky vůči kvašení souvisí unifikace chutí – objevy jako pasterizace, homogenizace, ale i šlechtění potravin omezily chuťovou rozmanitost na talíři. Kvašené jídlo rozšiřuje naši paletu chutí a svým způsobem trénuje neuroplasticitu mozku, kterému se občas nedaří zaškatulkovat neznámé kombinace.

Jak se proměnily tvoje chutě?

Výrazně. Odjakživa jsem měla ráda kysané zelí, ale jedla jsem ho spíš v zelňačce a segedínu. Kimči mě zprvu nenadchlo a vše ostatní, co jsem v té době považovala za kvašeninosti, se mi zdálo být moc kyselé nebo chuťově komplikované. Chce to zkrátka čas a otevřenou mysl. Zároveň je dobré smířit se s tím, že naše fermentační výtvory nikdy nebudou chutnat všem – každý má jiné chutě, a ty se navíc v průběhu života vyvíjí.

Jak se vyvíjí Divoženka v kuchyni?

Pomalu a podle toho, kolik úsilí do ní vkládám. S každou sezónou, s každým ročním obdobím se dozvídám něco nového. Mám doma hodně knih a sleduju zahraniční zdroje, ale čím déle kvasím, tím víc se nechávám navádět přírodou – jakmile člověk ovládne techniku, troufá si být kreativní a přenášet inspiraci odjinud na to, co mu roste u domu. Naposledy jsem po vzoru jedné oblíbené autorky založila miso s kopřivovými semínky.

Jaká technika nebo surovina tě momentálně uchvacuje?

Baví mě lokálnost až hyperlokálnost a zpracovávání místních plodů, které díky různým technikám získávají nádech exotiky. Před nějakým časem jsem se ponořila do fermentace s japonskou plísní kodži, ale fascinují mě i dřevokazné houby a ovoce kvašené naslano. Přes to všechno dál zůstávám fanouškem klasického kvašeného zelí, které neprávem dostává nálepku obyčejnosti.

Je sice hezké, že umíme kvasit kimči, akorát mívám pocit, že nám kvůli tomu uniká potenciál snadno dostupné zeleniny, se kterou si můžeme parádně vyhrát – do zelí se dá celoročně přidávat další sezónní zelenina, koření, bylinky nebo květy. Jen tomu, prosím, neříkejme „pickles“, ačkoli to zní víc sexy. Cizí slova nás leda tak matou. Aktuálním příkladem jsou houby – málokdo by hledal reiši v českém lese.

A najdu ji tam?

Najdeš. Pro lidi je obecně těžké nacházet jednoduché odpovědi, a tak radši platíme za potravinové doplňky z druhé strany zeměkoule, než abychom si natrhali kopřivu. Přestali jsme vnímat bohatství okolo sebe. Konkrétně reiši, nebo taky lesklokorka lesklá, se v Česku nevyskytuje tolik jako její sestra lesklokorka ploská, která má však podobné léčivé účinky a je neuvěřitelně hojná.

Stejně tak se u nás loví outkovka nebo čaga, která je známá na Sibiři a severu Evropy – česky se jmenuje rezavec šikmý. Záměrně říkám loví, protože zrovna rezavec se musí odseknout sekerou nebo uříznout pilkou a roste obvykle ve výšce od dvou do šesti metrů. Snazší je nasbírat si hlívu ústřičnou, která byla mým velkým houbařským objevem. Před pár lety bych po ní koukala maximálně v supermarketu, kde se prodává třeba i houba enoki, což není nic jiného než penízovka sametonohá.

Jak jsi došla ke kvašení ovoce naslano?

Nevím, kdy přesně to bylo, ale nejprve jsem se doslechla o ovoci ve slaném nálevu. V Polsku a dál na východ se tak dodnes konzervují například jablka. Později jsem zkusila nakládat špendlíky a jiné plody à la olivy, které mimochodem taky patří mezi ovoce, a do třetice se nabízelo kvašení ve stylu japonských švestek umeboši. Ve středoevropské kultuře se slaná ovocná fermentace tváří cize, ale někteří si z dětství pamatují na jablka, která kysala v hrnci se zelím. Jestli je pro nás něco tradiční, pak určitě kvašení ve slaném nálevu nebo ve vlastní šťávě.

Nesmíme zapomínat, že sladidel bývalo málo a rafinovaný cukr je poměrně novodobá záležitost. Já osobně se doslazování vyhýbám a ortodoxní jsem především u zavařování ovoce, které raději peču, aby se v něm zkoncentrovaly přirozené cukry. V džemech potom kombinuju sladší plody s kyselými, například hrušky se špendlíky nebo moruše s rybízem. Kyselost považuju od jisté chvíle za superschopnost ovoce a nevidím důvod, proč bych se o ni měla připravit v kuchyni.

Co tě naučila fermentace?

Přesvědčila mě o tom, že život je nevyzpytatelný a nejde ho mít pod kontrolou. Pravidelně mi uděluje lekce trpělivosti – desetidenní čekání na zelí mi kdysi přišlo jako věčnost, zatímco dneska umím počkat na několikaleté miso. Pochopila jsem, že se nic nedá uspěchat, a víc se spoléhám na selský rozum, který jako by tady na venkově zesílil. Snad i proto, že jsme se znovu napojili na přírodní cykly, které se neustále opakují, a přece si z nich rok co rok odnášíme novou zkušenost.

Četla jsem, že divočina může zachránit svět. Co ty na to?

Já s tím souhlasím. Možná to ale bude divočina uvnitř nás, kterou často potlačujeme. Myslím tím odvahu jít svou cestou a dělat to, po čem toužíme a co nám dává smysl. Bez ohledu na názory ostatních. Prostě jen proto, že to tak cítíme.

Tento článek v plné verzi najdete v BARLIFE 110. Jednotlivá vydání i předplatné magazínu objednáte zde.


Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Španělská šumivá vína nejsou jen cava

Pokud se řekne bublinky, vybaví se většině milovníků vín především Champagne a Prosecco, případně sekt. A také španělská cava. Produkce šumivých vín se ve Španělsku za poslední dvě dekády více než zdvojnásobila, takže rostla rychleji než celosvětový průměr i spotřeba. Nyní již výrazně přesahuje dva miliony hektolitrů ročně. Celosvětově se tak řadí na čtvrté místo za dominantní Itálii následovanou Francií a Německem. Vývoj se ve Španělsku ovšem nezakládá pouze na objemu –⁠ nabídka se velmi dynamicky transformovala a stále větší důraz Španělé kladou na kvalitu. A to jak u cavy, tak i dalších apelací a uskupení producentů šumivých vín.

Co s tím pivem, vy Češi, pořád máte?

Co s tím pivem, vy Češi, pořád máte?

Češi jsou hrdí na své pivo. Opravdu? Asi jak kdo. Oprávněně? Asi jak v čem. Pijeme pivo nejvíc na světě. Skutečně? Podle některých kritérií vůbec ne. Jsou Češi pivem zpití alkoholici? No, nezdá se.
 Evidentně se kolem fenoménu českého piva točí víc otázek než jen ta v titulku. Tak si na některé zkusme letmo odpovědět.

Dita Buchtová - Z lásky k doteku a přírodnímu materiálu

Dita Buchtová - Z lásky k doteku a přírodnímu materiálu

Dita Buchtová je studentkou pražské UMPRUM a mladou nadějí české designérské scény. Pod jejíma rukama vznikají zajímavé předměty s promyšleným konceptem. Zalíbení Dita našla zejména v práci se dřevem a v ručním soustružení.

Foodpairing: V letním sladění

Foodpairing: V letním sladění

Při přípravě koktejlů určených k párování s jídlem je nutné vzít v potaz hned několik faktorů, které ovlivňují výsledný dojem: množství alkoholu, kyselost, vnesení bylinných nebo květinových tónů do drinku či sladění s národní kuchyní. A mnohem víc! Vše má na úspěch výsledného párování významný vliv. Podívejme se tedy, jak se s touto nelehkou disciplínou popasoval náš barman s kuchařem v letně laděném tříchodovém menu.

Podniky: Celé spektrum chutí

Podniky: Celé spektrum chutí

Dal by si někdo toast? Pokud vaše odpověď na tuto nebo jinou pečivovitou otázku zní ano, čtěte dále. Tentokrát pro vás máme tip na pekařství, jež vyrostlo na Letné, ale také na koktejlový bar v Liberci. V úvodu ještě připomeneme, že Bjukitchen Báry Karpíškové už přivítalo první hosty stejně jako dejvické Zrno zrnko nebo liberecká restaurace Nakraji. Novinky hlásí také Ambiente, chystá se Štangl nebo Burger Servis. Seznam podniků, které stojí za návštěvu, se tak opět povážlivě rozšiřuje.

Koktejly: Oslnit chutí

Koktejly: Oslnit chutí

Léto představuje dobu hojnosti a dostupnosti roztodivných chutí a vůní. Přesto (nebo právě proto) si můžeme dovolit v letních variacích koktejlů myslet i na zítřek, kdy výběr z čerstvých lokálních surovin značně prořídne. Čtyři varianty letních drinků, které připravili zkušení barmani, nabízí přesně takovou inspiraci: čerstvé suroviny nejlépe z květináče nebo ze zahrádky a důraz na udržitelnost. Řekněme si to na rovinu, tato idea přináší do mixologie nový rozměr smyslových vjemů při pití koktejlu. Díky přirozeným způsobům zachování surovin totiž můžeme objevovat další dimenze chutí, a nikdo z nás se u toho nenudí.

Pamatujete, co to byla ta hospoda?

Pamatujete, co to byla ta hospoda?

Hospody hynou. Hasne hospodský halas, hloupě hlušený hanebnými hrátkami horšími hladových hubených huntovaných hord. Hoši, holky hořekují. Holé hroby hostinců hnijí. Hluché hlavy hlásají hotové hospodářské hrůzy. Hanba! Smutek. A teď jsem to zkazil.

„Art de vivre“: tam, kde umějí žít

„Art de vivre“: tam, kde umějí žít

Vášeň pro současné umění umocněná velkorysou francouzskou kuchyní. V srdci Provence servírují komplexní zážitek v intenzivním světle ikonických lamp Klieg a v obklopení nábytkem od Florence Knoll a uměleckými díly Isamu Noguchiho. Olivier a Patrizia Massartovi se stávají pány místa. Olivier se v této zemi narodil, Patrizia do ní přináší italský způsob života.

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna

Třetí kávová vlna s sebou přinesla zcela nový pohled na provoz kaváren i samotnou práci s kávou. Noblesní číšníky, stříbrné tácy a přepraženou italskou směs nahradili profesionální baristé, kteří dopodrobna znají původ, zpracování i jedinečný chuťový profil každé kávy v nabídce. Takovéto kavárny dnes najdete téměř po celém světě. Jen v Česku byste jich našli stovky, a to i na vesnicích nebo v menších městech, což z naší země tvoří unikát. Kavárny s pokročilejším přístupem ke kávě ale paradoxně donedávna zcela chyběly v producentských zemích. Ještě před pár lety se nám stávalo, že jedinou dobrou kávu jsme si při cestách za producenty vychutnali pouze při cuppingu přímo na farmách.

Ochutnali jsme za vás: Mandlové nápoje

Ochutnali jsme za vás: Mandlové nápoje

Mandlové nápoje se staly jednou z vyhledávaných alternativ kravského mléka nejen mezi lidmi s laktózovou intolerancí nebo vegany, ale oblíbili si je všichni, kterým jednoduše lahodí charakteristická jemná chuť mandlí. Například v kávě. K hodnocení jsme proto přizvali baristu Zdeňka Smrčku z Respekt Coffee. Do rubriky jsme vybrali nápoje nepřislazované a s největším procentuálním zastoupením mandlí. Přinášíme subjektivní hodnocení této kategorie, ve které se nám sešly čtyři produkty z Itálie a dva z Německa.

Portoriko

Portoriko

Rumoví fanoušci Portoriko často opomíjejí. A to je veliká škoda! Jde dnes koneckonců o největšího producenta karibského rumu. Vznikají zde desítky milionů litrů lehkého bílého rumu, který se hodí především do koktejlů, místní rumy však umí nabídnout mnohem více. Pojďme se o tom společně přesvědčit.

Nestydatá hvězda - Porn Star Martini

Nestydatá hvězda - Porn Star Martini

Představte si, že máte koktejl, který je od počátku hit, zdánlivě instantní úspěch, jenž přivede davy. Co ale znamená, když máte v rukávu drink, který nejen že přiláká masy zvědavců, ale stane se skutečnou ikonou? Je to v současné době ještě možné, když se vše zdá být pouze twistem twistu jednoho klasického koktejlu? A co to vlastně vypovídá o koktejlové kultuře a všech kolem ní, když si pozornost stále žádá onen lascivní koktejl s odkazem na tematiku pro dospělé?

Rozhovor: William Pravda

Rozhovor: William Pravda

Ve světě uznávaná barmanská osobnost s českými kořeny. Po mnohých zahraničních zkušenostech William Pravda působí v luxusním pětihvězdičkovém hotelu Capella v Bangkoku na pozici nápojového manažera a má na starost bary celého resortu. Má pověst lídra, který do světa barů a pohostinství vnáší inovace a kvalitu.

Kombu - divoká řasa

Kombu - divoká řasa

V tajemných hloubkách chladných moří severu se v proudech vlní až šest metrů dlouhá a houževnatá zelenina, kterou označují jako jídlo budoucnosti. Mořská řasa kombu, u nás též známá pod výrazem kelp, vykazuje velice specifickou chuť, kterou by bylo opravdu škoda opomenout.

Ginfest představil giny ze všech koutů světa

Ginfest představil giny ze všech koutů světa

Zatímco druhá červnová sobota patřila svátku World Gin Day, ta třetí se nesla ve znamení Ginfestu. Sedmý ročník oslavy jalovcového destilátu se opět uskutečnil v galerii Villa Pellé a nabídl přes 150 ginů z celého světa, nepřeberné variace na Gin & Tonic, semináře i doprovodný program. A přestože počasí bylo toho dne poněkud jankovité, panovala na Ginfestu skvělá nálada.

World Gin Day: Jak oslavit světový den ginu

World Gin Day: Jak oslavit světový den ginu

Podle "The Ultimate Guide to Gin" je gin jedním z nejvíce univerzálních a sofistikovaných nápojů současnosti. Hodí se do tradičních i experimentálních koktejlů a jeho klouzavý svátek připadá vždy na druhou červnovou sobotu. “World Gin Day” tak letos oslavujeme 10. června, kdy máme jedinečnou příležitost naskočit na ginovou vlnu, která vyvrcholí přesně za týden velkolepou oslavou tohoto oblíbeného destilátu ve Ville Pellé v Praze. Jak se gin vyrábí a jak si jej nelépe vychutnat?

Design jako souhra tradice a současnosti

Design jako souhra tradice a současnosti

Když se dvojice lékárníků s vášní pro víno, design, koně a autentické lokální zážitky rozhodla otevřít hotel, vzniklo duši uzdravující místo. „Každý den chodíme na vrchol věže, abychom viděli západ slunce a hovořili o našich zážitcích a místní historii,“ říká Ana. Vzhledem ke spletité minulosti, která dvojici přivedla k vlastnictví hotelu na tomto místě, tyto rozhovory trvají dlouho do noci.

Koktejly: Uvědoměle

Koktejly: Uvědoměle

V Inspiromatu vítáme jaro v souladu s přírodou. Udržitelnost se v barmanských kruzích skloňuje čím dál více a dalo by se říct, že kdo se nezapojí, uvízne v minulosti. Představujeme vám tedy čtyři receptury, kterými barmani aktivně usilují o zmenšení barového odpadu. Nic se však nemá přehánět. Jde nám tu především o nalezení rovnováhy mezi chutí, využitím plného potenciálu přísady a menším plýtváním. Mějme na paměti, že koktejly jsou požitkem. Jedním ze způsobů, jak se hýčkat. Co vám tedy takový drink přinese? Bohaté chuťové spektrum, čistší svědomí a, pokud pracujete pro bar, lepší zisky a vyšší marže. Takže nastupte. Kdo by nechtěl zachránit planetu po jednom chutném koktejlu bez viny?

Necháme mladé utéct ke sladkým břečkám?

Necháme mladé utéct ke sladkým břečkám?

To je pořád nějaká středověká veteš, rezavé haraburdí, vybájené letopočty. Marketing většiny průmyslových pivovarů, ale i mnoha mikropivovarů připomíná neudržované zaprášené muzeum. Proč tomu tak je?

Nikaragua - listopad 2022

Nikaragua - listopad 2022

Když se vám dostane takového pozvání jako nám z Premier Wines, jednoduše nemůžete odmítnout. Flor de Caña zůstává v obecném povědomí jako globální výrobce rumu. Méně z nás však asi ví, že jde o producenta s rodinnou tradicí a světového lídra v udržitelných výrobních postupech. V zemi nespočetných přírodních krás, avšak skromných poměrů, pečuje o rodiny svých zaměstnanců všemi možnými i nemožnými způsoby. Vyrážíme tedy do země zaslíbené sopkám, prémiovému rumu a dobrému jídlu. A také stále ještě komunistickému prezidentovi Danielu Ortegovi.

Německo není jen Riesling

Německo není jen Riesling

V německém Düsseldorfu se již tradičně pořádal ProWein, jeden z nejvýznamnějších vinařských veletrhů na světě. Přidružený výzkum odhalil, že obchodníci s vínem z ČR považují německá vína za jedna z aktuálně nejatraktivnějších pro náš trh, a ze statistik je zřejmé, že poslední roky import kvalitních vín z Německa do ČR rychle a utěšeně stoupá. Je tedy na místě si vinařské Německo alespoň ve zkratce přiblížit.

Vidět do talíře

Vidět do talíře

Svět potravin se zrychluje a hráči v potravinářském průmyslu, zejména restauratéři, maloobchodníci i výrobci, se musejí ujistit, že s dobou neztrácí kontakt. Zejména v těchto turbulentních časech je nutné změny sledovat a využít je jako nástroj pro svá lepší rozhodnutí v budoucnu. Jednu věc můžeme říci už teď: že potravinářství představuje spleť výzev a tendencí, které působí často protichůdně. Souvisí to se skutečností, že lidské bytosti jsou samy o sobě rozporuplná stvoření. Všichni chceme zachovat planetu pro budoucí generace, ale stejně důležité jsou pro nás chvíle okamžitého uspokojení vlastních potřeb, naše pohodlí a požitek z jídla.

Adrián Michalčík

Adrián Michalčík

Slovenský barman, který profesionálně vyrostl v Praze, v současnosti působí jako hlavní barman a manažer oceňovaného baru Pier 42 v norském Oslu. Adrián Michalčík získal titul nejlepšího barmana světa pro rok 2022. V globálním kole prestižní barmanské soutěže Diageo Reserve World Class vybojoval v Sydney první místo jako zástupce Norska.

Jak se připravit na letošní Rumfest

Jak se připravit na letošní Rumfest

Pražský Rumfest se již tradičně koná v hlavním městě České republiky, Praze, a láká milovníky rumu nejen z Česka a Slovenska, ale i z celého světa. Na tomto festivalu se setkávají znalci i začátečníci, kteří se chtějí naučit víc o tomto oblíbeném alkoholickém nápoji a ochutnat zajímavé rumy. Rád bych vám nabídl pár tipů, jak se na tuto akci co nejvíce připravit a užít si ji. 11. ročník nás čeká již 20. května.

Foodpairing: Souhra smyslů

Foodpairing: Souhra smyslů

Párování jídla a pití se stalo již tradičním způsobem, jak umocnit zážitek z obojího. Trochu komplikovanější situace pak nastává právě při práci s koktejly, jejichž chutě jsou složitější. Výsledný zážitek však může být zábavný, stejně jako v případě níže uvedených kombinací. Tříchodové menu kuchaře a barmanky se nese v jarním duchu. Koktejly přirozeně doplňují zvolené pokrmy, aniž by s nimi soupeřily. A tak to máme rádi.

Michal Ondráček - Designér s dosahem k architektuře

Michal Ondráček - Designér s dosahem k architektuře

Designér Michal Ondráček se pohybuje napříč grafikou, průmyslovým designem a architekturou. Právě o tom, jak důležité pro něj je smývat hranice mezi těmito obory a proč při navrhování výslovně dbá na koncepční myšlení, se dozvíte v článku.

Ochutnali jsme za vás: GIN & TONIC READY TO DRINK

Ochutnali jsme za vás: GIN & TONIC READY TO DRINK

Ready-to-drink koktejly se v posledních letech staly jedním z největších úspěchů nápojového průmyslu. Základní kámen byl položen před pandemií: tehdy mainstreamoví hráči, řemeslné značky, a dokonce i barmani vytvořili prémiové koktejly a uložili je do recyklovatelných plechovek. Pandemický tlakový hrnec pak katapultoval segment do rychloběhu. A protože Gin & Tonic bývá označován jako nejpopulárnější míchaný drink na světě, pojďme se podívat, co nám aktuálně trh nabízí.

Guyana

Guyana

Rum z Guyany má v rumové historii vskutku výjimečné místo. Rum demerara představoval více než dvě století klíčovou složku, v pravidelných dávkách jej dostávali námořníci britského královského námořnictva, a to až do roku 1970. V dnešní době patří guyanský rum k celé řadě rumových značek. Pro příklad uveďme Pusser’s, Lamb’s, Wood’s nebo Lemon Heart. Zcela jistě se tak jedná o jednu z nejdůležitějších rumových destinací vůbec.

Proslulý plukovník - Gin Rickey

Proslulý plukovník - Gin Rickey

Někteří se pro slávu narodili a někteří jí přinejmenším dosáhli, zatímco jiným přinese vskutku nemalé množství trpkosti. Zářným zástupcem posledního příkladu byl i tvůrce velice prostého, a přesto značně oblíbeného koktejlu, jenž se do obecného povědomí dostal na přelomu 19. a 20. století. Kde se ovšem vzala zdánlivě moderní kombinace ginu, limetky a sody, která v sobě nemá ani za mák cukru? A kdo za koktejl Gin Rickey vlastně loboval, když na počátku postrádal svou základní složku?

Tomáš Urban - Chleba je emocionální záležitost

Tomáš Urban - Chleba je emocionální záležitost

Dříve vařil, dneska peče. Někdy na ohni, jindy v konvektomatu – s respektem vůči mouce a kvasu, který je podle něj základem řemeslné pekařiny. Tomáš Urban došel ke gastronomii oklikou. Naučil se sebekritice a pokoře. K těm se přidala zvídavost a rutina. Nakonec se z amatéra vyklubal profesionál, který tvoří tým projektu Ze Mě a sdílí zkušenosti na kurzech pečení. Co všechno se dá zkoumat nad díží s těstem a jak se z kuchaře stane pekař?